SON DAKİKA
Hava Durumu

Depremde 45 kişiye mezar olmuştu: Zemin etüdü yapılmamış!

Gaziantep'te, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde yıkılan ve 45 kişinin hayatını kaybettiği İslahiye ilçesindeki Zaman Apartmanı'na ilişkin iddianame kabul edildi. İddianamede, binanın donatı detaylandırması yetersizliği, eksik ve hatalı proje ile malzeme kalitesizliği nedeniyle yıkıldığı vurgulanarak tutuklu sanık hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2023 06:57
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2023 06:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Depremde 45 kişiye mezar olmuştu: Zemin etüdü yapılmamış!

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Zaman Apartmanı da yıkıldı. Yıkılan apartmanda 45 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda vatandaş da yaralandı. Olay sonrası İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığınca tamamlanan soruşturma sonucunda binanın statik proje müellifi ve teknik uygulama sorumlusu olan sanık Abdil Göğebakan hakkında hazırlanan iddianame İslahiye Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

TUTUKLU SANIK HAKKINDA 22 YIL 6 AYA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLDİ
Kabul edilen iddianame ile binanın statik proje müellifi, fenni mesulü ve teknik uygulama sorumlusu tutuklu sanık Abdil Göğebakan'ın "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

BİNA, DONATI DETAYLANDIRMASI YETERSİZLİĞİ, EKSİK VE HATALI PROJE İLE MALZEME KALİTESİZLİĞİ NEDENİYLE YIKILMIŞ
Hazırlanan iddianamede, binanın yıkılmasına ilişkin Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği tarafından düzenlenen bilirkişi raporu hazırlandığı vurgulandı. Hazırlanan bilirkişi raporunda, kolon boyutları yetersizliği, kolon donatı alanı ve kiriş donatı alanı yetersizliği ile yetersiz donatı detaylandırması sebebiyle binanın yıkılmasında statik proje müellifi Abdil Göğebakan'ın sorumlu bulunduğu ifade edildi. Raporda, binanın yapım aşamasında donatı detaylandırması yetersizliği ve malzeme kalitesizliği sebebiyle de tutuklu sanığın sorumlu olduğu belirtildi.

BİNA PROJESİNİ SANIĞIN İMZALAMA YETERLİLİKLERİ OLMAYAN ARKADAŞLARI ÇİZMİŞ
Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede şok bir detaya da yer verildi. İddianamede savunması yer alan sanığın, binanın projesini arkadaşlarının çizdiğini ve bu kişilerin de proje imzalama yeterlilikleri olmadığı için imzayı kendisinden rica ettiğini, kendisinin de hatıra binaen talebi kabul ederek imza attığını söylediği öne sürüldü.

"SANIĞIN, EKSİK VE HATALI PROJEYE SEBEBİYET VEREREK ÜZERİNE ATILI SUÇU İŞLEDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR"
İddianamede, sanığın eksik ve hatalı projeye sebebiyet vererek üzerine atılı suçu işlediği de vurgulanarak, "Bahsi geçen söz konusu binanın statik projesini hazırlayan sanık Abdil Göğebakan'ın zemin etüdü yapılmadan inşaat yapılması, yeterli bir statik proje olmaması, kolon boyutları yetersizliği, kolon ve donatı alanları ile donatı detaylandırması yetersizliği sebepleri ile eksik ve hatalı projeye sebebiyet vererek üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmıştır. Binanın yapım aşamasında fenni mesul-teknik uygulama sorumlusu olan Abdil Göğebakan'ın donatı detaylandırması yetersizliğine ve malzeme kalitesizliğine rağmen eksik denetim yaparak inşaatın bu haliyle tamamlanmasına sebebiyet vererek üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.