SON DAKİKA
Hava Durumu

Kayıhan Pala sordu: PTT emeklilere neden promosyon ödemiyor?

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, emekli maaşını PTT'den alan vatandaşların neden promosyon alamadığını sordu. Ulaştırma Bakanı, PTT'den 2023'ten sonra promosyon ödemesi olmadığını açıkladı. Pala, emeklilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için çağrı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 11:39
Kaynak: Haber Merkezi
Kayıhan Pala sordu: PTT emeklilere neden promosyon ödemiyor?

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, yaşadığı yerde herhangi bir bankanın şubesi olmadığı için ya da PTT şubesine ulaşım kolaylığı nedeniyle, emekli maaşını PTT’den alan emeklilerin maaş promosyonundan yararlanamaması sorununu TBMM gündemine taşıdı. Milletvekili Pala; banka seçeneklerinin bulunmadığı ve yalnızca PTT şubesinin bulunduğu yerleşim yeri sayısı, emekli maaşını PTT üzerinden alan emeklilerin sayısı, PTT’den emekli maaşı alan vatandaşlara ne zamandan bu yana maaş promosyon ödemesi yapılmadığı, bu adaletsizliğin temel nedeni ve Bakanlığın bu adaletsizliğin giderilmesi için herhangi bir çalışması olup olmadığı gibi konu başlıklarını içeren 8 farklı sorudan oluşan soru önergesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanına Abdülkadir Uraloğlu’na verdi.   

PTT KAPSAM DIŞI

CHP’li Pala’nın soru önergesine yanıt veren Bakan Uraloğlu; 2024 yılı Nisan sonu itibariyle 360 bin 55 kişinin PTT’den emekli maaşı aldığını belirtti. PTT’den emekli maaşı alanlara 2017-2023 yılları arasında promosyon ödemesi yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, en son promosyon ödemesinin 2023 yılı mart ayında gerçekleştiğini, bu tarih sonrasında emeklilere herhangi bir promosyon ödemesinin yapılmadığını açıkladı. PTT’nin bankacılık kanunu kapsamında olmadığını, ticari bankaların ise müşteri portföylerini genişletmek için SGK ile promosyon anlaşması yaptığını belirten Bakan Uraloğlu; “Emekliler maaşlarını hangi ödeme kuruluşundan alacaklarını kendi tercihleri doğrultusunda serbestçe belirleyebilmektedir” yanıtını verdi.

“TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK!”

CHP’li Pala, Ulaştırma Bakan Uraloğlu’nun yanıtı üzerine yaptığı açıklamada, “Bakan soru önergesine verdiği cevapta; emeklilerin maaş ödemelerini alacakları kurum için kişisel tercihlerine göre karar verebileceğini açıklıyor, ancak aynı yanıtta 853 yerleşim yerinde herhangi bir banka şubesinin olmadığını da belirtiyor. Resmi verilerin de ortaya koyduğu üzere, PTT’den emekli maaşlarını alan emeklilerin çoğunluğu, yaşadıkları yerde herhangi bir banka şubesinin olmaması yani bir zorunluluk nedeniyle PTT’den maaşını alıyor, burada bir tercih değil bir zorunluluk söz konusu. 360 bin 55 emekli, 15 aydır emekli maaşları için promosyon ödemesinden yararlanamıyor. 7 yıl boyunca emeklilere promosyon ödemesi yapan PTT, 15 ay önce Bankacılık kanununa tabi olmadığını fark etmiş ve promosyon ödemesi yapmayı kesmiş. Bu durumun PTT’nin Türkiye Varlık Fonu’na devri ile ilişkili olup olmadığını Bakan Uraloğlu’na sordum, ancak Sayın Bakan bu soruya yanıt veremedi. 2023 yılına kadar PTT tarafından emeklilere promosyon ödemesi yapılıp, sonrasında ödemenin kesilmesinin ikna edici ve tutarlı bir açıklaması yok. 360 bini aşkın emekli yurttaşımız 15 aydır emekli maaşı promosyonundan yararlanamıyor. Bugün ülkemizde emekliler zaten AKP’nin emekçileri ve emeklileri yok sayan kötü ekonomik politikaları nedeniyle açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edilmiş durumda. Bakanlık, ivedi olarak, PTT’den maaş almak zorunda kalan emeklilere geçmiş 15 aylık dönemi de içerecek biçimde promosyon ödemesi yapmak üzere düzenleme yapmalıdır” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.