SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "Türkiye Türk dünyasının kalbi"

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda, "Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler" kapsamında düzenlenen Türk Konseyi 8. Zirvesi'ne Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'de katıldı. Zirvede Aliyev'e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Türk Dünyası Ali Nişanı" takdim edildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2021 21:24
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2021 21:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "Türkiye Türk dünyasının kalbi"

İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından düzenlenen Türk Konseyi 8. Zirvesi'ne Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev katılım sağladı. 

"TÜRK DÜNYASININ KALBİ TÜRKİYE"

Zirvedeki konuşmasına "Kardeşim (Cumhurbaşkanı Erdoğan) Azerbaycan'ın dünyada yalnız olmadığını ve Türkiye'nin her zaman yanında olacağını gösterdi" diye başlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Türkiye küresel anlamda hem askeri hem ekonomik olarak büyük bir güce sahip.Erdoğan'ın desteği bize güç verdi, Erdoğan'a ve devlet başkanlığına şükranlarımı sunuyorum. Ermenilerle girilen bu savaşta, büyük bir zaferle görevimizi yerine getirdik.

Türk dünyasının kalbinin burada attığını biliyoruz. Bu bize güç ve güven veriyor.Azerbaycan'da herkes Tayyip Beyi herkes büyük bir sevgi ve saygıyla anıyor. Bugün Türk dünyası ülkeleri arasında ortak bir vizyonumuz var. Geleceğimiz umut verici" ifadelerini kullandı. 

30 YILLIK İŞGALE SON 

"Adalet savaşında kendi topraklarımızda şehit verdik, bunun sonucunda 30 yıllık işgale son vermiş olduk" diyen Aliyev, 44 günün sonunda kazanılan Karabağ Zaferi'nin büyük bir coşkuyla kutlandığını dile getirdi. 

Aliyev, "300'den fazla köy ve yerleşim yeri Karabağ Zaferi ile kurtarıldı. Birçok tahribat da yaşadık. Sevgili kardeşim Erdoğan'da iki kez Şuşa'yı ziyaret etti. Kendi gözleriyle büyük tahribatı görmüş oldu. Türkiye'nin desteğiyle birçok şirket burada projeye dahil edildi. Demir yolları, yollar ve havalimanları gibi projelerde yer alınıyor. Çok kısa bir süre önce uluslarlarası havalimanını açtık. 20'den fazla Türk şirketi buraya dahil oldu. 8 aylık bir sürede açlışını yaptık" dedi. 

Karabağ Zaferi dolayısıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi adına "Türk Dünyası Ali Nişanı" nı takdim etti.

TRT Haberin aktardığına göre Türk Dünyası Ali Nişanı, Aliyev'e takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, muzaffer ali başkumandan İlham Aliyev. Dirayetli liderliğinizde Karabağ'da yaklaşık 30 yıllık süren işgale 44 gün gibi kısa bir sürede son verilmiştir. Bu sadece Azerbaycanlı kardeşlerimiz için değil, Türk dünyası için büyük anlam taşımaktadır. Vatan muharebesi sonucunda yıllardır uygulanmayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları hayata geçirilmiştir. Azerbaycan bu şekilde uluslararası kamuoyunun hafızasına adalet mesajını nakşetmiştir. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlaması Türk dünyasının birliğini ve beraberliğini pekiştirmiştir. Karabağ'ın azatlığının sembolü olan har-ı bülbül Türk dünyası için zaferin müjdecisi olmuştur. Karabağ Zaferi, sadece işgal altındaki toprakları azat etmemiş, aynı zamanda bölgemizde özlemini duyduğumuz kalıcı barış, istikrar ve iş birliğine giden yolun da önünü açmıştır" cümlelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.