SON DAKİKA
Hava Durumu

Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde değişiklik

Yaklaşık 20 bin 50-D'li araştırma görevlisinin kadro çalışması, YÖK tarafından yapılması planlanan başka bir tasarıya dahil edilecek.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2023 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2023 16:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde değişiklik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi süreci devam ediyor. Daha önce çalışmanın kapsamına dahil edilen 50-D'li araştırma görevlileri, Yüksek Öğretim Kurulu’nun hazırlayacağı başka bir tasarıya dahil edileceği gerekçesiyle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz konusu düzenleme kapsamından çıkarıldı.

“50-D'liler YÖK tasarısına dahil olacak”
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, yürütülen çalışmalar çerçevesinde kamuda sözleşmeli çalışan yaklaşık 500 bin personelin uzun yıllardır gündemde olan kadro sorunu çözüme kavuşturulduğu bildirildi. Açıklamada kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, 6’ıncı Dönem Toplu Sözleşme ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen arasında gerçekleştirilen müzakereler sonucunda imza altına alındığı hatırlatıldı. Kamuda sadece 4-B’li çalışanların değil, sözleşmeli öğretmenler ve sözleşmeli Kültür Bakanlığı sanatçıları da kapsama dahil edildi. Sayıları yaklaşık 20 bin olan 50-D'li araştırma görevlilerinin kadroya geçirilme çalışması ise YÖK tarafından yapılması planlanan başka bir tasarıya dahil edilmek üzere kapsamdan çıkarıldı.

“Teklifin görüşmelerine, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam ediliyor”
13 Ocak tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan kamuda çalışan sözleşmeli personele kadro verilmesini içeren Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam ediliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.