SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özcan yanıtladı: Askerlik borçlanması EYT’li olmayı sağlar mı?

Sözcü gazetesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Sezgin Özcan, “Askerlik borçlanması EYT’li olmayı sağlar mı?” sorusuna yanıt verdi

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2022 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2022 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Sosyal Güvenlik Uzmanı Özcan yanıtladı: Askerlik borçlanması EYT’li olmayı sağlar mı?

Sözcü gazetesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Sezgin Özcan’a gelen EYT sorusunu ve Özcan’ın yanıtı şöyle:

Soru: Ben ve benim gibi birçok işçi arkadaşımı ilgilendiren bir konu hakkında bilgi almak istiyoruz. 1999 Eylül ayından sonra 2001 Mart ayına kadar olan kısımda ilk defa sigorta girişi olan bizler, askerlik borçlanması yaptığımızda sigorta başlangıç tarihimizi öne çekebiliyoruz. Bilmediğimiz, bizler borçlanma yapınca EYT’li sayılıyor muyuz, yeni yapılacak düzenleme bizleri de kapsar mı?

Bir de askerlik borçlanmasını şimdi mi yapmalıyız yoksa yeni yapılacak düzenlemeden sonra mı yapalım? Meblağ büyük, bizler borçlanma için kredi çekeceğiz. Şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizleri bilgilendirirseniz çok seviniriz. Kadir Akata”

Yanıt: EYT’liler için öngörülecek emeklilik koşulları konusunda kamu tarafından net bir bilgi paylaşımı yok. En son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından, “EYT ile ilgili tek bir formül üzerinde çalışıldığı, teknik çalışmaların tamamlandığı, tek tip bir düzenleme olacağı ve Aralık ayında TBMM’ye sunulacağı” açıklandı. Tek tip düzenlemenin içeriği kamuoyuyla paylaşılmadığı gibi ipucu da verilmedi. Konu kulis haberleri üzerinden tartışılıyor. Bu nedenle sorunuza net bir yanıt vermek mümkün değil. Yasa teklifi ortaya çıktığında sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün olabilecek. Ancak sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile aylık bağlanması için yazılı istekte bulunduğu tarih arasında geçen süre olarak dikkate alınmaktadır.

Borçlanmalar, sigortalılık süresinin başlangıcını etkileyen faktörlerden biridir. 5510 sayılı SSGSS Kanunu’nun 41. maddesine göre yapılacak borçlanmalarda, borçlandırılan sürenin kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreye ait olması halinde sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye gidilmek suretiyle tespit edilmektedir.

Bu bağlamda, askerlik ya da kanunda sayılan diğer borçlanmalar yoluyla da olsa sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 öncesine gelenlerin EYT kapsamında kabul edilmesi gerekir diye değerlendiriyorum. Aksi halde düzenleme, yeni mağduriyetler doğuracak ve Anayasa’ya uygunluğu açısından tartışmalı hale gelecektir.

Borçlanma için acele etmeyip, EYT’liler için öngörülecek formülün ortaya çıkmasını bekleyebilirsiniz. Nasıl olsa en geç yasa teklifi Meclis’e sunulduğunda içerik hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olacaktır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.