SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'den Uludağ'da Alan Başkanlığı tepkisi

Uludağ'ın Milli Park statüsüne son verilip Alan Başkanlığı'na devredilmesine ilk günden buyana itiraz eden CHP yine alandaydı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz Uludağ Milli Parkı girişinde düzenlediği basın toplantısında bu yasa teklifine sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin değil diğer muhalefet partileri, akademik odalar, çevreci örgütler ve STK'ların da karşı çıkmasına rağmen kanunlaştığını hatırlattı. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da bu yasanın iptali için gereğini yapacaklarını belirtirken, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz da Alan Başkanlığı ilan edilen alanda yapılan satışları gündeme taşıyarak, Milli Emlak tarafından satılan arazileri alanlar arasında Turizm Bakanı’nın olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2023 14:24
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2023 16:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
CHP'den Uludağ'da Alan Başkanlığı tepkisi

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz’ın gerçekleştirdiği basın açıklamasına Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, CHP Bursa geçmiş dönem İl Başkanı İsmet Karaca’nın yanı sıra partililer de katıldı.

Uludağ Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin yasa teklifine Bursa’dan yükselen itirazları Mısır'daki sağır sultanın bile duyduğunu ama AKP ve MHP’nin duymadığını belirten CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz, “AKP'li Bursa Milletvekilleri Saray'da hazırlanan bu teklife imzalarını atıp Meclis Başkanlığı'na verdiler. Bu AKP milletvekilleri yaptıkları işin ne kadar hatalı olduğunu baştan biliyorlardı ki, yasa teklifinin Meclis'teki görüşmelerinde bu milletvekillerinden bir tanesi bile genel kurul salonunda bulunmadı. Bu nasıl bir şaşkınlıktır? Bu nasıl bir garabettir? Anladık, yaptığınız işe kendiniz de inanmıyorsunuz, o halde bu yasa teklifine neden imzanızı koydunuz?” diye sordu.

Yılmaz şöyle konuştu:

“Bir yasa nasıl çıkarıldıysa, yine Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmek kaydıyla değiştirilebilir ya da iptal edilebilir. Milletvekillerimiz bir yandan bu yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için hazırlık yapıyor. Anayasa Mahkemesi kararı yetişir ya da yetişmez. Millet İttifakı ve CHP iktidarı yakın. Seçime şunun şurasında 3-4 ay var. Abbas yolcu. Millet İttifakı ve CHP iktidarında Uludağ'ı peşkeş çekmeye dönük çıkarılan bu yasanın iptalini en güçlü şekilde gündeme taşıyacağız.”

ERKAN AYDIN: “ALAN BAŞKANLIĞINI GÖREME’DE GÖRDÜK”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da Milli Park güvenli alanının doğası, suyu, toprağı, ve havasını tek bir kişinin kontrolüne bırakan kanunu eleştirdi. Aydın şöyle konuştu:

“Kapadokya Alan Başkanı aldığı yetkiyle milyonlarca yılda oluşmuş peri bacalarını yol yapacağım diye yıktı. Ürgüp’ün merkezinde çivi dahi çakılmaması gereken yere, bizzat gidip gördüm, dükkanlar yaptı. Kimin izniyle? Kapadokya Alan Başkanı’nın izniyle. Bunları hep anlattık ama Uludağ daha yeşil kalacak, doğa örtüsü korunacak gibi safsatalarla insanları da kandırmaya çalıştılar. Biz bunun böyle olmayacağını 4-5 yıldaki sistemde gördük. Kapadokya Alan Başkanlığında gördük ama Uludağ'da görmek istemiyoruz.”

Seçimin 14 Mayıs’ta yapılması durumunda bugünden itibaren 111 günün kaldığını kaydeden Erkan Aydın, “Anayasa mahkemesine gideceğiz. Uzun sürüyor ama fark etmez. Seçimden sonra Millet İttifakı olarak bu ucube Talan Başkanlığı Kanununu iptal edeceğiz. Şu anda kanunlaşmış olabilir. 111 gün daha sabredeceğiz” dedi.

FIRAT YILMAZ’DAN İDDİA

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz da konuşmasında AKP’nin Uludağ Alan Başkanlığı Yasasını meclisteki çoğunluğuna dayanarak geçirdiğini kaydederek, “1961 yılında 5’nci Milli Park olarak ilan edilen Uludağ, bugün Alan Başkanlığı adı altında sadece bir komisyonun yönetiminde peşkeşe açılmış durumdadır” dedi.

Basın mensuplarından Milli Emlak tarafından Uludağ'da satışa çıkartılan bölgeleri araştırmalarını talep eden Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uludağ 2’nci bölgede geçtiğimiz yıl içerisinde satışı yapılan parsel var mı yok mu? Bu parsel kime satılmıştır? Kim tarafından satın alınmıştır? Lütfen bunu araştırın. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un bu satışla bir alakası var mıdır? Bu sizin mesleğinize olan borcunuzdur. Bakın bunların hepsi iddia. Ben bunları eski bir gazeteci olarak ortaya koyuyorum.”

2024 Mart ayından itibaren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanının yöneteceğini kaydeden CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, şöyle dedi:

"Uludağ’a biz de karar vermeyelim, Cumhuriyet Halk Partili kadrolar da karar vermesin. Uludağ’ın korunması devlet kontrolü altında olsun. Bizim arzumuz bizim isteğimiz budur. AKP Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın, Meclis Genel Kurulu’nda bir açıklama yaptı. AKP'li milletvekilini de kandırmışlar. Dedi ki, Uludağ’a çivi çaktırmayacağız, yapılaşma olmayacak. Biz bu konunun takipçisiyiz. Muhammed Müfit Aydın, senin de takip etmeni istiyoruz. O verdiğin sözün arkasında, Bursa milletvekili olarak durmanı istiyoruz. Buranın ismini Uluda Alan Başkanlığı yapmayın, buranın ismini Alan Reisliği yapın. Size de bu yakışır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.