SON DAKİKA
Hava Durumu

BTÜ’lü akademisyenlerin TÜBİTAK-TEYDEB SAYEM proje başarısı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin hazırladığı “ÜP 17 Bakır, Tungsten ve Proje Boyunca Belirlenecek İlave 2 Farklı Toz İçin Lazer Ergitme Teknolojisi Parametrelerinin Belirlenmesi ve Optimizasyonu” başlıklı proje desteklenmeye hak kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2023 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2023 11:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
BTÜ’lü akademisyenlerin TÜBİTAK-TEYDEB SAYEM proje başarısı

TÜBİTAK-TEYDEB SAYEM Faz2 Destek Programı kapsamında, 2022 yılında açıklanan bilimsel değerlendirme sonuçlarına göre desteklenecek ve Türkiye için stratejik öneme sahip olan bu proje, öncelikli alanlar Katmanlı Üretim Teknolojisi dahilinde Türkiye kalkınma planı içerisinde de bulunuyor. Türkiye 11. Kalkınma Planının 25. maddesine göre üç boyutlu yazıcıların gelişmesiyle, imalat sanayiinde maliyetin ölçek ekonomisine bağımlılığının azalması, üretimin kişiselleşmesi ve lojistik ağ yapısının yeni oluşan üretim yapısını destekleyecek şekilde dönüşümü, önümüzdeki dönemin olası eğilimleri arasında yer alıyor.

Ermaksan koordinatörlüğünde yürütülen ve ülkenin önde gelen 23 farklı kurumundan (Tusaş, Roketsan, FNSS) oluşan SAYEM konsorsiyumunda BTÜ’nün de içinde yer aldığı 5 devlet üniversitesi ve 4 vakıf üniversitesi görev alıyor.

Proje ekibinde BTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Uzunsoy yürütücü, Doç. Dr. Cihan Kaboğlu araştırmacı, Burcu Aslı Özkan ve Yusuf Dilsiz ise bursiyer olarak görev alacak. Toplam süresi 47 ay olan proje kapsamında çalışmalar BTÜ, Ermaksan, Roketsan, Sentes Bir ve Toyotetsu kuruluşlarından oluşan proje paydaşları tarafından yürütülecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.