SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gönül Boran Özüpak Halk Tv'de konuştu: Haklarımız neyse onu istiyoruz

EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, Halk Tv ekranlarında konuk olduğu programda önemli açıklamalarda bulundu.
Haber Giriş Tarihi: 07.09.2022 16:18
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2022 16:31
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Halk Tv'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına katılan EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT sorunu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Özüpak’ın açıklamaları şu şekilde:

"Çalışma Bakanımız önce ‘Çalışma masamızda var’ dedi. Kasım dendi, Aralık dendi. O da yetişmezse Ocak ayı diye bir açıklaması oldu. En sonunda Aralık ayında gerekli açıklamalar yapılacak dendi. Açıkçası biz bu beklentiyi kaygı içerisinde görüyoruz. Bu çalışmanın bu denli uzamasının bir anlamı olmadığını defalarca belirttik. EYT’liler için bir çalışma var ve bu çalışmayı Aralık ayında tamamlayacaksınız . Hadi Ocağa sarkacak. Hadi diyeceksiniz ki meclise gelecek. Hadi diyeceksiniz ki Cumhurbaşkanı’mızın onayına sunulacak vesairelerle biz seçim sürecine kadar sürüklenme mi yaşayacağız? Bunu hepimiz düşünüyoruz. Oysa EYT’liler diyor ki ‘Bu yasa nasıl bir gecede bizleri mağdur ettiyse yine bir gecede bu mağduriyet son bulabilir’. EYT’liler formülsüz EYT istiyor. Tek formülümüzün 99 öncesi yasaların bize verdiği haklar neyse onu istediğimizi söyledik. 23.yılımızı dolduruyoruz yarın itibariyle. Pazar günü bir açıklama yaptık. Bu açıklamada iktidarımıza seslendik. İktidara talip olan muhalefet partilerine seslendik. Bunu da yaparken bizler emeklilik için anayasal hakkımız için mücadele veriyoruz."

“SEN YEMEYECEKSİN BİZ YİYECEĞİZ MANTIĞI”

"Aylık bağlanma oranlarında bugün 30 yılın karşılığında asgari ücretten primi yatmış olan arkadaşıma bağlanacak emekli maaşı 3500 lira. Sayın Cumhurbaşkanı’mız bize diyor ya ‘ne yapacaklar çift dikiş yapacaklar’. Biz çift dikiş yapmak istemiyoruz. Yıllarca ödediğimiz primlerle, zorunlu olarak sistemde tutulup, yaş haddine tabi kalıp bir de aylık bağlanma oranlarıyla her bir EYT’li bugün bir ev bağışlamış durumda. 500-600 bin liraya yakın bu yüksek artışları ya da bugünkü değerlendirmeyle aynı kategoriye de koyabiliriz. Bunun yanı sıra EYT’lisi, emeklisi burada mağduriyetlerini haykırırken 137 ülkeye yardım yapılıyor. Bu canımızı acıtıyor. 5 maaş, 10 maaş ücret alan bürokratların varlığı canımızı acıtıyor. Bu bizim ötelenen emekli maaşlarımızı ‘sen yemeyeceksin biz yiyeceğiz’ mantığının yürütülmesi. Ben ve benim gibi birçok arkadaşımın gördüğü bu. Biz bunları kabul etmiyoruz. Biz anayasal hakkımız neyse onu istiyoruz."

“NİYE SİGORTA YAPTINIZ O ZAMAN?”

"Çocuk yaşta çalışma hayatına başlayıp da ‘hayır sizin aldığınız sigorta numarası uzun vadede sigorta başlangıcınız sayılmaz’ denmesini kabul etmiyoruz. Çocuk yaşta çalışmaya başlamışız. Niye sigorta yaptınız o zaman? Demediniz ki çalışamazsınız. Bir devlet memuru kadar bir ağır sanayi işçisi kadar biz de çalıştık. Staj mağduriyetinin de giderilmesi gerekir. 4.5 milyonu oluşturan sayının içerisinde hemen hemen 1 milyon kadar staj mağdurumuz var."

“KUL HAKKIDIR BU”

"İktidarımız 20 yıldır bizi yönetiyor. 2023 seçimlerine geldik. Bu yüzden tozlu raftan indirildik. Muhalefet yıllardır dedi ki ‘siz haklısınız ve çözüm önerileriyle geliyoruz’. Onların da desteğiyle iktidarımız masayı kurdu. Türkiye’ye mal olmuş bir yaraya biz pansuman istemiyoruz. O yaranın kapatılmasını istiyoruz ki yeni yeni mağduriyetler doğurmasın. Yaşa takılan, prime takılan, maaştan kesintiye takılan… Biz bunları istemiyoruz ve o kadar bilinçli bir topluluğuz ki EYT’liler olarak. O formüllerle gelinecekse 2023 seçimlerinde biz de gereken neyse onu yapacağız. Bundan hiç şüpheleri olmasın. ‘Anayasal haktır bu, kul hakkıdır bu’ diyoruz. Tastamam da haklarımız neyse onu istiyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar