SON DAKİKA
Hava Durumu

Siyasal reklamcılık ve aday karakteri

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2024 22:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 22:59

Üniversite bitirme tezimin konusu “siyasal reklamcılık” olduğu için, 30 yılı aşan meslek yaşantımda tüm seçimlerde siyasi partilerin ve adayların tercih ettiği propaganda tekniklerinden sloganlarına, vaatlerine varana kadar her başlığa dikkat ettim. Bu işi sadece gazetecilik mesleğimden ötürü değil, “siyaset bilimi ve sosyolojisi” açısından da önemsedim.

Dolayısıyla;

Parti ve adaylarının “siyasal reklamcılıkta” sergiledikleri “karakter”, benim için özellikle “nitelik” başlığında bir kriter oldu.

Yine siyasi partilerin programları gibi adayların açıkladıkları projelerin nitelik ve özgünlüklerini; “memleket veya şehirle olan ilgileri” ve de “derslerine ne kadar iyi çalıştıkları” ya da “Yönetmeye ne kadar hazır oldukları” başlığında bir başka önemli ölçüt olarak kabul ettim.

***

Seçime sayılı günler kala bu kriterlere göre bir değerlendirme yapacak olursam;

Gördüm ki birçok başkan adayı yola “yeter ki kazanayım” mottosuyla çıkmış. Örneğin bir siyasi partinin büyükşehir belediye başkan adayı vaatlerini sıralarken şunları söylüyor:

‘Her bölgeye kreş açacağım, Bursa’ya istihdam ofisi açacağım, üretici kadınlara destek vereceğim, Evde bakım hizmeti vereceğim, Öğrencilere burs vereceğim, YKS için dijital eğitim vereceğim, gençlik merkezleri yapacağım, Kadın sığınma evi açacağım, kentsel dönüşüm projelerine imza atacağım…”

Hiçbir meslektaşımız da kalkıp, “İyi de Sayın Aday, bunlar yıllardır Bursa’da yapılan veya verilen hizmetler. Bu açıkladığınız vaatlerin kaçını 20 yıl yönettiğiniz ilçede gerçekleştirdiniz, siz onları anlatın” diye soramıyor.

Şu durum bile Bursa’yı yönetmeye talip olan bir adayın şehirle ne kadar ilgisinin olduğunu anlatmaya yetiyor.

***

Slogan ve özgünlük başlığında ise daha genel bir örnek vereceğim. Geçen hafta İzmir’de idim.

Lağım kokusunun bütün Körfez’i esir aldığı İzmir-Kordon’da gezinirken gözüme İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayının açık hava reklamları ilişti. Birkaç adım attıktan sonra reklamın algısından olacak “İşimiz Gücümüz İzmir” sloganı gözlerimin önünde belirince; “Allah Allah, Alinur Aktaş İzmir’e de mi reklam verdi” dedim geri döndüm. Benimki bir yanılsamaymış meğer “İşimiz Gücümüz İzmir” sloganıyla reklamı yapılan siyasi kişi, Bursa'daki gibi 5 Oklu değil 6 Oklu CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay imiş! 

Dikkatimden kaçmış olacak ki Asuman Hanım’ın uyarısı üzerine anladım ki bu sloganı CHP, Türkiye genelinde bütün il, ilçe ve belde belediye başkan adayları için kullanıyormuş…

İyi de 2019 yılından beri bu sloganı kullanan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı var! Demek ki içindeyken bazı şeyleri göremiyormuş insan. Demek ki Bursa’da aynı partinin belediye başkan adaylarının “Geliyor” sloganını kullanmasının arka planında bu gerçeği örtme çabası varmış…

***

Buna “çuvallama veya taklitçilik denebilir mi?” bilmiyorum ama seçim kampanyalarında gerçekten kuracağınız ekibin büyük önemi var.

5 yıl önce talip olduğunuz göreve, 5 yıl sonra yeniden talip oluyorsunuz ama dersinize iyi çalışmamışsınız.

Bir örnekle açıklayacak olursam;

Malum Bursa, Türkiye’de sanayi istihdamının ve sanayi istihdamında kadın iş gücünün en yüksek olduğu illerin başında geliyor. Haliyle ebeveynler için kreş konusu ciddi bir sorun oluyor. Kreş buluyorsun yıllık ücretleri çok yüksek, kreş buluyorsun kilometrelerce ötede. Bu ihtiyacı gören Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, harekete geçmiş ve 2019 seçimlerinde tam 50 tane kreş vaat etmiş Bursa’ya…

Sonrasında işe koyulmuşlar patentini aldıkları “Ana Kucağı” ismiyle 5 yılda 32 tane kreşi hizmete açmışlar. Nitekim okul öncesi eğitimde Milli Eğitim’in kontrolünde, tüm eğitim araç ve gereçlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı, ücretsiz hizmet veren Ana Kucaklarının 32.’si, sanayi istihdama katılan kadın iş gücünün en fazla olduğu Nilüfer ilçesi Üçevler-Demirci mahallelerine hizmet vermek üzere açıldı.

***

Şimdi durum bu iken eğer siz dersinize gerçekten iyi çalışmış olsaydınız, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey olarak, proje vaat toplantınızda şu cümleleri kurardınız:

Evet Alinur Aktaş, kreş açıyor ama 50 tane söz vermişti. Bunların 32’sini hizmete açabildi. Biz göreve gelirsek 5 yılda, kreş sayısını 100’e çıkaracağız…”

Haksız mıyım?

***

Bu arada hatırlatayım;

Sayın Bozbey;

İstihdam ofisi açacağım diyorsunuz ya!

Bursa Büyükşehir Belediyesi İstihdam ve Kariyer Ofisi (BİKO) 2021 yılından bu yana faaliyette.

Üretici kadınlara destek vereceğinizi söylüyorsunuz ya!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tam 39 kadın kooperatifini koruması altına alıp, ürettiklerini satın alıyor, hatta onlar için bu yıl “Bursa Üreten Kadınlar Buluşması”nın ikincisini düzenledi.

Evde bakım hizmeti vereceğinizi söylüyorsunuz ya!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılından bu yana bu hizmete veriyor.

10 bin öğrenciye burs vereceğini söylüyorsunuz ya!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kurduğu Sınırlı Sorumlu Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi (BURSKOOP) marifetiyle lisans, ön lisans ve meslek lisesinde öğrenim gören başarılı fakat maddi yetersizlikler nedeniyle zorluklar yaşayan 10 bin gence burs veriyor.

YKS için dijital eğitim vereceğinizi söylüyorsunuz ya!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tam 6 adet yüz yüze YKS merkezi var ve de dijital eğitimler de veriyor.

Gençlik merkezleri yapacağınızı söylüyorsunuz ya!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 16 tane gençlik merkezi var. Hatta bunlardan biri sizin Nilüfer Belediye Başkanlığı döneminizde Görükle’ye açılmıştı.

Kentsel dönüşümden bahsediyorsunuz ya!

Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı JICA ile birlikte yaptığı çalışmalar neticesinde Bursa’da 530 bin yapı ve 1 milyon bağımsız bölüm konuttan dönüşüm önceliği bulunan alanlarda çalışmalarını başlatalı çok oldu. Hatta İstanbul Caddesi’nden Karapınar’a, Akpınar-1050 Konutlardan Arabayatağı’na, Sıcaksu-Gaziakdemir’den Yiğitler’e ve tarihi şehir merkezine kadar Bursa’nın dört bir yanında projeler bir bir tamamlıyor. Yakında 10 bini aşkın konutu hak sahibine teslim edecekler.

Hadi bir soru da ben sorayım size Sayın Bozbey:

Bugünlerde ziyaret ettiğiniz her ilçede kentsel dönüşüm çalışmasından bahsediyorsunuz. Evet biliyoruz Bursa’da projesinde sizin imzanızı taşıyan binlerce konut var ama sizin imzanızı taşıyan kaç tane kentsel dönüşüm projesi var?

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.