SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sitelerde mafyatik yöntemlere karşı federasyon kuruldu

Son yıllarda site yönetimi ile kat malikleri arasında çıkan tartışmalar artmaya başladı. Mahkemelere de taşınan olaylarda, kendini profesyonel yönetici olarak tanıtan mafyatik gruplar, yüzlerce kişinin yaşadığı sitelerde toplanan aidatları rant kapısı haline getirmekle suçlandı. Bu şebekelere karşı bir araya gelen dernekler, Tesis Yönetim ve Tedarikçileri Federasyonu'nu kurdu.
Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 16:53
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 16:53
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Hukuka aykırı cezalar, aidat dışında ek hizmet bedelleri, yolsuzluk, dayak, tehdit, icralık olanlar ve daha birçok olay.

Son yıllarda başta İstanbul olmak üzere birçok ilde yüzlerde kişinin yaşadığı sitelerin yönetimleri bu suçlamalarla gündeme geldi.

Kendini profesyonel yönetici olarak tanıtan mafyatik grupların, sitelerin yönetimini ele geçirdiği toplanan aidatları rant kapısı haline getirdiği iddia edildi. Bunlarla ilgili de davalar açıldı.

''İŞİ BİLMEYENLER YÖNETEBİLİYOR''

Meydana gelen soruna karşı İstanbul'da Tesis, Yönetim ve Tedarikçileri Federasyonu kuruldu.

Tesis Yönetim ve Tedarikçileri Federasyonu Başkan Vekili Suat Sandalcı; önüne gelen her kişinin sitede yönetici olabildiğini söylerek, ''Kat mülkiyeti kanununda işi bilmeyenler toplu yaşam alanlarının yönetimine gelebiliyorlar. Bütçeleri kendi menfaatlerine kullanıyorlar. Biz şunu söylüyoruz siteleri ve toplu yaşam alanlarını kanunlar yönetir, kişiler ancak hizmet sağlarlar'' dedi.

Federasyona göre, site yönetiminin belirlenmesinde kanuni eksikler var.

Sandalcı, ''Mücadelemiz bu mafyatik gruplarla her zaman sürecektir. Kat maliklerinin daha iyi yaşam sürebilmesi için kanunda düzenlemeler şarttır. Bu kanundaki açıklar nedeniyle bu mafyatik gruplar bu sitelerde hüküm sürmektedir'' diye konuştu. 

Site sakinlerine de uyarıda bulunan Sandalcı, ''Kiranın üstünde aidat talepleri artık kat maliklerini sitelerde yaşanamaz duruma sokmuştur. Kat maliklerine şunu söylüyoz; lütfen genel kurullura katılan siz katılırsanız alınan kararlar geçerli olur ve sitenin yaşam alanlarını kısıtlarlar'' diyerek genel kurulların aksatılmamasını gerektiğini belirtti.

    

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar