SON DAKİKA
Hava Durumu

Sabah yazarı Ferhat Ünlü'den yeni EYT formülü: En adil çözüm...

Sabah gazetesi yazarı Ferhat Ünlü, EYT’de en adil çözümün prim borcu olmayanların emekli edilmesi olduğunu yazdı. Ünlü’ye göre, masadaki formüllerden biri de 1000 gün civarında prim günü borçlanarak emeklilik hakkı kazanmak.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2022 10:53
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2022 10:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Sabah yazarı Ferhat Ünlü'den yeni EYT formülü: En adil çözüm...

Sabah gazetesi yazarı Ferhat Ünlü, “X kuşağının EYT sınavı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

EYT’nin 1970-77 arasında doğanların güncel meselesi olduğunu belirten Ünlü, EYT mağduriyetinin 8 Eylül 1999’da, Marmara Depremi’nden 22 gün sonra çıkan bir yasa ile oluştuğunu hatırlatarak, “O devirde yasanın çıkması için el kaldıran vekiller şimdi emekli maaşlarını alıyor. Hatta Allah rahmet eylesin, vefat edenler de var, onların yerine eş ve çocukları alıyor maaşları.” dedi.

EYT mağduriyetinin 24. yaşını göremeyeceğini belirten Ünlü, konunun Meclis açıldığında gündeme geleceğini belirterek, şunları yazdı:

‘BÜTÇESİ YIL SONUNA TAMAMLANABİLİR’

Ekim ayında Meclis açılınca önce sözleşmeli geçici işçilerin kadroya alınması meselesi görüşülecek. Ondan sonra EYT’liler Çalışma Grubu’nun çalışmaları masaya yatırılacak.

Çalışma Grubu, öncelikle Türkiye’de kaç kişinin EYT’li olduğunu tespit edecek. Daha sonra Maliye Bakanlığı bürokratları çalışmaya dâhil olacak. Bu noktada EYT’lilerin emekli olmasının Hazine’ye getireceği yük hesaplanacak.

EYT meselesi, kulislere göre 2023’ün ocak ayında çözülecek ve maaşlar alınmaya başlanacak. 2023 yılının bütçesi 2022 yıl sonunda hazırlanacağı için EYT çalışmasının 2022 bütçesinde olmasında fayda var. Ancak yetişmese bile Cumhurbaşkanı’nın ek bütçe kaynağı oluşturma yetkisi bulunuyor.

EN ADİL ÇÖZÜM NE?

Türkiye’de 45-52 yaş bandında EYT’li yaklaşık 5 milyon kişinin var olduğu tahmin ediliyor.

EYT’lilerin asıl isteği, hiçbir formül olmaksızın yaşa takılmadan hizmet süresini ve prim gününü tamamlayanların emekli edilmesi.

Kısmi emeklilik formülü, erken emeklilik gibi formüller masada. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bizimki Türk usulü formül olacak” dedi. Formüllerden biri, 1000 gün civarında prim günü borçlanarak emeklilik hakkı kazanmak.

Burada en adil çözüm; Hazine’ye intikal etmesi gereken prim intikal etmişse, yani emekli adayı vatandaşın devlete prim borcu yoksa yaş beklemeden emekli edilmesi gibi görünüyor.

EYT meselesi hafife alınacak bir mesele değil, çünkü toplumun yıllardır çalışan ve artık kalmadığı söylense de varlığını ekonomik güçlüklere karşı halen koruyan ‘Orta Sınıf’ı ilgilendiren bir mesele. Ve seçim sonuçlarına etki edecek bir mesele de olduğu için bu konudaki çalışmanın EYT’lilerin kahir ekseriyetini tatmin edecek biçimde tamamlanması önem arz ediyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.