SON DAKİKA
Hava Durumu

İyi Partili Türkoğlu'ndan TESK Genel Başkanına çağrı

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e TBMM kürsüsünden seslenerek, “Sn. Genel Başkan! Kredilere ek faiz istenmesine isyan eden esnafının feryadını duy, yanlarında ol ve gereğini yap! Esnaf çökerse, ekonomi tamamen çöker!” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 22:08
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 22:08
Kaynak: Bülten
İyi Partili Türkoğlu'ndan TESK Genel Başkanına çağrı

TESK Genel Başkanı’na, esnafı şoke eden ek faiz ödemelerine olan isyanı hatırlatan Türkoğlu, “kullanılmış kredilere ek faiz ödemesinin” geri alınması noktasında görevini yapmaya çağırdı.

Konu ile ilgili TBMM’ye “araştırma önergesi” veren İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, şunları söyledi:

“Ülkemizde ekonomik dar boğazın derinleşerek devam etmesi, özellikle yüksek enflasyonun katlanarak sürmesi, faiz politikasındaki çelişkili kararlar, piyasalarda büyük bir istikrarsızlığa yol açmış, özellikle dar bütçelerle ticaret yapma derdindeki esnafı zora sokmuştur.

Böylesine belirgin bir sıkıntılı sürecin içindeki esnafa son darbe de geriye dönük ekstra faiz uygulaması olmuştur.

Halen kullanılmakta olan esnaf kredilerinin geçmiş ödemeleri de kapsayacak şekilde yüzde 40 ile yüzde 100 oranında arttırılması, adeta esnafın ölüm fermanı olmuştur.

Dolayısıyla;

İYİ Parti Grubu olarak, konu ile ilgili kamu vicdanının daha fazla zedelenmemesi için Anayasa’nın 98. Maddesi, Meclis İçtüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırma Komisyonu kurulması arz ve teklif etmiş bulunmaktayız.

Ekonomik krizin beraberinde getirdiği çok yönlü sorunları fedakarlıkla aşmaya çalışan esnafımız, bütün bunların yanı sıra bir de kullanmakta olduğu ticari kredilere istenen “ekstra faiz” şokuyla sarsılmıştır.

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredilere, geriye dönük de uygulanmak üzere yaklaşık yüzde 10 oranında ilave faiz ödemesi talebiyle birlikte, esnafın hesabı şaşmış, doğal olarak da geleceğe yönelik planladıkları gelir gider dengesini zora sokmuştur.

Söz konusu krediler verilirken esnafa, “sabit taksitlerle ödenecek” denilmesi, sonrasında Esnaf Kredi Kooperatiflerinin bankalarla yaptıkları mutabakatta, gerektiğinde sabit taksitlerin değişeceği bilgisinin verilmemiş olması, esnafın ticari dengelerini alt üst etmiş, doğal olarak bütçe hesapları şaşmıştır.

Ekstra faiz talebinin, bugüne kadar ödenmiş taksitleri de kapsayacak biçimde, geriye dönük olarak uygulanması,

bu açıdan esnaf vatandaşlar için şok etkisi yaratmıştır.

Sorgulanması gereken bu kararın, hukuktaki “kazanılmış hak” kavramıyla çelişmesi, dolayısıyla bir hakkın zedelenmiş olması da söz konusudur.

Dolayısıyla her bir taksitte yaklaşık olarak 5 bin ila 10 bin TL arasında esnafa ekstra yük getiren ilave faiz uygulamasının hukuki olması da düşünülemez.

Talep edilen ilave faiz oranlarının yüzde 4 ile yüzde 11,5 arasında değişkenlik göstermesi de kararın adaletsiz olduğunun kanıtı olmuştur.

Örneğin; kredi faizi yüzde 8,5 olanların faizi yüzde 17,

Yüzde 9,5 olanların yüzde 21,

Yüzde 12,5 olanların yüzde 24,

Yüzde 20 olanların yüzde 26,

Yüzde 24 olanlar da yüzde 28 yapılmıştır.

Ekstra faiz miktarının farklı farklı uygulanmasında hangi kriterlerin esas alındığı tartışmalıdır.

Her ne kadar ekstra faiz oranı yüzde 10 gibi görünse de gerçek çok başkadır.

Söz gelimi yüzde 8,5 faiz ile kredi alan esnafın geriye dönük kredi faizi yüzde 17 olmuştur.

Yani aslında uygulanan yeni faiz oranı 8,5’tan 17’ye çıkmış, gerçekte yüzde 100 artmıştır.

Diğer bütün artış oranları da yüzde 40 ile yüzde 100 arasında yapılmıştır.

Doğru yorumlama budur.

Dolayısıyla; Halk Bankası’nın, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kullandırdığı kredi faizlerinin artması ve bu artışın geriye dönük ödemeler için de uygulanması esnafımızda büyük bir mağduriyet yaratmıştır.

Düşünebiliyor musunuz?

Devletin sözüne güvenmişsiniz, söz konusu kredi ile işinizde kullanmak üzere ticari bir araç aldınız.

On taksit ödediniz, on birinci taksitte diyorlar ki, taksitleriniz ikiye katlandı. Yetmedi, bir de dediler ki, önceki ödediğiniz on taksitin üzerine de şu kadar ek faiz artışı ödeyeceksin!

Hadi gelin kolaysa işin içinden siz çıkın bakalım!

Bu noktada, konuyu sadece “Gerekli çalışmaları yapıyoruz” diyerek geçiştiren Sn. Bendevi Palandöken’e sesleniyorum.  Sn. Başkan kredilere ek faiz istenmesine isyan eden esnafının feryadını duy, yanlarında ol ve kullanılmış kredilere ek faiz ödemesinin geri alınması konusunda görevini ve gereğini yap! Esnaf çökerse, ekonomi tamamen çöker!

Unutmayalım ki;

Esnaf ve sanatkarlar aslında piyasanın ve ekonominin en büyük finansörüdür.

Esnaf çökerse ülke ekonomisi tamamen çöker.

Devlet esnafını koruyucu ve kollayıcı tedbir alması gerekirken, esnafa faizsiz ve can suyu kredisi beklerken, daha önce kullanmış olduğu kredilerin faizini artırması asla kabul edilemez. Bu durum adil de değildir, adaletli de değildir.

Bütün bu nedenlerle, bu kararda ısrar edilmesi, zaten can çekişen esnafa ölümcül bir darbe daha vurulması anlamına gelmiştir.

Dolayısıyla konuyla ilgili Meclis’te araştırma komisyonu kurularak, esnafın içine girdiği zorlu koşulların, yaşanan tüm güncel sorunlarla birlikte ele alınmasını arz ve teklif ederiz.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.