SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

EYT çıkarsa devlet kasasına yılda 40 milyar ilave para girecek!

Eskişehir EYT Derneği Başkanı Mustafa Kara’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Kara, “EYT mağduriyetinin bitmesi demek işsizliğin giderilmesi, piyasanın canlanması demek. EYT çıktığı zaman devletimizin kasasına gelir olarak yıllık 40 milyar lira ilave para girecek.” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 10.09.2022 17:02
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2022 17:02
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Eskişehir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Dayanışma Derneği Mustafa Kara, eskisehir.net’ten Afife Nur Yıldız’a açıklamalarda bulundu.

Kara, “1999 yılında 4447 sayılı yasayla insanların emekliliği 2 ila 10 yıl arası ertelendi. Bu yasanın iptali gerekiyor ki bundan sonra erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl çalışıp 5 bin 500 primi tamamladıktan sonra bu kişiler sağlığı el veriyorsa çalışmaya devam ederler ya da emekli olurlar. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar yüksek emekli maaşı alırsınız. 4447’nin ana taslağı budur. Bunun iptal edilmesi gerekiyor. Çalışma Bakanlığı’ndan çok randevu istendi ancak olmadı. Bizleri muhalif olarak gördüler. Ortada bir haksızlık var, bunun muhalifi olmaz, sorunu çözmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kanayan bir yara var. İnsanların ekonomisi, iş hayatı, aile düzeni her geçen gün dibe vurmakta. Ne bekleniyor? EYT bir maliyet, yük değil. İşsizliğin yüzde 16 olduğu söyleniyor. Onlar işe girecekler, biz evlere çekileceğiz. Emekli maaşlarımız 2008’den sonra yüzde 28’lere düştü. En düşün emekli maaşı olan 3 bin 500 lirayla geçinmek zaten mümkün değil. Aylık bağlanma oranlarının da eskiden olduğu gibi sabit yüzde 77’lerde olması gerekiyor. EYT mağduriyetinin bitmesi demek işsizliğin giderilmesi, piyasanın canlanması demek. Türkiye’de SGK uzmanlarının yaptığı çalışamaya göre, 25 yıl çalıştıktan sonra emekli maaşım düşmesin diye insanlar sigortasız işlerde çalışıyorlar. Bunun devletimize 1 yıllık zararı 76 milyar lira. Her sene Türkiye genelinde normal şartlarda 360 bin kişi emekli oluyor. EYT’yi çözdüğümüz zaman aynı günde 5 milyon kişi emekli olmayacağı için buna 200-250 bin kişi ilave olması demek. Bunun maliyeti ise 36 milyar liradır. Yani EYT çıktığı zaman devletimizin kasasına gelir olarak yıllık 40 milyar lira ilave para girecek. Çözüm basit 4447’yi iptal edeceksiniz ve ortada mağdur bir kesim kalmamış olacak.”

EYT’nin Eskişehir’deki durumuna da değinen Kara, “Eskişehir’den ziyade her evde 1 EYT’li var. 99 öncesi sigorta girişli insanlar var. Eskişehir olarak baktığımızda 2005 sigorta girişli ve geriye dönük kendi yaptığımız resmi olmayan çalışmalarda 16 bin insan demek. Her EYT’linin ortalama yaş aralığı 45-48. Hükümet ‘50 yaş’, 7 bin 200 prim gibi söylentiler var, bunlara itibar etmemek gerekiyor. Bizlerin en az bir çocuğu 18 yaş üzeri ve bu seçimde oy kullanacaklar. Her evde 1 EYT’li varken, Eskişehir’de yaklaşık 16 bin EYT’’li varken her evden 1 kişi düşündüğümüzde, EYT mağduru 100-110 bin kişi önümüzdeki seçimlerde Eskişehir’de oy kullanacak” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar