SON DAKİKA
Hava Durumu

Kişisel verilerim ihlal ediliyor mu?

Yazının Giriş Tarihi: 29.11.2023 17:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 17:34

Bilmediğiniz yabancı numaralardan adınıza sürekli mesaj geliyor ya da sürekli aranıp rahatsız mı ediliyorsunuz…

Dijital dünyanın gelişimiyle ve sosyal medyanın hayatımızı tamamen sarmasıyla birlikte daha çok farkına vardığımız ama aslında yıllardır hayatımızda olan bir konu ‘Kişisel Veri’’.

7 Nisan 2016 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hayatımızda birçok şeyi değiştirerek “ülkemizde yeni bir dönem başlattı” diyebiliriz.

Ancak;

Kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden neredeyse 7 yıl geçmesine rağmen, toplumumuz kavramlar hakkında hala yeterli bilgiye sahip değil ve konuya gereken önemi göstermiyor.

***

Her veri bilgidir ama her bilgi veri değildir.

Bir şey hakkında ya da biri ile ilgili bilinen her şey veridir. Yani bir bilginin veri olabilmesi için somut bir gerçekliğe dayanması gerekir.

Sizle ilgili her bilgi ise kişisel veridir. Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, fotoğraflarınız, tuttuğunuz takım, dini inancınız, ırkınız gibi sizinle ilgili bilgiler kişisel veridir.

Bir bilginin sizin kişisel veriniz kabul edilebilmesi için o bilginin sizinle bağının kurulabilmesi, yani sizle ilgili olduğunun tespit edilebiliyor olması gerekir.

Örneğin;

“Beşiktaş takımını tutan milyonlarca futbol taraftarı var” bilgisi kişisel veri değildir. Siz Beşiktaş taraftarı iseniz, sizin Beşiktaş taraftarı olduğunuz bilgisi kişisel verinizdir.

Benzer şekilde adınız soyadınız sizin kişisel verinizdir. Ancak tek başına adınız soyadınız kişisel veriniz değildir.

Örneğin; adınız soyadınız ile aynı ad soyada sahip binlerce insan olabileceği için tek başına ad soyadı kişisel veri değildir.

T.C kimlik numaranızla, telefon numaranızla ya da fotoğrafınızla, isminiz arasında bağ kurulabilir ise o zaman adınız soyadınız kişisel veri olarak kabul edilebilir.

Yalnızca adınız soyadınız dünyada sadece sizde varsa veya bu isimle sadece siz biliniyorsanız bu durumda da adınız soyadınız T.C kimlik numaranız bilinmeden de kişisel veri kabul edilir.

***

Kişisel verinizin sadece dijital ortamda olmasına gerek yoktur. Kişisel veri tutulabilen her ortamda kişisel veridir.

Kâğıt üzerindeki bilgileriniz de duvara yazdığınız sevgilinizin adı da parmak iziniz de DNA bilgisi elde etmek için kullanılabilen saç teliniz de kişisel veri olarak kabul edilir.

Kişisel verinizin hangi ortamda nasıl saklandığının bir önemi yoktur. Size ait olması ve size ait olduğunun belirlenebilir olması yeterlidir.

***

Kişisel verileriniz size aittir. Nasıl eviniz, arabanız size ait ise kişisel verileriniz de öyledir.

Kişisel verilerin korunması, sizle ilgili verilerin sadece sizin izin verdiğiniz kişi, kurum ya da kuruluşlar tarafından bilinmesi ve kullanılması demektir.

Korunmasının amacı kişisel verilerin işlenmesi disiplin altına alınması ve Anayasada öngörülen başta özel hayatın gizliliği olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin korunmasıdır.

Kanunun izin verdiği bazı durumlarda da sizin izniniz veya bilginiz olmadan da sizle ilgili olan kişisel veriler saklanabilir ve kullanılabilir.

***

Eğer arkadaşınızın onayı olmadan telefon numarasını veya kişisel verisini bir başkasına verirseniz bu durum da kişisel verinin ihlali olacaktır. Ancak Türk Ceza Kanunu’ndaki suç unsurunun oluşması için sizin bu kasten yapmanız gerekir.

Sosyal medya sitelerinde yaptığınız paylaşımları kimlerin görebileceğini seçme imkânınız vardır. Güvenlik ayarlarından da birçok şeyi değiştirebilirsiniz. Bu şartlar altında profilinizde kendi paylaştığınız kişisel verilerinizin herkes tarafından görülmesinde bir sakınca görmediğinizi de kabul etmiş olursunuz.

Sadece sizin olmadığınız başkalarının da olduğu fotoğraflar o kişiler açısından da kişisel veridir. Bu durumda sosyal medyadaki paylaşımlarınızda dikkatli olmanız gerekir. Şüphesiz siz bu paylaşımı yaparken arkadaşlarınızın onayı olduğunu düşünerek yapıyorsunuz.

***

Yabancı numaralardan sürekli gelen mesajlara aramalara gelecek olursak,

Telefonunuza gelen illegal kumar sitesi reklamları, “Günde 1000 TL kazanmak ister misiniz?” mesajları, gizli numaralardan iş teklifleri vb şekilde sürekli rahatsız ediliyorsunuz…

Aldığınız mesajların hukuka aykırı olup olmadığı araştırılıp ortaya çıkabilecek bir durumdur.

Günlük hayatımızda ya da internette bir yere üye olurken doldurulan bir formda verilerinizin paylaşımları ile ilgili ifadeler yer almaktadır.

Siz de bunu imzaladığınızda ya da sanal ortamda onayladığınızda bu şartları kabul ederek, başka kişilerin sizi aramalarına ya da mesaj göndermelerine izin vermiş olabilirsiniz.

Bu durum yok ise sizin kişisel verilerinizi kullanarak size ulaşmaya çalışmak kanuna aykırıdır.

Veri paylaşımına izin verdiğiniz yerde veri sızıntısı meydana gelmiş ya da verileriniz hukuka aykırı olarak sızdırılmış olabilir.

Örneğin hepinizin bildiği 21 milyondan fazla vatandaşın kişisel verilerinin ele geçirildiği yemek sipariş platformu sızıntısı olayında dahi şirkete yalnızca 1,9 milyon TL ceza kesilmişti...

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kişisel verileri genellikle sigorta şirketleri, resmî kurumlar ve internet sitelerinin hacklenerek ele geçiriliyor, satılıyor.

Ülkemizde çok büyük veri sızıntıları da yaşanmıştır örneğin Free Web Turkey aşağıdaki verilerin veri tabanı sızıntılarından ele geçirildiğini açıklamıştır.

-2009 ve 2015 seçim verisi (TCKN, ad, soyad, nüfus il, nüfüs ilçe, adres verilerini içeriyor)

-2022 Halk Sağlık Yönetim Sistemi verisi (TCKN, ad, soyad, doğum tarihi, nüfus il, nüfus ilçe, anne adı, anne TCKN, baba adı, baba TCKN, uyruk verileri içeriyor. 101 milyon veri yer alıyor)

-116 milyon telefon numarası (TCKN, GSM verileri içeriyor.)

-2023 seçmen verisi (https://sts.chp.org.tr sitesinden çekildi) T.C kimlik numarası ile oy vermiş olduğu sandık ve okul gibi veriler çekildi.

Bu çarpıcı sızıntılar dışında verilerimizin satıldığı da iddia ediliyor ki vay ki ne vay…

***

Maalesef ki kanun çıkarmak sorunun çözümü konusunda her zaman yardımcı olamamaktadır.

Kişisel verilerle ilgili suçlar şikâyete tabii suçtur. Savcılığa şikâyet etmediğinizde sizi rahatsız etmemeleri hakkınızı da kullanmamış olursunuz.

Kişisel verileri öncelikle koruması gereken kişiler verilerin sahipleridir.

Vatandaşlarımızın bu konuda daha fazla bilinçlenmesini tavsiye ediyorum.

Unutmayın hayatta paradan daha önemli şey bilgidir, hakikattir.

Söylediğimiz gibi her veri bilgidir…

Yani Veritas!..

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.