SON DAKİKA
Hava Durumu

Avukat Petrocelli Efsanesi

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2024 11:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 18:06

Bugün sizi biraz eskiye götüreceğim…

1974-76 yılları arasında ABD’de NBC tarafından yayınlanan, 1977-79 yılları arasında Türkiye’de tek kanallı televizyon döneminde TRT’de yayınlanan ve efsane olarak nitelendirilen dizi ‘’Avukat Petrocelli’’ den bahsedeceğim.

Dizi ülkemizde “Söz Savunmanın” ismiyle ekranlara taşınmıştır. 

Tony Petrocelli nam-ı diğer Avukat Petrocelli, TV dünyasının kendine has karakterleri arasında yer bulmuş ve bugün bile orijinalliğini korumayı başarmış efsanevi bir isimdir.

Yayınlandığı dönem izleyicileri ekrana kilitleyen bu diziyi hatırlayanlar da olacaktır, fakat izlemeyenlere de aktarmakta fayda var.

***

Dizinin baş kahramanı olan Tony Petrocelli karakterine ünlü oyuncu Barry Newman hayat vermiştir.

Newman, Petrocelli rolü ile adeta devleşmiş, başarılı performans ile Emmy ve Altın Küre Ödüllerine en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilmiştir.

Petrocelli ‘nin Türkçe seslendirmesini Sadrettin Kılıç, Maggie Petrocelli ‘nin seslendirmesini ise Arsen Gürzap yapmıştır.

Keskin zekâsı ile herkesi büyüleyen Avukat Petrocelli karakteri o dönem Türkiye’deki birçok çocuğun meslek seçimine de etkisi olmuştur.

İsminden de anlaşıldığı üzere ana karakterimiz İtalyan asıllı idi, Petrocelli kendisine “Petroselli” diye hitap edenleri “Benim adım Petroçelli” diye uyarırdı.

Dizinin senaryosu bu İtalyan asıllı Amerikalı Avukat Petrocelli ‘nin yaşamı etrafında dönmektedir.

Peki diziyi ve karakteri farklı kılan özellikler nedir?

***

Petrocelli’yi özel yapan, oldukça özel sayılabilecek yöntemlerle davalarını kazanmasıydı. 

Ceza avukatı olan Petrocelli alışılagelmişin dışında, oldukça farklı mizaca sahip bir karakterdir.

Harvard mezunu bir avukat olan Petrocelli eşi Maggie ile birlikte, evlerinin inşa edilmesini beklerken karavanda yaşamlarını sürdürmektedirler.

Petrocelli müvekkillerinden çoğunlukla ücret talep etmeyen ve yaptığı efsanevi savunmalarla kitlelerin sevgisini kazanmış bir avukattır.

Kaybedeceği kesin gözüyle bakılan davalarda dahi son anda yapmış olduğu savunmalarla, özellikle akışı kaybetmeye doğru ilerleyen davalarda son anda bir kanıt ortaya çıkartarak davalarını kazanmayı bilir.

Geliştirmiş olduğu farklı bakış açılarıyla dava seyrini tersine döndürerek birçok davayı kazanmış ve insanları şaşırtmayı başarmıştır.

Petrocelli'yi standart meslektaşlarından ayıran, bahsettiğimiz şekilde özel savunmalarla davaları kazanmasıdır.

O gerçekten kazanmayı iyi bilmektedir ve mesleki hayatı boyunca çıktığı bütün duruşmaları galibiyetle sonlandırmıştır.

***

Fakat,

Sadece bir tek davayı kaybetmiştir…

Biri hariç çıktığı bütün davaları kazanan Petrocelli‘nin kaybettiği tek dava;

Söz konusu davada ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanmaktadır.

Kadının cesedi bulunamamıştır, futbolcunun aleyhine bir kanıt da yoktur.

Ancak tek şüpheli futbolcu gözükmektedir. Petrocelli oldukça iyi hazırlanmıştır ve jüri karşısında ünlü futbolcuyu savunacaktır. Petrocelli savunmasına başlar:

''Sayın jüri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. Buna az sonra sizler de inanacaksınız. Neden mi? Bakın, şimdi 1’den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğünü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10…''

Mahkeme salonundaki herkesin bakışları kapıya yönelir. Ancak kapıda hiç kimse gözükmemektedir. Jüri bakışlarını yeniden Petrocelli ‘ye çevirir.

Petrocelli öldürücü hamlesini yapmak için artık hazırdır:

Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız. İşte karar! Buna güvenmenizi talep ediyorum.

Savunmanın ardından jüri toplanıp değerlendirmede bulunmaktadır.

Petrocelli davayı kazandığından oldukça emindir. Jüri kararını açıklamak üzere hazırlanır, mahkeme salonunda sessizlik sağlandıktan sonra kararını açıklar.

Jüri ünlü futbolcunun suçlu olduğuna karar vermiştir.

Ünlü avukatımız Petrocelli şaşkınlığını gizleyemez ve duruşma sonrasında jüri başkanının yanına giderek nasıl böyle bir karara varmış olduklarını sorar:

10’a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız. Neden böyle bir karara imza attınız?”

Jüri başkanı hoş bir gülümseme ile Petrocelli ‘ye cevap verir: 

Siz dersinizi çok iyi çalışmışsınız Petrocelli. Ancak aynı şeyi müvekkiliniz için söylemeyeceğim. O anda hepimiz kapıya yöneldik. Mahkeme salonunda kapıya dönmeyen sadece bir tek kişi vardı.

O da müvekkiliniz."

***

Petrocelli böylece ilk davasını kaybetmiş olur.

Petrocelli afallamıştır. Zekasıyla sürekli kazanmanın bir yolunu bulan bu adam, bu defa sağlam kayaya çarpmıştır.

Dizinin bu bölümü zamanla oldukça yaygın bir anekdot haline gelmiştir.

Bu sahne o kadar dikkat çekmiştir ki bir süre sonra gerçekten yaşanmış bir olay gibi anlatılmaya başlanmış ve geçmişten günümüze uzanan bir şehir efsanesi halini almıştır.

Avukat Petrocelli bir televizyon dizisi olarak yayınlanmaya başladığında bu kadar popüler olacağı ve dizinin yayınlanmasından neredeyse 50 yıl sonra bile üzerinde yazıların yazılacağı, tartışmaların yapılacağı ve “yine çekilse yine izlerdik” denileceği ne yapımcının ne de diziyi yaratan Barry Newman’ın aklından geçmiyordur.

Ancak gördüğünüz gibi hala üzerinde konuşabiliyor, tartışabiliyor ve yazılarımızı yazmaya devam edebiliyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.