SON DAKİKA
Hava Durumu

Tiyatro Advocato Sunar: Rosenbergler Ölmemeli

Yazının Giriş Tarihi: 05.12.2023 16:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 16:57

Bursa Barosu avukatlarından oluşan ve Bursa Tiyatrosu’nun da önde gelen ekiplerinden olan Tiyatro Advocato’nun yepyeni oyunu ‘’Rosenbergler Ölmemeli’’ seyircisiyle buluştu.

20. yılına giren Tiyatro Advocato, kurulduğu günden itibaren toplumun kanaat önderi olma misyonuyla hareket ediyor ve toplumsal, siyasal, hukuksal sorunlara karşı verdiği mücadelede sanatın gücünü, naif söylemini etkili bir şekilde kullanıyor.

Alain Decaux’un yazdığı Zehra Ağralı Gençosman’ın çevirisini yaptığı, İzzet Boğa’nın yönettiği ve prömiyeri 4 Aralık’ta olan Rosenbergler Ölmemeli adlı oyunu izledik.

Bu çarpıcı oyunla Tiyatro Advocato’nun misyonunu gerçekleştirmesine bir kez daha tanık olduk.

***

Perdelenen oyun Julius ve Ethel Rosenberg Çifti’nin Sovyetler Birliği adına casusluk yapmakla ve atom bombasıyla ilgili bilgileri Ruslara vermekle suçlanıp yargılanmasını yani tarihte yer alan gerçek bir olayı anlatıyor.

Oyun isminden de anlayacağımız üzere Rosenbergler davası ile doğrudan ilgili olduğundan ve tarihi bir olayı anlattığından, klasik hatta tabiri caizse ağır bir oyun olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Biz de biraz bu düşünceyle koltuğumuza oturduk ama gözümüze çarpan ilk şey sahne dekoru oldu ve aslında farklı, yenilikçi bir yorum izleyeceğimiz hakkında ilk ipucu da bu oldu.

Oyunun başlamasıyla beraber alışılmışın dışında ışıklar ve çarpıcı müzikler de işin içine girince oyun bizi tamamen etkisi altına aldı.

***

Oyuncular sahneye etkileyici bir koreografiyle girdi ve kostümler de bir o kadar uyumlu ve merak uyandırıyordu.

Işık oyunları, çarpıcı müzikler, dinamik bir koreografi ve göz alıcı kostümler birleşince Tiyatro Advocato bize alışılmışın dışında görsellikte bir Rosenbergler Ölmemeli yorumu sunacağını anladık vekoltuğumuza yaslanıp merakla izledik.

Tarihi bir olayın ve klasik bir oyunun, modern tekniklerle sentezlenip tüm sanat öğeleri kullanılarak bu kadar çarpıcı yorumlanması ve avukat arkadaşlarımızın oyunculuk performansları hepimizi etkiledi.

Bu görsel şölen bir yana metnin etkileyiciliğinden ve günümüz hakkında verdiği çok değerli mesajlardan da henüz bahsetmedim bile…

***

Hak kuvvetten üstündür!

20 yıldır bu düşünceyle hareket eden topluluk sergilediği son ölümsüz eser ile bu gerçeği gözler önüne seriyor.

Tabiki oyunu size olduğu gibi anlatmayacağım oyun ile ilgili düşüncelerimi paylaşmakla beraber sizlerin kesinlikle izlemesini öneriyorum. Oyunlar ile ilgili tarihlere İnstagram üzerinden @tiyatroadvocato hesabından ulaşabilirsiniz…

Oyun boyunca Rosenbergler neden ölmemeli sorusu ilmek ilmek işlenip haksızlıklar suratımıza tokat gibi çarpıyor.

İzlerken günümüze dair çıkarımlar yapmaya çok müsait anekdotlar ve çelişkiler barındırıyor.

Kötülük oyun boyunca oyuncuların etkileyici performanslarıyla tabiri caizse içimizi gıcıklatıyor, iyilik ise kötülüğe karşı mücadelesiyle umudumuzu diri tutuyor.

Bursalı bir Avukat olarak Bursa Baro tiyatrosuyla övünüyor ve aynı zamanda Bursalı bir tiyatro sever olarak Bursa tiyatrosunun bu tarz yenilikçi, dinamik işlere her zaman ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Rosenbergler Ölmemeli oyununu sahneleyen Bursa Baro Tiyatrosu Tiyatro Advocato ekibini gönülden tebrik ediyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.