SON DAKİKA
Hava Durumu

Tipik ve Atipik!

Yazının Giriş Tarihi: 01.02.2023 18:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.02.2023 18:33

Merhaba…

“Özel eğitime gereksinim duyan çocukların ihtiyaçları ve gelişim geriliğinde eğitimin önemi” gibi konularda sizlere kısa ama bilgilendirici yazılar kaleme alacağım…

Sizin de bu başlıkta;

Merak ettiğiniz, bilgi sahibi olmak istediğiniz konu başlıklarında yönelteceğiniz her soruya cevap vermeye çalışacağım ki suallerinizi bu köşenin altında yer alan yorum bölümüne yazmanız yeterli…

Evet, ilk yazımızın konusuna gelecek olursak;

Malum olduğu üzere “Tipik” yani “yaşından beklenen gelişim seviyesine uygun olarak” davranış sergileyen çocuklar gibi “Atipik” yani “tanılanmış bir gelişimsel yetersizliği ya da eksikliği bulunan; gelişimsel eksiklik için risk taşıyan” çocuklar veya gelişim gösteren bireyler de mevcuttur.

“Atipik” bireyler; zihinsel, görme, işitme, motor vb. becerilerde akranlarından geri kalmaktadır.

“Özel gereksinim” ise;

Adından da anlaşılacağı üzere beceri eksikliğinden kaynaklanan akademik ve sosyal yardıma, yapılandırılmış bireysel eğitime ihtiyaç duyulan kişileri tanımlamaktadır.

Doğum sırasında oluşan komplikasyonlar ve nöro gelişimsel bozukluklar sonucu meydana gelen bu gelişimsel yetersizlik kişinin özel eğitim almasına sebep olur.

İşte bu gelişim geriliğini;

En aza indirmek, sosyal uyumu sağlamak, bağımsız hayat sürdürebilmelerine yardımcı olabilmek için alanında uzman eğitimciler eşliğinde özel eğitim merkezlerinde eğitim hizmet sunulmaktadır.

Özel eğitim kurumlarında her bireyin “Bireysel Eğitim Programı” oluşturulur ve oluşturulan bu yönerge ile takip edilir.

Daha ilk yazıdan zihninizi karıştırmamak adına;

Konu anlatımını kısa ve öz tuttuk…

Bundan sonraki süreçte yeni bilgilerin ışığında eğitim hayatı ve özel eğitimin önemi konularında sizinle iletişimle olabilmek dileğiyle mutlu kalın.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.