SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeme bozuklukları ile baş etmek için psikolojik destek şart!

Amerika Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği tarafından ilan edilen 22-28 Şubat Yeme Bozuklukları Farkındalık Haftası kapsamında, yeme bozukluklarıyla ilgili konuşan Özel Anadolu Hastanesi Klinik Psikoloji bölümünden Uzm. Psk. Rüveyda Bayramoğlu, hastalığı atlatmak için psikolojik desteğin şart olduğunu söylüyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2022 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2022 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Yeme bozuklukları ile baş etmek için psikolojik destek şart!

Toplumların en büyük sorunlarından olan yeme bozuklukları, anormal yeme düzenlerine yol açan psikoloji kaynaklı bir hastalıktır. Hastalık genel olarak vücut algısı, kilo takıntısı, duygusal yeme gibi sebeplerle ortaya çıkarken, ağır vakalarda ciddi zararlara da neden olabiliyor.

Yeme bozuklukları ve bunlarla baş etmenin yollarını anlatan Özel Anadolu Hastanesi Klinik Psikoloji bölümünden Uzm. Psk. Rüveyda Bayramoğlu, hastanın psikolojik desteğe başvurmasının şart olduğunu söylerken, “Hastaya yeme bozukluğu kriterlerini içeren yeme bozukluğu testi yapılır ve tanı koyulduktan sonra psikolojik destek verilir. Verilen destekle beraber, kişiye bir beslenme uzmanı tarafından beslenme eğitimi de verilir. Hastalık tablosunun ağırlığına göre tedavisi de değişir. Bu süreçte hastanın çevresinin de planlamaya dâhil edilmesi süreci hızlandırabilir”  ifadelerini kullandı.

YEME BOZUKLUKLARI PSİKOLOJİK FAKTÖRLERLE İLİŞKİLİDİR

Yeme bozukluklarına yol açan birçok etmenin olduğunu söyleyen Uzm. Psk. Bayramoğlu; “Genetik faktörler, kültürün güzellik algısı veya travmalar kişinin yeme bozukluğuna yakalanmasına neden olabilir. Örneğin fazla kilolarından dolayı fiziksel görünüşü yüzünden travmaya uğrayan bir kişi, bu baskılarla özgüven kaybına uğrayabilir, duygusal yemeye başlayabilir ya da sürekli yediklerini kusarak Bulumia Nervoza yani psikiyatrik yeme bozukluğu yaşayabilir” dedi.

FARKLI TEPKİLER GÖSTEREBİLİRLER

Yeme bozukluğu yaşayan hastaların çoğu zaman bunu kabul etmediğini ya da inkâr ettiklerini de söyleyen Uzm. Psk. Bayramoğlu, “Bazı hastalar aşırı zayıf olsalar bile hala kendilerinin kilolu olduğunu düşünürler ve yemek yemezler. Çevresindekilerin fark etmemesi için toplu ortamlarda yemek yemekten kaçınırlar ve bol kıyafetler giyinirler. Durum tam tersi olduğunda ise kişiler, hissettikleri her duyguda yemeğe yönelerek duygularını bastırmaya çalışırlar. Durumlarının farkında olsalar bile bir şeyler yapmaya cesaret edemezler. Dolayısıyla bu hastalığı atlatmak için psikolojik destek şart” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.