SON DAKİKA
Hava Durumu

DİSK: EYT çözülürse 1 milyon kişi bulur!

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “EYT sorunu çözülürse bugün 1 milyon kişi emekli olur ve 1 milyon kişi de iş bulur.” ded.

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 12:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 12:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
DİSK: EYT çözülürse 1 milyon kişi bulur!

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta çalışma hayatında yaşanan sorunları değerlendirdi.

“EYT çözülürse 1 milyon kişi iş bulur” diyen Sarı’nın açıklamaları şöyle:

“DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından yapılan son araştırmaya göre geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 415 bin. İşsizlik oranı da yüzde 22.5’e dayanmış durumda. Bölgemizin en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor. İşsizlerin yüzde 25’i üniversite mezunu. Gençlerimiz yaşam standartlarını bu ülkede bulamadığı için yurtdışına kaçıyor ve kalifiye elemanlarımızı bir bir kaybediyoruz. Ülkemizde asgari ücret standart ücrete dönüşmüş durumda. İşsizliği bitirmek için öncelikle dört önemli adım atılması gerekiyor. Asgari ücret, standart ücret almaktan çıkarılıp çalışanlar için yaşanabilir bir ücret belirlenmeli. Haftalık çalışma saatleri 45 saatten 35 saate indirilirse doğacak ihtiyaç ile birlikte 1.5 milyon ek istihdam yaratılır. EYT sorunu çözülürse bugün 1 milyon kişi emekli olur ve 1 milyon kişi de iş bulur. 3600 ek gösterge sorunu gerçekten düzgün bir şekilde çözülebilseydi bugün yine devlet kurumlarından 1.5 milyon insan emekli olur ve ek istihdam yaratılabilirdi. Emekli maaşları insanca geçinilebilir bir seviyeye gelirse emeklilik oranı artacaktır, insanlar ikinci bir işte çalışmak zorunda kalmayacaktır. Bunlar sağlandığı takdirde 1.5 sene içerisinde bu ülkede işsizlik önemli ölçüde son bulur. Ege’de tarım, turizm, sanayi, ticaret, turizm, hizmet sektörü gibi birçok sektör var ancak uygulanan ekonomi politikaları yanlış olduğundan işsizlik bir türlü bitirilemiyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.