SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa İş Dünyası Yeni İşbirlikleri İçin Litvanya’da

Litvanya Parlamentosu’nda düzenlenen ‘Türkiye-Litvanya İş Forumu’nda konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Avrupa Birliği üyesi olan Litvanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirecek adımları atabilmek bu dönemde çok önemli. Ziyaretimiz ikili ticari ilişkilerimize yeni boyutlar kazandıracaktır.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 10:45
Kaynak: Bülten
Bursa İş Dünyası Yeni İşbirlikleri İçin Litvanya’da

Baltık ülkeleri arasında en büyük ekonomiye sahip olan Litvanya, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında yaşadığı tedarik sıkıntıları nedeniyle ticarette yeni ortaklar arıyor. Avrupa Birliği üyesi Litvanya’daki fırsatları değerlendirmek isteyen BTSO, ülkeye yönelik en geniş katılımlı ticaret heyetini düzenledi. Makine ve otomotiv yan sanayi sektörü temsilcilerinin yer aldığı BTSO heyeti, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta önemli temaslarda bulundu. BTSO tarafından organize edilen ‘Türkiye-Litvanya İş Forumu’ ise Litvanya Parlamentosu Seimas’ta gerçekleştirildi. Toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Litvanya Parlamentosu Litvanya-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Kazys Starkevicius, Türkiye’nin Vilnius Büyükelçisi Görkem Barış Tantekin, Litvanya Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Vidmantas Janulevicius, Litvanya İş Konfederasyonu Başkanı Andrius Romanovskis ve Litvanya İşverenler Konfederasyonu Başkanı Danukas Arlauskas ile iki ülkenin iş dünyası temsilcileri katıldı.

"İkili Ticari İlişkiler Yeni Boyutlar Kazanacak"

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ve Litvanya arasındaki yatırım ve ticaret ilişkilerini geliştirmek amacıyla nitelikli ve kalabalık bir heyetle başkent Vilnius’ta bulunduklarını söyledi. Ticaret Bakanlığı destekleri ile makine ve otomotiv yan sanayi sektörlerine yönelik yürütülen UR-GE projeleri kapsamındaki yurt dışı pazarlama faaliyetinin, bugüne kadar Litvanya’ya yapılan en büyük ticaret heyeti organizasyonu olduğunu belirten Başkan Burkay, “Bursa’dan 50’nin üzerinde firma temsilcimizle buradayız.

Avrupa Birliği üyesi olan Litvanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirecek adımları atabilmek bu dönemde çok önemli. Litvanya parlamentosunda düzenlenen iş forumumuzda Bursa ve Türkiye ekonomisini, ülkemizin özellikle ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu doğrultusundaki hedeflerini ve stratejilerini burada Litvanyalı parlamenterler ve iş dünyası temsilcileri ile paylaşma imkanı bulduk. Ziyaretimizin ikili ticari ilişkilerimize yeni boyutlar kazandıracağına inanıyorum.” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.