SON DAKİKA
Hava Durumu

İMO ve siyaset!

Yazının Giriş Tarihi: 06.01.2024 15:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.01.2024 15:28

Yerel seçim yarışının atmosferindeki Bursa’da akademik odalar da genel kurul heyecanı yaşanıyor…

Tıpkı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde olduğu gibi…

“Çağdaş Grup” ve “Çalışma Grubu” olmak üzere iki ekibin yarışacağı 11 Şubat 2024 Pazar günü yapılacak olağan genel kurul öncesinde;

İMO Çalışma Grubu, Odunluk’taki bir otelin balo salonunda Serdar Atilla Erdem başkanlığındaki yönetim kurulu adaylarını tanıttı.

Kahvaltılı programa inşaat mühendisi olan Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca ile AK Parti Yalova eski Milletvekili İlhan Evcin gibi İMO geçmişinde iz bırakan Necati Şahin, Mehmet Albayrak, Enver Yılmaz, Maksut Kaya ve Cevat Şahin gibi önemli isimleri de katıldı…

Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız, Karayolları eski Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, kapatılan Köy Hizmetlerinin eski Bursa Bölge Müdürü Halil İbrahim Çetinkaya, Litvanya Fahri Konsolosu Berat Tunakan ile Uludağ, Bursa Teknik ve Yalova Üniversitelerinden akademik kadrolular da dahil olmak üzere meslek mensuplarının büyük ilgi gösterdiği toplantıya katılım ve salondaki doluluk “Çalışma Grubu”nun gövde gösterisine dönüştü.

***

Özellikle “gövde gösterisi” dedim çünkü;

Tam 28 yıl sonra Şubat 2022’deki genel kurulda İMO Yönetimini, Çağdaş Gruba kaptıran Çalışma Grubu, geleneğini sürdürmek, sandıktan galip çıkmak adına Bursa gibi Kütahya, Yalova ve Bilecik’te de sahaya inmiş durumda…

Şu da bir gerçek ki;

İMO seçim süreçleri ve sonuçları, genel siyasete dair dersleri de içinde barındırıyor.

Hatırlarsanız; Çağdaş Grubu’n Ülkü Mercan Küçükkayalar ile ipi göğüslediği son genel kurulda, Millet İttifakı çatısı altında buluşan CHP, İyi Parti, DP, SP, Deva ve Gelecek Parti birlikte siyaset üretiyordu.

Dolayısıyla o dönemki ittifak;

Milliyetçi-Muhafazakâr çizgideki Çalışma Grubu’nda kan kaybına neden olmuştu. Hatta 2022’deki kongreye; şimdi İyi Parti Bursa Milletvekili olan dönemin İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ile İMO Başkanı Mehmet Albayrak arasındaki “söz hakkı” tartışması damga vurmuştu.

Biri oda başkanı, diğeri siyasetçi iki milliyetçiyi karşı karşıya getiren genel kurulda;

Çağdaş Mühendisler Grubu’nun adayı Ülkü Mercan Küçükkayalar bin 55, Çalışma Grubu’nun adayı Cevat Şahin bin 13 oy almıştı.

Tam 42 oy farkla Çalışma Grubu İMO Yönetimini 28 yıl aranın ardından Çağdaş Gruba bırakmak zorunda kalmıştı.

Kadere bakın ki;

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Millet ittifakından ayrılan İYİ Parti’nin bizzat Genel Başkanı Meral Akşener tarafından Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Selçuk Türkoğlu’nu ilan edildiği gecenin sabahında Çalışma Grubu da Serdar Atilla Erdem başkanlığındaki İMO Yönetim Kurulu adaylarını açıklıyordu…

***

Bu hatırlatmayla birlikte;

Çalışma Grubu’nun başkan adayı Serdal Atilla Erdem’e dair izlenimlerimizi aktaracak olursak:

Nedense bilmiyorum ama kürsüye çıkışı, özgüveni, sahaya ve mevzuata hakimiyeti ve konuşma tarzıyla bana İMO’nun eski başkanlarından Necati Şahin ile mesleğin duayenlerinden Enver Yılmaz'ı anımsattı. Salonun pür dikkat kesildiği konuşma metninin ise iyi hazırlandığını söylemem gerek.

Özellikle meslek itibarında yaşanan kan kaybı vurgusu oldukça dikkat çekiciydi.

Süresi itibariyle kıvamında olan konuşmanın bende yankı bulan mesajı ise şu oldu:

Siyaset değil, meslek siyaseti yapacağız!

Ekibine gelince;

Serdal Atilla Erdem; gençliği ve tecrübeyi harmanlamış, dengeleri gözetmiş ve Metin Yaran, Mahmut Sami Döven, Rüştü Şanlı, Erdem Yardımcı, Ayşegül Özbek, Oğuzhan Kurt, Ozan Olgun, Muhammet Yılmaz, Yiğitcan Sezgin Kudret Sena Erdoğan, Büşra Aktı, Samet Ozan Şahin ve Murat Kaplan’dan oluşan iyi bir ekiple sahaya inmiş.

Açıkçası İpi göğüsleme şansı oldukça yüksek.

Lakin benim merak ettiğim bir konu var:

11 Şubat’taki genel kurulda Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarına söz hakkı tanınacak mı?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.