SON DAKİKA
Hava Durumu

Rahmet dalgalarının yayıldığını Aylar'a girdik!

Yazının Giriş Tarihi: 23.01.2023 08:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.01.2023 08:40

Bizleri yoktan var eden Yüce Rabbimizin sonsuz rahmet ve mağfiretinin doruğa ulaştığı, yapılan yalvarış ve yakarışların geri çevrilmediği, tövbelerin ve pişmanlıkların en güzel şekilde kabul edildiği mübarek üç aylara girdik. Bizleri bu mübarek zaman dilimine kavuşturan Allah’ımıza hamdolsun..
 
Halk arasında üç aylar olarak bilinen aylar, kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, yapılan dua ve niyazların dalga dalga Allah’a ulaştığı zaman dilimleridir. Dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği, tövbe ve istiğfarların çokça kabul edildiği, kötülüklerden uzaklaşmanın yoğunluk kazandığı, günahlardan arınma mevsimidir. Sevap ve mükâfatın çokça elde edildiği bir zaman dilimidir. Üç aylar imandan gelen bir heyecanla ibadet hayatımızın daha canlı tutulduğu feyizli ve bereketli bir iklimdir. Yardımlaşma ve dayanışma duygularının canlandığı mübarek vakitlerdir. Geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe büyük bir şevkle atılmak için iyi bir imkândır. Dünyevi meşguliyetlerden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için büyük bir fırsattır.
 
Rahmet dalgalarının İslam Âlemi’ne yayıldığı, manevi huzur ve sükûnun kalplere yerleştiği bu mübarek aylarda öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki; Allah’ın rahmeti bu gecelerde mü’minler üzerine adeta sağanak yağmur gibi yağar. Bu geceler Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleridir. Hz, Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Beş gece vardır ki, o gecelerde yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar; Receb’in ilk gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi (Berat gecesi), her Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.
 
Bu mübarek aylar yaklaştığı zaman “Allah’ım! Bize Recep ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.” diye dua eden şanlı Peygamberimiz bu aylarda daha çok ibadet eder, oruç tutar, dua ve niyazda bulunur, yoksullara ve kimsesizlere daha çok yardım elini uzatırdı.
 
Üç ayları ve içinde barındırdığı mübarek geceleri fırsat bilelim. Dinimizin emir ve yasaklarına uyarak Cenab-ı Hakkın rızasına kavuşmaya bakalım. Bu mübarek aylarda her zamankinden daha çok Kur’an okuyalım, nafile oruç tutalım, kaza namazı kılalım. Peygamberimize salat u selam getirelim. Camilerde saf tutup kurtuluşumuz için dua edelim. Büyüklerimizi, hastaları ziyaret edip hayır dualarını alalım. Kimsesizlerin ve yoksulların gönüllerini hoş edelim. Çocuklarımıza bu mübarek gün ve gecelerin faziletini öğretmeye çalışalım. Kalplerimizden kin, haset ve düşmanlık duygularını atalım. Aramızdaki kardeşlik bağlarını kuvvetlendirelim. Günahlarımızdan ciddi pişmanlık duyarak Allah’ın rahmetine iltica edelim. Affımızı Allah’tan isteyelim. Bu mübarek gün ve gecelerin feyiz ve bereketinden çokça istifade etmeye çalışalım.
 
Bu vesile ile 26 Ocak Perşembe’yi Cuma’ ya bağlayan gece idrak edeceğimiz mübarek Regaib kandilini tebrik ediyor, rahmetle dolu bu günlerin birliğimizi kuvvetlendirmesini, dirliğimizi perçinlemesini, Türk-İslam sancağının yeniden yedi iklime hakim olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.