SON DAKİKA
Hava Durumu

#Karacabey

Söz Bursa - Karacabey haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Karacabey haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Başkan Fatih Karabatı’dan Zehra’ya anlamlı jest Haber

Başkan Fatih Karabatı’dan Zehra’ya anlamlı jest

Karacabey Belediye Başkanı Fatih Karabatı geçtiğimiz hafta Hacı Ahmediye Onur İlköğretim 2.Sınıf Öğrencisi olan, Zehra Bediha Karakaş ile buluştu. Bandırma'da yaşayan SMA hastası Kıvanç Karan Sönmez’in tedavisi için başlatılan yardım kampanyasına Karacabey halkı da duyarsız kalmayarak çeşitli platformlarda destek oldu. Bunların içerisinde en anlamlısı ise Karacabeyli minik Zehra'dan geldi. Yıllardır hayalini kurduğu bisiklet için kumbarasında para biriktiren Zehra Karakaş, SMA hastası Kıvanç'a destek olabilmek adına tüm birikimini tedavi için bağışladı. İlçe kamuoyunda büyük yankı uyandıran minik Zehra’nın bu takdire şayan davranışına, Karacabey Belediye Başkanı Fatih Karabatı'da kayıtsız kalmayarak önceki gün kendisini okulunda ziyaret etti. Duygu dolu anların yaşandığı buluşmada Zehra'nın annesi Sebile Karakaş ve okul müdürü Erbay Köse Başkan Karabatı’yı karşıladı. Karabatı ziyarette yapmış olduğu açıklamada, “Merhametli ve paylaşmayı bilen çocuklarımızın yetişmesi bizlerin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor. Bu anlamlı bağış ile herkese örnek olan, yüreği büyük kendisi küçük Zehra kızımıza gönülden teşekkür ediyorum. Minicik bir bedende kocaman bir yürek olan Zehra’mıza yıllardır hayalini kurduğu bisikleti Karacabey Belediyesi olarak hediye ediyoruz. Yavrumuzu böyle duyarlı yetiştiren ailesine ve öğretmenlerine ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Bizler kendi kendine yetebilen bir milletiz. Daha önce benzer bir SMA savaşçısı yavrumuzun kampanyasını yine başarıya ulaştırılmıştı. Umuyorum Kıvanç yavrumuzda en kısa zamanda sağlığına kavuşur” dedi. Mutluluğu gözlerinden okunan minik Zehra ise almış olduğu hediye sonrası Belediye Başkanı Fatih Karabatı’ya teşekkür etti. Yaptığı açıklamada ise, “Bisikletim için para biriktiriyordum. Sonra Kıvanç'ı öğretmenimiz sınıfta bize anlattı. Bende anneme kumbaramı bağışlamak istediğimi söyledim. Annemlerde tamam dedi ve okula getirdik. Sonra bugünde okula geldim ve sana misafir gelecek bisiklet getirecekler dediler. Ben de inanmadım ama bisikletim oldu.' şeklinde konuştu.

Ulubatlı Hasan memleketi  Karacabey’de törenle anıldı Haber

Ulubatlı Hasan memleketi Karacabey’de törenle anıldı

İstanbul’un fethinin 571. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bursa’nın Karacabey İlçesinde Uluabat Hasan törenle anıldı. Törene Karacabey Belediye Başkanı Fatih Karabatı, İlçe Müftüsü Abdullah Karaca ile siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Uluabat Camii’nde mevlit okunmasının ardından başlayan tören kapsamında ilk olarak mehteran konseri gerçekleşti. Konserin ardından Ulubatlı Hasan anıtına Muhtar Ramazan Hamamcı tarafından konulan çelenk sonrası günün anlam ve öneminin yer aldığı konuşmalara geçildi. Törende ilk olarak kürsüye çıkan mahalle muhtarı Hamamcı ‘ İstanbul’un fethi kahramanlarından olan mahallemizin yiğit evladı Ulubatlı Hasan’ın şehadetinin 571. Yıl dönümü idrak etmekteyiz. Başta köyümüz Şehidi olmak üzere tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Bizlere bu günde maddi manevi desteklerini esirgemeyen herkese de sonsuz şükranlarımı da sunarım. Yiğidimiz 1390’da mahallemizde dünyaya gelmiştir. İstanbul’un fatihi olan Fatih Sultan Mehmet’in de medrese arkadaşıdır. Fetih sırasında İstanbul surlarına ilk şanlı Türk bayrağı dikerken 29 Mayıs 1453 tarihinde şehit olan Ulubatlı Hasan asırlar geçse de adı her daim gururla övünçle nesilden nesile adı anılacaktır’ dedi. Törende konuşan Belediye Başkanı Fatih Karabatı ’da ‘ İstanbul’un fethinin 571. yılını kutluyoruz. İstanbul fethi denince akla ilk gelen kahramanlarımızdan biri Uluabat köyümüzden, hemşerimiz Ulubatlı Hasan’ımızdır. Fatih Sultan Mehmet 1453’te aşılmaz denen surları aşmış ve dünyada bir tarih yazmıştır. Bu muhteşem zaferin ardındaki kahramanlar, askerler tarih sahnesinde önemli bir iz bırakmıştır. Bu vesileyle başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere din, vatan ve bayrak uğruna şehit düşen askerlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Bundan sonraki kutlamalarda olacak etkinliklerde daha kapsamlı daha nitelikli günün anlam ve önemini hak eden bir anma töreni belediye olarak organize edeceğimizi belirtmek istiyorum’ dedi. - Şuradaki olan tablodan aslında muzdarip olduğumu protokolün ilgisizliğine üzüldüğümü belirtmek isterim. Bizi burada bu anlamlı günde bir araya getiren, tarihi zaferin ardındaki kahraman askerimiz Ulubatlı Hasanı hep beraber burada anmamız gerekiyordu. Bundan sonraki etkinliklerimizde daha ciddi, daha büyük katılımlı anma töreni gerçekleştireceğiz. Ulubatlı Hasan’ımız bizim atamız ve atamıza sonsuz şükranlarımızı buradan beyan etmek istiyorum.

Karacabey, modern kültür merkezine kavuşuyor Haber

Karacabey, modern kültür merkezine kavuşuyor

Karabatı, ilçede yeni ve modern yapısıyla sanatsal, kültürel ve sosyal çalışma alanlarına imkân sağlayacak merkezin, ilçeye en iyi faydayı sağlayacak şekilde olması için Bursa Büyükşehir Belediyesi ile istişare halinde olduklarını söyledi. Karacabey’de sanat, kültür ve sosyal anlamda önemli bir merkeze dönüşmesi beklenen kültür merkezinde inşaat çalışmaları bitti. Karacabey Belediye Başkanı Fatih Karabatı, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan yeni kültür merkezinde incelemelerde bulundu. Başkan Karabatı, inşaatı sona eren ve şu an geçici kabul sürecinde olan Atatürk Kültür Parkı içerisindeki yeni kültür merkezini yüklenici firma yetkilileri ile birlikte inceledi. Yapılan yeni kültür merkezi içerisinde sinema, tiyatro ve konferans salonlarının yanı sıra sosyal alanlar, sınıflar ve kütüphaneden oluşan bölümler yer almakta. Karacabey'e modern bir kültür merkezi olarak hizmet edecek çalışma hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Karabatı, yakın zamanda merkezin kapılarının açılacağını sözlerine ekledi. Gerçekleştirdiği ziyaret sonrası yapı içerisinde ve dışındaki inşaat çalışmalarının artık tamamlandığını belirten Karabatı, “İlçemize kültürel anlamda değer katacak olan bu projenin tüm Karacabey halkına hayırlı olmasını diliyorum. Göreve geldiğimizde kültür merkezinin 10 yıl ücretsiz olarak Büyükşehir Belediyesi’nden Karacabey Belediyesi’ne tahsis aşamasında olduğunu gördük. Fakat kültür merkezinin içerisinde yaklaşık 25-30 milyon gibi bir masraf var. İşletme açısından bakacak olursak, kendi aramızda biz işletebilir miyiz diye istişare ediyoruz. Mevcut durumda Karacabey Belediyesi böyle bir yükün altında ilk etapta zorlanabilir. Ama yaptığımız inceleme neticesinde gördük ki faaliyete geçtiğinde Karacabey için güzel bir tesis olacak. Çok ciddi ve donanımlı bir yatırım olmuş” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.