SON DAKİKA
Hava Durumu

Ekrem Hayri Peker’in son kitabı okurları ile buluştu

Yazar Ekrem Hayri Peker’in ‘1950-1960’lı Yıllarda Bursa’da Kültürel ve Sosyal Değişim’ kitabı çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 21:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Ekrem Hayri Peker’in son kitabı okurları ile buluştu

Ekrem Hayri Peker yeni kitabı ile ilgili şunları kaydetti:

“Bu çalışmamda II. Dünya Savaşı yıllarında yaşanan kıtlık ve yer yer yaşanan açlıktan sonra gelen barış ve nispi özgürlük yıllarında Bursa’da yaşam tarzındaki değişimi inceledim. NATO desteği ile karayollarının hızla yapıldığı, ABD’den askeri ve ekonomik yardımların geldiği, çiftçinin zenginleştiği ve ülkenin o döneme göre lüx diyebileceğimiz eşyaları kullanmaya alıştırıldığımız yıllardı.

Bu yıllar aynı zamanda ülkede Demokrat Parti’nin iktidar olduğu yıllardı.

1950 sonrası Türkiye kültürel kırılma yaşadı. Amerikan kültürü sinema ve dergilerle dayatıldı. Radyo, sayı ve frekans açısından yetersiz olduğu için diğerleri kadar etkili olamadı.  Ellili yılların sonlarına doğru yeni radyo istasyonları kuruldu. 

“İktidarda CHP olsa bu politikalar değişir miydi?” diye sorarsanız, “Belki biraz” diyebilirim. Demokrat Parti, Amerikan kültürü benimsedi ve yayılmasının önündeki engelleri kaldırdı.

Çalışmamda ağırlıklı olarak anı kitaplarından, yerel gazete ve dergilerden, sözlü tarih kaynaklarından faydalandım. Ayrıca üniversite tezlerinden faydalandım.

Size o yıllarda Bursa’nın “sudan ibaret” olduğunu ve Bursa Ovası’nın Uludağ’ın eteklerinden başlayan ve Mudanya ve Gemlik tepelerine kadar uzanan “Yeşil bir deniz” olduğunu hatırlatacağım.”

Ekrem Hayri Peker daha önce araştırma, inceleme, edebiyat ve akademik alanlarda 18 kitap yazmış beğenilen bir yazardır.

Başlıca kitapları: Kafkasya’dan Anadolu’ya, Yeşim Taşı Ön Türkler ve Türk Tarihinden Kesitler, Teşkilat-ı Mahsusa’dan Kuşçubaşı Hacı Sami Bey, Bursa’da Sinema, İnegöl’de Nostaljik Bir Gezinti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.