SON DAKİKA
Hava Durumu

Mihraplı Parkı'nda çevre katliamı!

Yazının Giriş Tarihi: 28.02.2022 15:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.02.2022 05:45

Odunluk Mahallesi'nde yaşayan bir vatandaş SözBursa Vatandaş İhbar Hattı'na ulaşarak yaşadığı sorunu aktardı...
***
"Odunluk'ta, Mihraplı Parkı'nın devamı olan bölgedeki bana göre çevre katliamı olan alan hakkında, birebir tanıklık ettiğim süreci ve konu ile ilgili fotoğraf ve videoları sizinle paylaşacağım.

06 Kasım 2021 tarihinde kahvaltı için bölgeye geldiğimizde bölgede bir harfiyat olduğunu gördüm. Bölge, özellikle pandemi sürecinde halkın nefes aldığı, insanların aile ve dostlarıyla gelerek oturdukları, hoşça vakit geçirdikleri doğal bir alandı. Sorduğumda Nilüfer Belediyesi'nin bilgisi dahilinde bir kafeterya yapıldığı söylendi.

Durumu fotoğraflarla birlikte ilettiğim sayın Başkan, bölgeyi sarhoşların tahakkümünden kurtarmak gibi iyiniyetli bir maksatla kafeterya yapımına izin verdiklerini, şikayet varsa iptal edebileceklerini söyledi. Evet, alkol alan insanlar olmakla birlikte bugüne kadar o kadar gitmemize rağmen en ufak bir şekilde rahatsız edici bir durum ile karşılaşmadık. Biz oradayken gelen ekiplerle iş yeri sahipleri/çalışanları arasında hararetli konuşmalar oldu. Hatta belediye ekipleri gelmeden bir an önce beton atılması gerektiği, yoksa belediyenin işi iptal edebileceğinin söylendiğini kulaklarımla duydum. İlk üç fotoğraf o güne ait fotoğraflardır.

10 Aralık 2021 tarihinde geldiğimizde binanın yükseldiğini ve videoda da ifade ettiğim şekilde araç girişi engellenecek şekilde bazı ceplere moloz döküldüğünü gördüm. Videoyu da sayın Başkan ile paylaştım. Maalesef tahsis edilen alanın dışına ufak ufak çökme başlamıştı.

26 Şubat 2021 tarihinde, havayı güzel bulup geldiğimizde ise bölgenin keyfi bir şekilde tamamen gasp edildiğini gördük. Konan bariyerler ile araç girişinin de keyfi olarak kapatıldığına tanıklık ettik.. Sebebini öğrenmek için orada birileriyle konuşmak istediğimizde işletme sahibi olduğunu beyan eden genç bir arkadaş, girişi, sarhoşların girişine engel olmak maksadıyla büyükşehir belediyesinin kapattığını ifade etti. Artık neye ve kime güveniyorsa söz konusu arkadaşta istediğiniz yere gidebilirsiniz, bana bir şey yapamazsınız tavrıyla aşırı bir kendine güven duygusu hakimdi. Kafamızdaki sorulara yeni sorular eklendi. Sizin aracılığınızla aşağıda ifade edeceğimiz sorulara büyükşehir veya ilçe belediyesi tarafından cevap verileceğini umuyor ve bekliyoruz. Konu kimi ilgilendiriyorsa bu konuda vatandaş olarak açık ve net bilgiler almak istediğimizin de özellikle altını çizmek istiyorum.

Sorular;

1. Tahsis edilen bölge kime ait bir bölgedir? Şahıs malı mıdır, yoksa kamuya, belediyeye ait bir yer midir?

2. Büyükşehir veya bir ilçe belediyesinin böyle bir arazi tahsis yetkisi var mıdır? Varsa bu yetkinin dayanağı nedir? Kimin malı ne karşılığında birilerine tahsis edilmiştir?

3. Tahsis edilen bölge sadece tesisin yapıldığı bölge midir, yoksa dere kenarına inişi engelleyecek hatta kendinde araç giriş çıkışına engel olma hakkını bile görecek şekilde daha geniş bir bölge midir?

4. Tahsis edilen bölgede daha önce altında oturulan ağaçlar mevcuttu. Muhatap olduğumuz kişilerce o alanda ağaç kesilmediği beyan edilmiştir. Ancak ağaçlara zarar vermeden oraya bina yapılması zor görünmektedir. Mevcut binayı o alana oturtmak maksadıyla ağaç kesilmiş midir? Kesilmişse kaç ağaç kesilmiştir?

5. Bölgenin, önceden olduğu gibi bütün insanların kullanımına açık olarak kalması mı, yoksa birilerine gelir sağlayacak şekilde kullanılması mı uygundur?

6. Bize sarhoşların giriş çıkışını engellemek ve buraya bir düzen getirmek için buranın tahsis edildiği söylendi. Oraya dikilen bina bölgeyi kullanacak sarhoşlara nasıl engel olacaktır? Araç girişi engellense bile yaya giriş engellenebilecek midir?

7. Binaların bitimine, yaya köprüsüne kadar bir çevre düzenlemesi yapılmıştır. Bölgenin, büyükşehir veya ilçe belediyesi tarafından köprüden sonrası için de bir çevre düzenlemesi ve bir tuvalet alt yapısı ile daha rantabl bir şekilde toplumun geneline, kamunun kullanımına açılması daha uygun olmaz mı?

8. Yapılan iş yasal mıdır, ruhsat ve benzeri gerekli işlemler yapılmış mıdır? Yoksa yapılıp bazı işlemler sonradan mı kitabına uydurulacaktır? Zira, yapılan işle ilgili bölgede açıklayıcı hiçbir tabela bulunmamaktadır. Ruhsatlı ve yasal bir iş yapılıyorsa açıklayıcı bir tabela bulunması gerekmemekte midir?

9. Şahsın hatta herhangi bir belediyenin kamuya açık bir alanı, herhangi bir gerekçe olmadan araç giriş çıkışına kapatma hakkı ve yetkisi var mıdır? Bu durum hakkında ilçe veya büyükşehir belediyesinin ilgisi ve bilgisi yoksa söz konusu şahıs yaptığı keyfi işleme belediyeyi kalkan olarak mı kullanmaktadır?

10. Bölge araç giriş çıkışına kapatılınca, videoda da görüldüğü üzere insanlar araçlarını yol kenarına koymak zorunda kalmaktadır. Bu durum yolu daraltmakta, trafik açısından emniyetsizlik yaratmaktadır. Bu durum gerek orada ikamet edenler gerekse bölgeyi kullananlar için daha sıkıntılı bir durum yaratmamakta mıdır?

Sonuç olarak: yazdıklarım ve sorularımdan anlaşılacağı üzere toplum ve kamu yararı geri planda tutularak, kişi menfaati ön plana alınarak bir işlem yapılmıştır. Bölgeyi kullanan insanlarla kurduğumuz diyaloglarda da bir memnuniyetsizlik olduğu anlaşılmaktadır. Kurduğum diyaloglarda bazı insanların bu konuda belediye nezdinde şikayetçi olduğu, sonuç alamadıkları ve bu son oldu bitti sebebiyle tekrar şikayetçi olacakları anlaşılmaktadır. Yani kişisel bir şikayet söz konusu değildir. Ben yaptım oldu yanlışından dönülerek toplum ve kamu yararının ön plana alınması faydalı olacaktır. İleride gelişecek durumlarda oluşacak sorularımız saklı kalmak üzere mevcut sorularımızın cevabını almayı ve bir an önce toplum ve kamu menfaati doğrultusunda mevcut yanlıştan dönülmesini umuyorum."

İ.G.

28.02 2022

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.