SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Şizoid çağı!

Yazının Giriş Tarihi: 28.02.2022 10:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.02.2022 10:58

Bilgisayarın ya da telefonun kamerasından izleniyorsunuz.

Yaptığınız online alışverişlerden; aylık gelirinizi, kişisel tercihlerinizi, zevklerinizi ve hatta seçimde kime oy vereceğinizi bile tespit ediyorlar.

İnternette yapılan birçok anketi doldurmuyorsunuz, adınızı yazmıyorsunuz; sizi her an takip ediyorlar.

Milli bayramlarda künyeye isim yazma etkinliğine katılmıyorsunuz çünkü kan grubunuzu sorup öğreniyorlar.

Sosyal medyada kendisini paylaşmaktan korkanlar, bir cümleye beğeni atıp tüm hayatının biteceğini sananlar.

Telefonda konum bulma özelliği açıkken uydudan izleniyorum, nerede olduğumu biliyorlar diye içi ürperenler.

Sürekli her türlü online işlemi yapıp, sıra alışverişi internetten yaparken kart bilgilerini girmeye gelince tereddüde düşenler.  

Yalnız değilsiniz.

Bunlara benzer bir sürü korkunuz, korkumuz var!

Artık çevremizden, birinci derece akrabalarımızdan, tüm arkadaşlarımızdan saklanıyoruz. Güvenmiyoruz. Böyle olmasını eleştirmiyorum çünkü bizlere bu öğretildi. Yaşayarak öğrendik ve kabuğumuza çekildik. Her an bir tehlike ve tehditle karşı karşıyayız. Gezerken, film izlerken, tatile giderken bile mutlu değiliz, içimizde bir huzursuzluk var. Tüm faaliyetleri fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşmak için yapıyoruz. Bir şey yapmadığımız anlarda da diğerlerinin günlük hayatını inceleyip hayıflanıyoruz. Asosyalleşiyoruz çünkü yakınlık kurduğumuz insanların kıskançlığı ve ikiyüzlülüğü ile uğraşmak istemiyoruz. Birine özel olarak anlattığımızı başkasından dinlediğimiz an buna karar veriyoruz.

Ve yeni çağ insanı içinden şunu diliyor;

Onda varsa bende de olmalı

Bende varsa onda olmamalı!

İnsan hem insandan hem de teknolojiden korkuyor. 

Hepsinin toplamı olarak sonuç;

Zaman; korkuların, sanrıların zamanı!

“Şizoid” aslında bir kişilik bozukluğu. Bu rahatsızlığa sahip olanlar; insanlarla yakın ilişki kurmaktan kaçınan, duygularını ifade etmekten korkan kişiler. Yalnız kalmaktan hoşlanıyorlar ve meslek seçimlerini, yaşadıkları yerleri, yaşam akışlarını buna bağlı olarak şekillendiriyorlar. Genellikle evden çalışmak istiyorlar. Meslek grubu olarak en yatkın olanların yazılımcılar, bilgisayar programcıları olduğu ifade ediliyor. Yani insan ilişkileri en aza indirgenmiş işler tercih ediliyor. Günümüzde zaten insanla uğraşmak tam bir çile! Sosyallik gerektiren mesleklerin bir kısmı da yapay zekâya devredilecek! Böylelikle artık insanın insanla muhatap olması gerekliliği ortadan kalkacak.

Peki, tüm bu saydığım özellikleri aslında bizler de göstermiyor muyuz?

Kendi anormalliklerimizin farkında bile olmadan devam edebildiğimize göre sorun yok!

Evden çalışmak?

Kimseyle konuşmama isteği?

Güvensizlik?

Gayet normal geliyor değil mi bu sayılanlar? Hiç kişilik bozukluğu gibi görünmüyor. Günümüzün normali bu!

Çoğu kişi kendi sorunları dışında başka sorunları duymak istemiyor. Buna katlanmaya güçleri yok, dinlemeye çözüm bulmaya zamanları yok. Bireysel olarak kendilerini kurtarma peşindeler. Toplumsal olaylardan da kopuklar üstelik. Hayat için herhangi bir amaçları yok, olmak istedikleri, gitmek istedikleri bir yer yok. Akışa kapılmış durumdalar. Olması gerekenin bu olduğuna inanıyorlar.

Deprem, savaş, sel vb. hiçbir şeye tepki göstermiyorlar. Durgunlar. Toplumda şizoid kişilik bozukluğunun görülme oranı yüzde 3 ile 5 arasında diye ifade ediliyor. Ancak bu şekilde davranan daha büyük bir kitlenin olduğuna hemfikiriz sanıyorum.

Ütopik korkuları olan ve yalnızlığına çekilmiş, her şeyi evinden yapmak isteyen ve konuşmayı, yazmayı, okumayı layıkıyla bilmeyen nesil yetiştirmekteyiz.

Unutmadan sosyal medya paylaşımlarınızdan, Facebook’a eklediğiniz fotoğraflardan sizi iyi hissettiren insanların yüz hatları kopyalanıyor. Yapay zeka bunların karışımı olan bir yüz üreterek reklamda bunu sizin karşınıza çıkarıyor. Bilinçaltına sempatik gelen bu yüz sizin tercihlerinizi yönetmede bir araç olarak kullanılıyor. Yani abartacak bir şey yok.

Dönem değişiyor teknolojinin altın devrine paralel olarak toplumsal şizoid çağı başlıyor!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..