SON DAKİKA
Hava Durumu

BUÜ’lü mühendislerden deprem bölgesinde inceleme

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) akademisyen veya idari personel olarak görev yapan inşaat mühendisleri, depremden etkilenen illere giderek binalardaki hasar durumunu inceledi. Teknik ekip, ilk incelemenin ardından hazırladığı raporu Bakanlık yetkililerine sunarken, ikinci incelemenin ardından hazırlayacağı raporu da TÜBİTAK’a sunacak.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2023 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2023 10:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
BUÜ’lü mühendislerden deprem bölgesinde inceleme

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, BUÜ’deki inşaat mühendislerini bina hasar tespit çalışmalarında yer almaları amacıyla Malatya’da görevlendirdi. Bölgeye giden BUÜ’lü inşaat mühendisleri, mahalli ve özel niteliğe sahip kamu binalarında hasar tespiti yaptı. Çalışma sonucunda hazırlanan teknik rapor, Bakanlık yetkililerine iletildi.

BUÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan ikinci ekip ise TÜBİTAK 1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı kapsamında depremden etkilenen sahil illerinde görevlendirildi. TÜBİTAK MAM tarafından desteklenen “Deprem Bölgesi sahil illerindeki su ve dayanma yapıları ile bina hasarlarının incelenerek nedenlerinin araştırılması” başlıklı proje kapsamında gerçekleşen saha inceleme çalışması tamamlandı. Bu doğrultuda başta Adana, İskenderun ve Antakya olmak üzere kıyı şehirlerinde meydana gelen hasarlarla ilgili gerekli inceleme ve ölçümleri tamamlayan ekip, deprem bölgesinden elde edilen verilerden yararlanarak hasarların nedenleri, bunların yol açtığı olumsuzlukların irdelenmesi ve alınabilecek önlemleri içeren ayrıntılı bir rapor hazırlayarak TÜBİTAK’ a sunacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.