SON DAKİKA
Hava Durumu

‘Çevre Günü’ tamam, peki ya sonra!

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 12:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 12:46

İnsanın, bugünkü ve gelecek nesiller için çevreyi korumaya ve geliştirmeye yönelik büyük sorumluluğunun vurgulandığı, 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'ndan bu yana 5 Haziran, tüm dünyada “Dünya çevre günü” olarak kutlanıyor.

Bu gün farkındalık için önemli bir gün. Ve haftaya yayılan etkinliklerle insanlarda çevre bilinci ve farkındalık oluşturulmasına gayret ediliyor. Elbette tüm insanların çevreyi koruma konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor…

Bu kapsamda;

Bursa Büyükşehir Belediyesi, çevreyle ilgili farkındalık oluşturmak adına Bursa ve ilçelerinde bir etkinlik programı hazırladı.

İlk olarak da; Gemlik İskelesi’nde Gemlik Belediyesi ve Borusan Port işbirliğiyle deniz dibi temizliği gerçekleştirildi. Körfeze dalış yaparak dip temizliğine katılan Gemlik Belediye Başkanı Şükrü Deviren ve dalgıçların Gemlik Körfezi dibinden topladıkları plastik, cam ve metal atıklar, vatandaşların görmesi ve çevre bilinci konusunda farkındalık oluşturulması adına sergi alanına boşaltıldı.

Biliyorsunuz;

Plastik dünyamızın ve denizlerimizin en belirgin tehlikeli kirleticisi. Parçalanması yüzlerce yıl alıyor. Tercihen hiç kullanılmaması gerekiyor. Ama günümüz koşullarında bu mümkün görünmüyor…

Düşünsenize, pet şişeler, plastik bardaklar, pipetler, çay ve kahve karıştırıcıları, piknik amaçlı tabak, çatal, kaşık, bıçak…

Hepsi plastik!

Bir zamanlar bunlar olmadan da yaşanabiliyordu!

Plastik kullanma alışkanlığını azaltmak hatta tamamen kurtulmak lazım…

Kullanıyorsak da en önemlisi bunları doğaya bırakmamayı öğrenmeli!

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Direkçi, “İnsan yaşamı kendisi için zannediyor. Halbuki insan yaşamın bir parçasıdır. Hayat biz olmadan da devam edecek. İnsan kendisiyle beraber tüm biyoçeşitliliği koruyarak, ekosistemin bir parçası olduğunu düşünerek yaşamak ve hayatı yaşatmak durumundadır. Yerel yöneticiler olarak süreçleri en iyi şekilde yönetmeye devam edeceğiz” dedi.

Aslında Gemlik Körfezi’nin sorunlarının başında sanayi kaynaklı kirlenme geliyor!

Hafta sonu Kumla’daydım.

Denizin görüntüsü içler acısı!

Gemlik Körfezi’nde mavi deniz kırmızıya boyanmıştı ve günübirlik gelenler denize giriyordu.

Sanırım müsilaj geri döndü!

Gemlik Belediye Başkanı Şükrü Deviren, deniz dibinin kötü durumda olduğunu, herkesin görmesi gerektiğini söyledi. Denizlerin elle değil, vicdanla temizlenebileceğini de vurguladı Başkan Deviren ve “Denizlerimize sahip çıkmalıyız. Gemlik’in neden mavi bayrağı olmasın? Gemlik’te neden marina olmasın? Gemlik neden turizm kenti olmasın? 35 kilometrelik sahil şeridiyle Türkiye’nin göz bebeği olabilecek bir bölge. İstanbul, Ankara ve İzmir’e yakınlığıyla muazzam bir yer. Gemlik gibi değerlerimize sahip çıkmak için öncelikle doğayı ve denizleri temiz tutmalıyız” dedi.

Evet, 5 Haziran’da; sivil toplum kuruluşları, STK’lar, Belediyeler, büyük şirketler hatta sanatçılar ‘Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekti.

Peki ya sonra?

Herkes kaldığı yerden devam…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.