SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yoksulluğun Çözümü: Elon Musk!

Yazının Giriş Tarihi: 05.11.2021 11:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.11.2021 12:29

Kıtlık, açlık, yoksulluk…

Afrika denilince akla ilk gelen; Fakirliğin kısır döngüsü.

Alışkın olduğumuz ve çözümü için sadece “sızlandığımız, tartıştığımız” kavramlar.

Yani; düşük gelir elde eden ülkeler, düşük tasarruf yapabilirler ve bu nedenle yatırımların oranı sonsuza dek yükseliş gösteremez. Kişi başı gelir artamaz. Böylece fakirlik sarmalından çıkılamaz.

Ta ki Elon Musk’ın serveti ortaya çıkana kadar!

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü; dünyadaki açlığın çözümü için üretim artışı, teknolojik yatırımlar, yeni iş sahalarının açılması vb. konulardan bahsetmedi. Çok ilginç bir çıkış yaparak şahısları işaret etti. Elon Musk ve Jeff Bezos’a çağrıda bulundu. Sadece Musk’ın servetinin %2’si ile dünyadaki açlık sorunu çözülebilirmiş.

Yeni global düzende; birileri üretir ama ürettiği ürünü satın alamayacak kadar düşük gelirle çalışır. Kazanç sermayedarlara hızla akar, hatta yığılır. Anlaşılan o ki artık bu durumdan Birleşmiş Milletler de şikâyetçi.

Şimdi kazancına göz dikilen Musk’ı tanıyalım!!

1971'de doğdu. Doğduğu ülke Güney Afrika dışında, Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşı. Paypal, SpaceX, Tesla Motors, Neuralink şirketlerinin sahibi ve çılgın projelerin efendisi!

Benim favorim tabi ki uzay projeleri.

2018 yılında sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX'in, Falcon Heavy roketi ile uzaya gönderdiği Tesla Roadster aracı Mars'a ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Kırmızı araba, içindeki cansız mankenle birlikte uzayda süzülürken, radyosunda David Bowie’nin şarkısı çalıyordu. Uzaylılara içinde bir notla: “İnsanlar tarafından Dünya’da yapılmıştır”.

O tarihten günümüze birçok kez uzaya roket fırlatıldı, yapay zeka gelişti, teknolojik ilerleme devam etti.

Birisi bu kadar çok çalışırken ona “nasıl zengin olursun”diye kızabilir miyiz?

Üstelik bir de şöyle demişse; “Çok para kazanmak, işçilere düşük maaş vermekle değil, onları mutlu etmekle olur. Düşük maaşla çalışan mutsuz insanlar sizi sadece bir şehirden diğerine götürebilir. Ama ben Mars’a gitmek istiyorum”.

Uzaydaki ilk koloniler için çalışılıyor. Gidilecek gezegende yaşanılacak kabin dizaynları, tarım çalışmaları, madencilik, roket yakıtlarının temini, şehirleşme ve hatta Dünya dışında doğacak bebeklerin genetikleri bile planlanmış durumda. Bu kadar sistematik ilerleyen birinin, dünyanın en zenginleri listesinde birinci sırada yer alması şaşırtıcı olmasa gerek.

Bu arada Musk’ın, Birleşmiş Miller’in talebine verdiği cevap da oldukça manidar:

"Lütfen mevcut ve önerilen harcama detaylarını paylaşın böylece insanlar paranın nereye gittiğini görsün" yazdıktan sonra "Gün ışığı mükemmel bir şey" diyerek şeffaflık göndermesi yaptı.  "Dünya Gıda Programı 6 milyar doların dünyada açlığı tam olarak nasıl çözeceğini şeffaf bir şekilde gösterirse, Tesla hissesi satarak bunu yaparım” dedi.

 

Şeffaflık!

Eğer Dünya üzerindeki tüm yönetimler isteselerdi açlık sorunu diye bir şey olmazdı. Gelir dağılımı adaletsizliği benimsenmiş olmasaydı şimdi Musk’ın zenginliğini konuşuyor olmazdık.

Unutmadan Elon Musk, Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk için paylaşımda bulunmuştu; Çiçekler koydum. Üç kırık kaburga, delik bir akciğer ve yine de savaştı”.

Hayaline tutkuyla bağlı insanlar belli ki aynı yoldan gidiyorlar. Birilerinin servetine ortak olmayı çare gördüğümüz günlerden sıyrılıp, kendi hayallerimizin peşine düşebildiğimiz günlere ulaşmak dileğiyle.

Not: Mars’a beni de götür …

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..