SON DAKİKA
Hava Durumu

Fahrettin Altun’dan, küresel medya ve teknoloji şirketlerine 'Türkiye' mektubu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, mektubunda dünyanın önde gelen medya kuruluşları ile teknoloji şirketlerinden ülke isminin ‘Türkiye’ olarak kullanılması noktasında hassasiyet gösterilmesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 11:27
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2022 11:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Fahrettin Altun’dan, küresel medya ve teknoloji şirketlerine 'Türkiye' mektubu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 4 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan ‘Marka Olarak Türkiye İbaresinin Kullanımı’ genelgesi doğrultusunda uluslararası alanda ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik stratejik iletişim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


İletişim Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Hello Türkiye’ kampanyası tüm dünyada ses getirirken, yabancı dillerde ülke isminin ‘Türkiye’ olarak kullanımına yönelik girişime, yurt dışı merkezli teknoloji şirketleri ve medya kuruluşları da dahil ediliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dünyanın önde gelen medya kuruluşları ve teknoloji şirketlerine mektup gönderdi.
Altun, dünyanın 5 farklı kıtasından 18 farklı ülkede merkezi bulunan yayın kuruluşlarının üst düzey yöneticilerine hitaben yazdığı mektupta; üretilen haber yazısı, yayın, bülten, köşe yazı başta olmak üzere her türlü habercilik faaliyetlerinde ve içerik üretiminde ‘Türkiye’ ifadesinin kullanılmasının önemini vurguladı.


Medya kuruluşlarının yanı sıra dünyanın önde gelen 25 teknoloji şirketinin üst düzey yöneticilerine ve ülke temsilcilerine yönelik de mektup gönderen Altun, söz konusu şirketlerinin arama motorları, dijital oyunlar, ofis uygulamaları, mobil aplikasyonlar, tercüme uygulamaları, etiketleme gibi birçok başlık altındaki her türlü ürün ve hizmetlerinde ‘Türkiye’ ibaresinin kullanılmasını talep etti.
Mektupta başta Birleşmiş Milletler olmak üzere OECD, WTO gibi uluslararası örgütlerin resmen ‘Türkiye’ kullanımını benimsediği hatırlatan Altun, yurt dışı merkezli teknoloji şirketleri ve medya kuruluşlarından da ülke ismini kullanırken aynı hassasiyeti göstermelerini istedi.


Altun tarafından mektup gönderilen medya kuruluşları arasında şunlar yer aldı:
“National Geographic, Forbes, The Economist, Der Spiegel gibi uluslararası dergiler, Die Welt, Deutsche Welle, Sputnik, Russia Today, Washington Post, The Telegraph, CNN, Al Jazeera, France 24, Guardian, Le Monde, The Times of India ve New York Times gibi uluslararası gazete ve televizyon kanalları ile Reuters, Associated Press, AFP, Nikkei gibi uluslararası haber ajansları yer alırken, teknoloji şirketlerinin arasında da Google, Samsung, YouTube, Netflix, TikTok, Yandex, Meta, Tesla, Amazon, Spotify, HBO, Disney+, Sony, Toshiba, Lenovo, Apple, Microsoft, Instagram, Twitter, Huawei ve Apple.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.