SON DAKİKA
Hava Durumu

Sabah gazetesinden EYT'lilere müjdeli haber: Yaş şartı tamamen kalktı!

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan çalışmada yaş şartı tamamen kalktı. Buna göre EYT yasasına tabi olacaklar 1999 yılı öncesindeki tüm haklarına aynen sahip olacaklar. Ancak emeklilik hakkı elde etmek için sadece EYT’ye tabi olmak yetmeyecek. Prim ve sigortalılık süresini doldurmak gerekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2022 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2022 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Sabah gazetesinden EYT'lilere müjdeli haber: Yaş şartı tamamen kalktı!

Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yapılacak düzenlemede sürpriz gelişmeler peş peşe yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT’lilerin yaş şartının kaldırılacağını ve tasarının Aralık ayında Meclis’e geleceğini açıklayarak, “Kötü senaryoları kafanızdan silin, yapacağımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme olacak” dedi.

EYT ARALIK’TA MECLİS’TE OCAK’TA YÜRÜRLÜKTE

3600 ek gösterge çalışması sonrası öncelikli gündem halini alan EYT düzenlemesinin taslağı tek formül şeklinde teknik olarak tamamlandı. Düzenlemenin Aralık ayında TBMM’ye sunulması, 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR? YAŞ ŞARTI TAMAMEN ORTADAN KALKIYOR

EYT düzenlemesi ile yaş şartı tamamen ortadan kalkacak. Tıpki 8 Eylül 1999 öncesinde olduğu gibi prim ve sigortalılık şartı aranacak.

Daha açık ifadeyle 8 Eylül 1999 öncesi emeklilik sigortası girişi olan herkes EYT kapsamında olacak. Burada EYT kapsamında olmak emekli olmaya yetmeyecek. Sigortalılık süresi ve prim gününü tamamlamak gerekiyor.

SİGORTALILIK SÜRESİ KADINLARDA KALKTI

Sigortalılık süresi kadınlarda 8 Eylül 2019’da dolduğu için bu şart kadınlarda aranmayacak. Erkeklerde ise bu tarih 8 Eylül 2024’te sona eriyor.

EYT’LİLERİN EMEKLİLİK HAKKI İÇİN PRİM GÜNÜ OLMAZSA OLMAZ

1999 yasasıyla beraber SSK’lı kadınlar 20 yıl 5.000-5975 gün, erkekler ise 25 yıl 5.000-5975 gün prim ile emekli olmayı beklerken erkekler 58, kadınlar ise 56’yı bulan yaş şartı ile karşılaştı. Bağ-Kur ve emekli sandığında ise erkeklerde 9.000 gün kadınlarda ise 7.200 gün prim şartı ve yine 20 yıl ile 25 yıl sigortalılık süresi bulunuyordu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.