SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'dan su sıkıntısı için araştırma önergesi

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan Bursa'da önümüzdeki yıllarda yaşanacak olası su sıkıntısı ile ilgili Meclis'e araştırma önergesi sundu.
Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 14:57
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 14:57
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

TBMM'ye Meclis Araştırma Önergesi veren Yüksel Özkan, haziran ayında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Buski yetkilileri ve akademik odaların temsilcilerinin yer aldığı bir toplantıda, Bursa'nın nüfusunun 3 milyonu geçtiğini ve kentin su sıkıntısı yaşayacağının açıklanması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdı.

BURSA SUSUZ KALABİLİR

Yüksel Özkan, "Buski yetkililerinin kentin içme suyunun büyük bölümünün Doğancı ve Nilüfer barajlarından sağlandığını ancak nüfusun artması ile birlikte mevcut talebe yetişemeyen barajların yanında su kuyularının da devrede olduğunu açıklamalarına istinaden, önümüzdeki yıllar için gerekli önlemler alınmaz ise maalesef Bursa susuz kalacaktır" dedi.

YERALTI SULARININ KULLANIMI DENETLENMELİ

Ayrıca yeraltı su kuyularının içme suyunun haricinde sanayi işletmeleri tarafından yoğun olarak kullanılması, kontrolsüz ve kaçak kullanımlarla birlikte Bursa Ovası'nda geri dönüşü olmayacak tahribatlar yapacağına dikkat çeken Özkan, yetkililerin açıklamalarına göre ovada obruk oluşumlarının başladığını dile getirdi. TBMM'ye Meclis Araştırma Önergesi sunduklarını ifade eden Yüksel Özkan, konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar