SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa’dan İstanbul’a kültür gezisi

Yazının Giriş Tarihi: 19.02.2024 17:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.02.2024 17:42

Hafta sonu Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine Yazar ve Koleksiyoner Tenzile Güler’in aile hikâyesini kaleme aldığı ve aile yadigârı düğme koleksiyonundan kurgulanan ‘Nazif'in Düğmeleri Sergisi’nin açılışına katılmak üzere Rami Kütüphanesi’ne gittik.

Rami Kütüphanesi İstanbul’un Eyüp Sultan ilçesinde…

Geçmişi 18. yüzyılın ortalarına kadar uzanan ‘Tarihi Rami Kışlası’, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülen çalışmalar sonrasında, aslına uygun restore edilerek her yaşa hitap edecek şekilde tasarlanarak kütüphane haline getirildi.

Bebek-çocuk kütüphanesi, yetişkin kütüphanesi, ihtisas kütüphaneleri, arşiv yapısı, kafe ve atölye alanları, tiyatro salonu ve galeri mekanları ile çok fonksiyonlu inşa edildi.

Her detayın planlandığı bu kütüphanede, sensörlü ışıklardan tutunda ısınmaya kadar tasarruf sağlanmış…

Rami Kütüphanesi, 2,5 milyon kitap arşivi ile Türkiye'nin en büyüğü.

Avrupa'nın ise sayılı kütüphanelerinden biri…

1,4 kilometre alana sahip.

Birçok sergiye de ev sahipliği yapıyor.

Bu ziyaret kapsamında ‘Valide Sultanlar Yazma Eser Sergisi’ni gezdik.

Burada oğlunun tahta çıkışını görmüş 22 valide sultanın kitaplarının yer aldığı özel bir bölüm hazırlanmış. Eserler de Osmanlı'nın hat, cilt ve süsleme sanatlarını görme imkanı var.

***

Bursalı Yazar ve Koleksiyoner Tenzile Güler’in aile hikâyesini kaleme aldığı kitaptan ve aile yadigârı olan düğme koleksiyonundan kurgulanan ‘Nazif’in Düğmeleri’ sergisi ise geçtiğimiz senelerde Bursa Kent Müzesi’nde ziyarete açılmıştı.

Metal, ahşap, deri, sedef, cam, kumaş ve daha birçok farklı malzemeden yapılan 4 bin düğmeden oluşan koleksiyon, şimdi de İstanbulluların izlenimine sunuldu.  Selanik'ten Bursa'ya uzanan, yaşanmış bir hayat hikâyesinin sonucunda oluşan koleksiyonun yer aldığı sergi, 17 Mart 2024’e kadar Rami Kütüphanesi’nde ziyaret edilebilecek.

Serginin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nurullah Yıldız, “Bu serginin burada açılmasında Başkanımız Alinur Aktaş’ın çok emeği var. Selanik’ten Bursa’ya uzanan bir düğme hikayesi bu. Çok basit gibi görünse de düğmelerin hayatımızda önemli bir değeri var. Bursa’mızın Türk Sanat Müziği’nde değerli sesleri olan kişilerin de düğmeleri burada var. Rami Kütüphanemizin yetkililerine ve tüm ekiplere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizleri kırmayıp davetimize icap ettiler. 1 ay boyunca bu sergi hizmette olacak. Hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

Bursa'nın kültürel zenginliğini vurgulayan, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, "Düğmenin sadece bir düğme olmadığını ve küçük bir objenin nasıl hayat hikayesi ve kültürü aktarabildiğini görüyoruz. İnsan bu kültürü yaşayan ve zamanla, mekanla ona değer kazandırıp, geleceğe aktaran en önemli varlık. Küçücük bir düğme hikayesini İstanbul'a taşımış olduk. Buradan da dünyaya giden bir hikaye olacak. Çok önemli bir turizm faaliyetini geliştirmek adına kıymetli bir sergideyiz. Yeni bir UNESCO kenti olan İznik'e davet ediyorum sizleri. Bursa kendi içinde ve kabuğunda kalmış gibi görünse de değerlerini daha iyi anlatabilir bir duruma gelmek durumda. Bu durumda da güzel adımlar atıldığını biliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Sergide yer alan renk renk, çeşit çeşit düğmeler görsel açıdan keyif verirken manevi anlamda da yaşanmışlıkların izini taşıyor…

Rami Kütüphanesi’ne bir hafta sonu çocuklarınızla gidip bu sergiyi ziyaret etmenizi öneririm.

Güzel bir kültür gezisi olur…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.