SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kraliçe Arı Sendromu

Yazının Giriş Tarihi: 25.04.2022 23:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.04.2022 11:58

Bir işiniz var, çok çalışıyorsunuz.

Proje hazırlıyorsunuz; sunumlar, eğitimler…

Kurumsal hayatta terfi etme hayaliniz var.

Kendinizi kanıtlamak için çabalamanıza gerek yok zaten başarılısınız ve bu başarının karşılığı muhakkak görülür!

 

Bu inançla çıktığınız kaç yoldan geri döndünüz?

Sizi teselli etmek için, başka başarılarınızı gösterip “bu seferde böyle olsun” dediler mi?

Ya da zaten kaybetmeye alışmanız gerektiğini mi öğretmeye çalıştılar!

 

Mobbing “psikolojik şiddet-yıldırma”, cam tavan engeli “özellikle kadınlarda görülen cam tavan sendromu, kişilerin üst seviyelerdeki pozisyonlara gelebilmek için çabalamalarına rağmen ilerleyemedikleri görüşüyle görünmez saydam engele verilen isim”, kraliçe arı sendromu…

Tüm bu kavramları çok iyi öğrendik; bazılarını okuyarak, duyarak, bazılarını da yaşayarak!

Cam tavan engeline takılanlar, mobbinge en çok uğrayanlar; Kadınlar!

Peki, bunu onlara en çok yapan kim? Yine kadınlar.

2011’de bin kadın çalışan ile yapılan araştırmada, kadınların yüzde 95’i çalışma hayatlarının bir noktasında bir başka kadın tarafından kariyer gelişimlerinin engellendiğini bildirmiş.

Özellikle üst düzey yöneticiliğe ulaşmak kadınlar için görünmez engellerle dolu bir süreç. Üstelik aynı kademeye yükselen erkek ve kadın arasında ücret farklılıkları da söz konusu. Yöneticilik kademelerinde erkeklerin baskın nüfusunun yanı sıra, kraliçe arı sendromu da karşımıza çıkıyor.

Kraliçe Arı Sendromu; otorite pozisyonundaki kadınların astları olan kadınlara daha ezici davranması olarak tanımlanıyor. İlk kez 1973’te tanımlanmış ve vaka incelemeleriyle belgelenmiş.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ise kraliçe arı sendromunun sebebi, kadınların kadın yöneticilerle çalışmasının erkeklere oranla daha fazla stres yaratmasına bağlanmış.

Onca süreci atlatıp o pozisyona çıkmayı başarmış olanlar; diğerlerinin aynı şekilde başarılı olmasını istemediği de diğer tespitler arasında!

Destek olmak yerine, rakip olarak görülenler her türlü stresle baş etmek zorunda kalıyor. Sadece iş hayatında da değil; dışarıda da kendisini arkadaşları, komşu ve akrabaları bekliyor.

Ayrıca günümüzde bunun devam ettiği araştırmalarla kanıtlanıyor. Üstelik daha şiddetli bir biçimde tüm çalışan kadınlar aynı şekilde davranıyor.

Bu duruma neden olarak; başarıya yönelik uygulanan çeşitli ayrımcı yaklaşımlar gösteriliyor. Tüm bu ayrımcılık ihtimalleri yüzünden yönetici olmayı başaran kadınlar, cinsiyete bağlı bir kota olduğunu düşünerek diğerlerini rakip olarak zihinlerinde konumlandırıyor. Diğer bir deyişle kadın çalışanların yönetici olabilmeleri için, yönetici konumundaki bir başka kadının o görevden gitmesi gerekiyor. Ciddi ayrımcılık, düşük ücret politikası, bu zamana kadar ki deneyimler sanki genlerimize kodlanmış gibi bu şekilde de davranmaya devam ediyoruz, belki de zorunda kalıyoruz!

Bu da huzursuzluk ve iş yerlerinde çatışmaya neden oluyor.

Tüm bunlar kadınları çalışma hayatından uzaklaşmaya itiyor. Çalışma hayatında cinsiyet odaklı ayrımcılığın ortadan kalkması durumunda, bu yıldırmanın da ortadan kalkacağı kesin.

***

Ancak birlikte çalışmayı, birlikte üretmeyi başaran kadınlar da var!

S.S. Bursa Lotus Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; emek veren kadınları bir araya getirme hayaliyle uzun çalışmalar sonucunda kuruldu ve ilk etkinliklerini Bursa-Nilüfer İhsaniye pazaryerinde gerçekleştirdiler.

Katılımcı ve ziyaretçi sayısı yüksekti.

Bursa Lotus Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Nergiz Döner başta olmak üzere kurucuları tebrik ediyorum.

Bu çalışmada satış yapabilmek için başka illerden de gelen çok sayıda üretici bulunuyor.

Sosyal girişim olan bu proje kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel desteklenmesini de amaç edindi. Her ayın 4. pazar günü bunu devam ettirecekler, kaçırmayın!

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..