SON DAKİKA
Hava Durumu

'Ülkeme dönmem' diyen Suriyelilerin oranı belli oldu

Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi'nin son araştırması dikkat çekti. "Suriye'ye dönmem" diyen Suriyelilerin oranı 2020 yılında yüzde 78 oldu. Bu oran 2017'de yüzde 17'ydi.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2022 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2022 16:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
 'Ülkeme dönmem' diyen Suriyelilerin oranı belli oldu

Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi'nin son araştırması dikkat çekti. "Suriye'ye dönmem" diyen Suriyelilerin oranı 2020 yılında yüzde 78 oldu. Bu oran 2017'de yüzde 17'ydi.

Resmi rakamlara göre Türkiye'de "geçici koruma" altında 3 milyon 769 bin Suriyeli yaşıyor. Siyasette 'sığınmacı tartışması' gündemdeki yerini korurken Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi'nin yaptığı son araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

"SURİYE'YE DÖNMEM" DİYENLERİN SAYISI YÜZDE 78 OLDU

Suriyelilere araştırmada "Türkiye'den ayrılır mısınız, Suriye'ye geri döner misiniz? Dönerseniz neden ve dönmezseniz neden?" gibi soruları cevapladı.

TGRT'nin haberine göre Türkiye'de yaşama süresi uzadıkça "Suriye'ye dönerim" diyenlerin sayısının ciddi oranda azaldığı görüldü. 2017'de "Suriye'ye dönmem" diyenlerin yüzde 17'yken bu oran 2019'da yüzde 52'ye, 2020'de ise yüzde 78'e kadar çıktı.

YÜZDE 30'U TÜRK VATANDAŞLIĞI ALMAK İSTİYOR

Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi'nin araştırmasında "Ülkeme dönmem" diyen Suriyelilere yöneltilen bir başka soru ise bunun nedenine ilişkin "Neden Suriye'ye dönmek istemiyorsunuz?" oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 70'i Suriye'nin güvenli olmadığını söylerken, yüzde 30'luk bir kesimin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak istediğini söylediği görüldü.

"SURİYE EKONOMİSİ KÖTÜ" DİYENLERİN ORANI YÜZDE 20

Savaşın devam ettiğini belirterek Suriye'ye dönmek istemediğini kaydeden yüzde 25'lik bir kesimin de bulunduğu araştırmada, yüzde 20'lik kesim Suriye'nin ekonomisinin kötü olduğuna vurgu yaparken, ülkesinde kendine ait bir şey kalmadığını ifade ederek "Suriye'ye dönmem" diyenlerin oranı ise yüzde 18 olarak yer aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.