SON DAKİKA
Hava Durumu

Deniz Dalgıç Mudanya’da iddialı

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2024 20:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 20:00

Yerel seçimlere sayılı gün kala partiler de aday açıklamalarını tamamladı, listeler Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi.

CHP’ de ilçelerin aday açıklaması sona bırakılmıştı ve Mudanya’da o ilçelerden biriydi.

Nihayet CHP’de Mudanya belediye başkan adayı Deniz Dalgıç oldu.

Deniz Dalgıç, Bursa medyasının da büyük ilgi gösterdiği Montania Hotel'deki basın toplantısında, proje ve hedeflerini anlattı.

***

Ne zaman konu Mudanya’dan açılsa veya yolum ne zaman bu şirin sahil ilçesine düşse aklıma hemen Kurtuluş Savaşı yılları gelir.

Sonrasında işgal yıllarında ilk İngiliz çıkarmasına tek başına karşı koyarken henüz 22 yaşında şehit düşen Şükrü Çavuş…

Ve devamında;

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir” emriyle taarruza geçen Türk Ordusu, İşgalci Yunan’ı 26 Ağustos’ta Afyon’da kazanılan Büyük Zafer’in ardından 9 Eylül’de İzmir Gündoğdu Meydanı’ndan denize dökmüştü…

İşte bu kutlu zaferi tescilleyen mütarekenin imza edildiği adresin Mudanya olması, bir Bursa sakini olarak bana hep gurur vermiştir.

Çünkü Türkiye, İngiltere, Fransa ve İtalya arasında imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması, Kurtuluş Savaşı’nda elde ettiğimiz zaferin nişanı ve Gazi Meclisi’mizin yani TBMM’nin yedi düvelce tanınması demekti.

***

CHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Deniz Dalgıç da Mudanya Mütarekesi’nin önemine vurgu yaparak sözlerine başladı:

Mudanya Mütarekesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Misak-ı Milli sınırları içinde kabul edilip tanındığı belgedir. Cumhuriyetçi ve Atatürkçü bir aileden geliyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesiyle kurulan Türk Eğitim Derneği’nin (TED) bir ferdiyim. Bu yüzden Mudanya ve Mudanya Mütarekesi bizim için bir çıkış noktasıdır. Buranın öneminin tüm öğrencilere anlatıp, bu ruhun tüm ülkeye yayılmasını, Türkiye’nin her yerinden akın akın Mütareke Evimizi görmeye gelmelerini sağlamamız lazım…

Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı hayat koşullarının zorlaşması nedeniyle yerel yönetimlerin her zamankinden daha önemli hale geldiğine vurgu yapan Deniz Dalgıç, bu nedenle yerel yönetimlerin daha fazla inisiyatif alması gerektiğini düşündüklerini belirtti ve dedi ki:

"Sorunları biliyoruz, çözümlerimiz var. Tüm paydaşlarımız ve en önemlisi Mudanyalı vatandaşlarımızın desteği ile bu sorunları çözeceğiz”

Ardından;

Hiçbir beklentisi olmadan, Mudanya’ya hizmet ederek vefa borcunu ödemek üzere aday olduğunu dile getirdi. Belediye başkanlığı görevini bir meslek olarak görmediğini, ekip çalışmasıyla Mudanya’yı hak ettiği yere ulaştıracaklarını söyledi.

***

Peki, Deniz Dalkılıç göreve geldiğinde hangi projeleri hayata geçirecek?

Mudanya’yı tarım ve turizmle kalkındırmayı hedeflediklerini belirten Dalgıç, bu soruya şu şekilde cevap verdi:

Bugüne kadar çok fazla faydalanamasak da Mudanya 45 km. sahil şeridine sahip, çok önemli bir sahil kentidir. Bunun yanında zeytin, incir gibi değerli tarım ürünlerimiz var. Mudanya’nın denizini, tarihini ve doğasını daha iyi kullanacak projeler geliştireceğiz. Ayrıca, marka tarım ürünlerimizi turizmle birleştirerek Mudanya’yı gastronomi turizminde önde gelen bir yer haline getirmek istiyoruz.

Sonra ekledi:

Kentin afet riski taşıyan yapı stokunu hızla dönüştürebilmek için en iyi yöntemleri kullanacaklarını, temizlik, ulaşım gibi altyapı sorunlarını da çözeceklerini belirtti.

Deniz Dalgıç, sanayiden turizme, ticaret ve hizmet alanına kadar her şeyi planlamış. Esnafın gelirini arttıracak projeler geliştirmiş.

***

Evet, proje ve düşünceleri özetle böyle idi Dalgıç’ın…

Lakin…

Bursa’nın Marmara Denizi’ne açılan kapısı, sayfiye diyarı Mudanya’nın trafiği berbat…

Hele hafta sonları trafik bir işkenceye dönüşüyor…

Mutlak çözüm üretilmeli…

Mudanya’nın trafik sorununu çözmeden turizm, gastronomi ve festival projelerini hayata geçirmek pek kolay bir iş gibi gelmiyor bana.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.