SON DAKİKA
Hava Durumu

Muhalefet staj ve çıraklık mağdurları için bastırıyor!

İktidar EYT yasa teklifini Meclis’e getirmeye hazırlanırken, muhalefet hem teklifin bir an önce Meclis’e gelmesi hem de başta staj olmak üzere diğer mağduriyetlerin de teklifte yer alması için bastırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2023 07:53
Haber Güncellenme Tarihi: 27.01.2023 07:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Muhalefet staj ve çıraklık mağdurları için bastırıyor!

EYT yasa teklifinin Meclis’e gelmesi beklenirken, muhalefet milletvekilleri sosyal güvenlik alanındaki diğer sorunlu alanları da Meclis gündemine getiriyor.

Meclis tutanaklarına yansıyan açıklama ve tartışmalar şöyle:

CHP HATAY MİLLETVEKİLİ SERKAN TOPAL 

“Şimdi, genç yaşta çocuklar çalışıyor, staj yapıyor; kimileri parmağını kaybetti, kimileri gözünü kaybetti ama stajyerliği neden SGK başlangıcı olarak görmüyorsunuz, getirmiyorsunuz arkadaşlar? Lütfen, EYT kanun teklifinde bunların da, bu staj mağdurlarının mağduriyetini de giderelim. Bir kez daha söylüyoruz: Kimileri parmağını kaybetti, kimileri gözünü kaybetti; zaten MHP’nin bu konuda da sözü var, destek verecekler.

Değerli arkadaşlar, şimdi EYT’liler sürekli bizi arıyor, artık oyalamayın ya. Kimileri kredi aldı, kimileri ödedi, yeter artık! Lütfen, bu konuda bir an önce girişim yapın, getirin, Sayın Veli Ağbaba’nın dediği gibi, biz bir saat içerisinde destek vereceğiz.

bugün gerçekten benim telefonum susmadı. 45 yaşında zorunlu olarak emekliye ayrılan ve 3600 ek göstergeden yararlanamayan uzman çavuş arkadaşlarımız var; gerçekten bugün benim telefonum kitlendi. Lütfen, EYT’yi getirdiğiniz zaman da zorunlu olarak emekliye ayırdığınız bu uzman çavuşları da EYT kanununa bir madde olarak ekleyelim ve bunların bu mağduriyetini giderelim.”

CHP ADANA MİLLETVEKİLİ MÜZEYYEN ŞEVKİN 

“Bilindiği gibi, EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanları kapsıyor. Yasa henüz Meclise sunulmadı. Milyonlarca insan bugün, yarın  denilerek oyalanıyor. Aralık, ocak derken şubat ayına geliyoruz. Açıklamalara dayanarak bazı haksızlıkları da vurgulamak istiyorum, bir ya da birkaç günle emekliliği kaçıran vatandaşlarımızın durumları yeniden gözden geçirilmelidir. Depremden tam yirmi bir gün sonra, 8 Eylülde yasa çıktı; insanlar can derdiyle uğraşırken deprem mağdurlarına bir darbe daha vurulmasın; kayıpları giderilsin, EYT kapsamı 31 Aralık 1999 olarak  değiştirilsin. Ayrıca, AKP ve MHP’nin reddettiği staj ve çıraklık sigortaları da EYT kapsamına alınmalıdır. Sigortalı olmadan önce doğum yapan annelere de borçlanma hakkı tanınmalıdır.”

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY

“Şimdi, EYT’liler sabrın son sınırında. Temmuz ayında -hiç unutmuyorum- Tayyip Bey dedi ki: “1 Ekimde Meclise getiriyoruz.” Ekim, kasım, aralık, ocak bitti, dört ay geçti. Tayyip Bey, niye getirmiyorsun bunu? “Getir, bir saatte çıkaracağız.” dedik. Yok. “Hayır, bekleyelim, seçime yakın getirelim de bize bir faydası olsun.” Olmaz olmaz, hiç kimse artık bu seçim rüşvetlerini yemez. Şimdi, dün de “Emeklilikte yaş sınırını çözdük.” dedi ya, şaka gibi. Ne çözüldü ya ne çözüldü? Kafanızda. Getirin, dört aydır niye bekliyorsunuz kardeşim, niye getirmiyorsunuz? 2,5 milyon hane uyku uymuyor ve Tayyip Bey önce bir esti gürledi, “Vermem.” dedi, “Bu 2 maaş, yan gelip yat!” dedi falan. Toplum örgütlenince paşa paşa getireceksiniz tabii. Yani getirmezseniz de yüz on gün sonra biz hallederiz de yüz on günü beklemeye de tahammülü yok EYT’lilerin. Bir mağduriyet daha var, Meclisin gözünü, kulağını kapattığı bir mağduriyet daha var. O da ne biliyor musunuz? Staj mağdurları; mağdurlar, bir haksızlık var. Sayın Bakan diyor ki: “Hayır, bu çok yük getirir, bunu yapmayacağım.” Sayın Bakan, Allah selamet versin, koskoca Bakansın ama Meclis adına konuşamazsın. Staj mağdurlarının sorununu çözecek olan da EYT’yi çözecek olan da Türkiye Büyük Millet Meclisidir ve çözülecektir. “

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ ÇETİN OSMAN BUDAK

“Meclis, komisyonlar, Genel Kurul böyle gereksiz konularla meşgul edilmek yerine EYT’liler kanunu var arkadaşlar, yıllarca EYT’liler üzerinde çok tartışmalar yapıldı. EYT’liler örgütlü bir yapı oluşturdular, seçime giderken çaresiz kalındığı için EYT mevzusu Meclis gündemine getirildi, pardon hatta getirilmedi, yanılmıyorsam imzaya açılmış ama Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin en yetkili makamında oturan Cumhurbaşkanı çıktı, dedi ki, geçmişte dediklerini söylemiyorum, hepiniz biliyorsunuz: “EYT meselesi bitmiştir, 2022 Aralık ayının sonuna kadar bu Türkiye’nin gündeminden kalkacaktır.” Dedi mi? Dedi. E, peki, şu anda gündemde olan ne? Hâlâ kanun Meclise gelmedi, ocak ayını bitiriyoruz, şurada bir hafta sonra ocak bitecek. Burada ne yapmaya çalışıyorsunuz? Burada altyapılarınız hazır değil, onu mu tamamlamaya çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse Sayın Cumhurbaşkanı çıkıp şunu niye söylüyor? “Yaş sınırı da olmayacak burada.” Ee, peki, SGK’liler ile BAĞ-KUR’luların arasındaki o emeklilik prim ödeme gün sayıları arasındaki farkı düşünemedi mi Sayın Cumhurbaşkanı da böyle dedi? Ya da seçim tarihi aşağı yukarı artık belli, kesinleşti gibi; seçime yakın insanların duygularıyla oynayıp oradan da bunlara birtakım ulufe dağıtır gibi para dağıtıp seçime faydası olmasını mı bekliyorsunuz? Eğer öyleyse avucunuzu yalarsınız. (CHP sıralarından alkışlar) İnsanlar artık bu seçim ayaklarını, seçim numaralarını yemiyor arkadaşlar.

Sonra “Staj başlangıcı emeklilik için, işe giriş tarihi sayılsın.” talepleri arşıâlâya çıktı, bizim dönemimizde, bizim gençlik dönemlerimizde staj yaptığımız yerlerdeki geçen günler sigortalılık başlangıç tarihiydi, bunu siz kaldırdınız, şimdi burada mağdur olanlar bunu istiyorlar. Mesela bunu niye gündeme almıyorsunuz? Kadro alamayan sözleşmelilerin sorunlarını niye gündeme almıyorsunuz? Bu, belediye şirketi işçileri var. Biz söz verdik, iktidara geldiğimiz zaman bu sorunların hepsini çözeceğiz, hepsini çözeceğiz arkadaşlar.

Emeklilerin iki dinî bayramda aldıkları biner lira gibi bir rakam vardı. Kaç yılında çıktı? Geçen seçim, 2018’de. O seçimden de önce, 2015 yılında Sayın Genel Başkanımızın ısrarlı baskılarından sonra çıkardınız, bin liraydı. 2015’ten önce bin liranın satın alma gücü ortada. geldik 2023’e, hâlâ 1.100 lira. Bunu düzeltecek misiniz? Milletin asıl derdi bu, milletin sizlerden, iktidardan beklentileri bunlar.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.