SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Kadınlar Birliği 100. yılını kutladı

Atatürk’ün liderliğinde, Nezihe Muhiddin Başkanlığı’nda 7 Şubat 1924 tarihinde kurulan Türk Kadınlar Birliği, kuruluşunun 100. yıldönümü sebebiyle Heybeli Otel’de bir kutlama programı gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
Türk Kadınlar Birliği 100. yılını kutladı

Programa Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem,  Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Özer, Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırma Merkezi Müdürü Nimet Haşıl, Prof. Dr. Nuray Akbudak, Veteran BUSADER Başkanı Deniz Cantürk, CEİD Bursa İl Koordinatörü Esra Can Mollaer, Türk Kadınlar Birliği Bursa Şubesi Başkanı Tijen Sözeri, yönetim kurulu ve çok sayıda üye katıldı.

80 ŞUBEYE ULAŞTI

Açılış konuşmasını yapan TKB Bursa Şubesi Başkanı Tijen Sözeri, Türk kadınlar Birliği’nin ülke çapında 80 şubeye ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, derneğin gayesinin kadının siyasi haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama eşit olarak katılımının sağlanması olduğuna vurgu yaptı.  Yeni dönemde uluslararası ve yerelde önemli projelere imza atacaklarını belirten Sözeri konuşmasının sonunda geçmiş dönem TKB yönetim kurulu üyelerine ‘Teşekkür Plaketi’ verdi.  

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de konuşmasında Cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekleştirilen devrimlerin toplumun aydınlanmasında ve çağdaşlaşma yolunda ilk ve önemli adım olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

ÖNEMLİ VİZYON

“O yıllarda kurulan Türk kadınlar Birliği, kadının toplumdaki yerini belirleyen bir vizyon ortaya koydu. Günümüzde kadının toplum içindeki yerinin tartışmalı hale getirilmesi haklarının yok sayılması gibi büyük sorunlar var. Bunun mücadelesini topyekûn vermemiz gerekiyor. Çağdaş, modern ve bilinçli bir toplum oluşması için çalışmalarını sürdüren Türk kadınlar Birliği Bursa Şubesi Başkanı Tijen Sözeri ve yönetimine teşekkür ediyorum.”

CEİD İl Koordinatörü Esra Can Mollaer’in ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’yle ilgili söyleşi salondaki tüm misafirler tarafından ilgiyle dinlendi.

 

Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Özer‘e Türk Kadınlar Birliği’nin nişanesi olarak rozet takdim edilmesinin ardından kutlama programı TKB Üyesi Yazar Birgül Yıldız Günay’ın ‘Reçete’ isimli kitabını tanıtması ve imzalamasıyla sona erdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.