SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Partili Erhan Usta’dan Meclis’te EYT uyarısı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, EYT düzenlemesini Meclis’e getirmeye hazırlanan hükümete uyarıda bulundu. Usta, 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilenlere zorunlu emeklilik dayatmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2022 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 24.11.2022 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İYİ Partili Erhan Usta’dan Meclis’te EYT uyarısı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada merakla beklenen EYT düzenlemesini gündeme taşıdı.

Usta, düzenlemenin yeni mağduriyetlere yol açmaması gerektiğini belirtirken, şu uyarılarda bulundu:

“… EYT düzenlemesiyle ilgili birtakım beyanatlar oluyor. Fakat burada EYT konusunu, onu ayrıca konuşuruz ancak burada sıkıntılı olabilecek bir durum ortaya çıkmaya başladı. Biliyorsunuz, bu, kamuda çalışan taşeron işçiler daha önceden kadroya geçirilmişti, 2018 yılında. Bu düzenleme yapılırken 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname‘nin 23’üncü maddesi var, bu madde şunu söylüyordu, diyor ki: ‘Bu kadroya geçirilen istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik hakları elde ettikleri süreyi geçemez.’ Yani bu düzenlemenin çıkması durumunda, zorunlu olarak kadroya geçirilen bu kişilerin emekliliği gibi bir şey gündeme geliyor.

Bir yandan işte, Hükûmet, EYT düzenlemesini geciktirirken insanlar işte bir anda emekli olursa ‘Biz ne yaparız?’ ‘Bunun altından nasıl kalkarız?’ gibi kaygıları dile getirirken diğer taraftan da kendi yaptığı düzenlemeyle bir kesim insanı zorunlu olarak emekliliğe sevk etmesi çok yanlış olacaktır. Bizim beklentimiz, bu 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 23’üncü maddesinin düzeltilerek bu zorunlu emeklilik şartının kaldırılması gerekmektedir; bunun kaldırılmasını bekliyoruz.

Yine, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının beyanatlarında 4/B’lilerle ilgili bir kısım muğlak ifadeler yer alıyor yani 4/B’lilerin sorunlarının çözüleceğine ilişkin bir şey söyledi ama onların en büyük beklentisi 4/B’lilerin süreli süresiz ayrımı olmaksızın kadroya geçirilmesidir. Bu kadro konusu son derece önemlidir. Kamu hizmetlerinin sadece memurlar aracılığıyla yapılması zaten bizim İYİ Parti olarak sürekli savunduğumuz bir şeydi.

Dolayısıyla 4/B’liler içerisinde yeni bir mağduriyet yaratılmaksızın hepsinin kadroya geçirilmesini Hükûmetten bekliyoruz; düzenlemenin bu şekilde olmasını talep ediyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.