SON DAKİKA
Hava Durumu

Hilmi Şanlı: “Tarihin yanlış tarafına yazılacaklar!”

Bursa İl Müftülüğü çalışanlarını ziyaret eden Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı, “Soykırım gerçekleştiren, buna seyirci kalanları şiddetle kınıyor, iyilik ve kötülük mücadelesinde, adalet ve zulümde ve dahi insanlıkta tarihin yanlış tarafına yazılacaklarını açıklıkla beyan ediyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 18:05
Kaynak: Bülten
Hilmi Şanlı: “Tarihin yanlış tarafına yazılacaklar!”

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı Bursa İl Müftülüğü çalışanlarını ziyaret ederek bu yılda Türk Diyanet Vakıf-Sen’e verdikleri yetki ve duydukları güvenden dolayı müftülük çalışanlarını gezerek tek tek teşekkür etti.

Ziyarette, Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Şanlı’ya, Türk Diyanet Vakıf- Sen Bursa Şube Başkanı Eyüp Bulut ve Şube Başkan Yardımcıları Tuncay Özen, İsmail Kisha, Mustafa Çağşar, Oktay Çaça, Şerif Savcı ve Mahmut Sak ile iş yeri temsilcileri Hasan Altay, Hüseyin Sivri ve Ramazan Şahin eşlik etti.

“TARİHİN YANLIŞ TARAFINA YAZILACAKLAR!”

İl Müftülüğü Sendika İş yeri Temsilciliği’nde bir açıklama yapan Şanlı Filistin ve Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, “Bugün tüm şiddetiyle yok etmeye programlanmış güçlerin pençesinde hala ayakta kalmaya çalışan Gazze ve Filistin halkının tüm insani ve imanî bağlarla yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Bu vesileyle vicdan sahibi tüm insanlara boykotu devam ettirme çağrımızı yeniliyoruz. Gönül mimarlarımız olan din görevlilerimizle, başta vatanımızın selameti, şehitlerimiz ve zulme uğrayan tüm insanlarla birlikte Filistinliler için her vakit duada buluşma çağrısı yapıyoruz. Soykırım gerçekleştiren, buna seyirci kalan ve dahası alkış tutan her kesimi de şiddetle kınıyor, onların bu tavırlarını insanlık adına hayretle karşılıyor, iyilik ve kötülük mücadelesinde, adalet ve zulümde, yaşatma ve öldürmede ve dahi insanlıkta tarihin yanlış tarafına yazılacaklarını açıklıkla beyan ediyoruz” dedi.

7. dönem toplu sözleşme görüşmelerine değinen Başkan Şanlı, “Son yapılan toplu sözleşme de, öncekiler gibi memurun sorunlarının tartışılmadığı, müzakere edilmediği, en önemli meşru zeminin heba edildiği bir süreç olmuştur. Bu nedenle diyoruz ki; yetkili sendikanın son kullanma tarihi geçmiştir. Bu durumu kendileri de görüyor, erimenin önüne geçmek için, kutsal hak arama aracı olan sendikacılığı, eşantiyon sendikacılığı veya üye aidatlarının Filistin’e gönderdiklerinin yalanı üzerinden sendikacılık yapıyorlar” vurgusunu yaptı.

“MÜLAKATLARIN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Memurların özlük hakları konusunda da konuşan Şanlı, “1. dereceye gelen memurlarımıza 3600 ek gösterge verilmesi, yardımcı hizmetli sınıfının kaldırılarak bu sınıftakilerin GİH sınıfına geçirilmesi, enflasyon farkının 0 zam demek olduğunu, mutlaka refah payı verilmesi gerektiğini, Temmuz ayında 8.077 TL, Ocakta 12.174 TL olan ilave ek ödemenin memur emekli maaşlarına yansıtılmasını, enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi, başta kira yardımı olmak üzere ülkemizin geçinme şartlarını dikkate alan bir maaş düzenlemesi, fazla mesai ücreti, harcırah tutarları ile aile çocuk yemek giyecek ve diğer yardımların günün ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, lojman sıkıntısının giderilmesi, köylerde görev yapan imamlarımıza orman bölge müdürlüklerinde köylüye yapılan yakacak yardımının aynısının yapılmasını, kariyer kadrolarının çalışan personel sayısının 3/2 si kadar artırılarak çalıştığı yıla göre verilmesini, kul hakkı olarak gördüğümüz “sözlü mülakatların” kaldırılmasını istiyoruz. Özellikle vaiz ve murakıpların özlük haklarının düzeltilmesini ve kurumumuzda vekil olarak görev yapan, asgari ücretin çok altında ücret alan vekil imam, müezzin ve Kur’an kursu öğreticilerin ücretleri bir an önce asgari ücretin üzerine çıkarılmalıdır. Önümüzde kurban bayramı var. Hükümetimiz; emeklisine, işçisine bayram ikramiyesi veriyor da sadece memura vermiyor. Memurda bayramda kurban kesmek istiyor, çocuklarıyla mutlu bayram geçirmek istiyor. Memurlara da bayram ikramiyesi verilmesini istiyoruz” şeklinde taleplerini dile getirdi.

“PROMOSYON ÜCRETLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrıda bulunan Şanlı, “Personelin maaş aldıkları bankaların promosyon ücretlerini gözden geçirmelerini ve güncelleme yapmalarını talep ediyoruz” dedi.

Daha sonra Şanlı sözlerini şöyle tamamladı:

 “32 yıl önce çıktığımız hak mücadelesi seferinde, kutsal kervanımız her gün büyüyerek yoluna devam ediyor. Devletin olmadığı yerde memur da olmaz gerçeğinden yola çıkarak; bir taraftan kamu görevlilerimizin hak ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesi bir taraftan da varlığımızın teminatı Türkiye Cumhuriyeti ve temelleri üzerinde yükseldiği tarihimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hak aramanın, haksızlığa karşı mücadele etmenin, güçsüzün yanında olmanın, ekmek kavgasının kutsallığına inanıyor ve sendikacılığa da bu gözle bakıyoruz. Bugün 41 şube ve 20 bine yaklaşan üye sayımız ile memurlarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Sendika enflasyonun yaşandığı, hiçbir bilgi birikimi ve tecrübesi olmadan, kendini sendikacı ilan eden kişileri dikkate almasınlar. Memur sorunlarının çözülmesini, hak ettiği mali ve özlük haklarına kavuşmak istiyorsa Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalarımızı yetkili yapmak zorundadır. Bu cümlelerden hareketle bizlere üye olarak destek veren her bir dostumuza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Emanetinize halel getirmeyeceğimize, yüzünüzü yere baktırmayacağımıza söz veriyorum.”

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.