SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitimde Naci Atış formülü!

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2022 12:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2022 05:54

Geçen hafta sonu (cumartesi günü) ziyaret durağım Özlüce’deki Özel Teknoloji Fen Koleji’nin modern kampusu oldu.

Ziyaret sebebim:

Kısa adı TEKFEST olan Teknoloji Festivali Proje Yarışması’nın ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik “Su Krizi ve Kuraklık” temasıyla düzenlenen bölümünün ödül törenini izlemekti.

Okulun bahçesine adım atar atmaz güler yüzlü öğretmenler karşıladı bizi.

Birkaç adım atıp, TUBİTAK Efficiency Challenge Yarışması’nda “en iyi görsel tasarım ödülü” alan elektrikli aracı görünce; eğitim kurumuna neden Özel Bursa Teknoloji Fen Koleji ismi verildiğini daha iyi anlıyorsunuz.

Koridordan ilerleyerek konferans salonuna geçtik.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fethi Yıldız’ın da yerini aldığı konferans salonu, diğer konuklar ve velilerin yanı sıra heyecanlı öğrencilerle hınca hınç doluydu.

Bu tablo karşısında, Özel Teknoloji Fen Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atış’ın mutluluğu yüzünden okunuyordu.

***

Dile kolay 27 yıl eğitim dünyasında yer almış ve çeşitli başarılara imza atmış bir eğitimci...

Kürsüde konuşurken hiç bitmeyen heyecanı sesine yansıyordu Naci Atış’ın…

Salon, Atış’ın “eğitim dünyamıza bakışımızı değiştirmemiz gereken” şu cümleleriyle yankılanıyordu:

“’Kodlanan değil, kodlayan bir gelecek’ hedefiyle; eğitim dünyasına, evrensel standartlarda okul kazandırmaya karar verdiğimizde, matematik zekasıyla düşünen, bilim gücüyle karar veren, fizik kuşkuculuğuna sahip, pırıl pırıl bir nesil hayal etmiştik.

Bu projede de gördük ki gençler istedikten sonra her şey başarabilirler. Bu sebeple TEKFEST sadece Bursa’daki öğrencilere değil doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine ülkemizin dört bir yanındaki tüm okullara ve gençlere açık olarak gerçekleşmiştir. Ödülleri almaya hak kazanan öğrencilerimizin öğretmenlerini ve velilerini canı yürekten kutluyorum.”

İşte eğitimde başarı arayanlara Naci Atış Formülü!

Ne kadar doğru…

Türkiye’ye düşünen, sorgulayan, matematik zekasına sahip, bilimi esas alan gençler lazım…

Ve bu ilkeyi hedef alan bir eğitim sistemi…

***

Bu arada hemen belirteyim;

‘Su Krizi ve Kuraklık’ mottosuyla bu yıl ilki düzenlenen TEKFEST Proje Yarışması’nda projeler ortaokul ve lise olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Her iki kategoride ilk üç dereceye gireceklerden birinci olanlara 10 bin lira, ikinci olanlara 5 bin lira, üçüncü olanlara 2 bin 500 lira proje ödülü takdim edildi.

Ortaokullarda;

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Niğde Ortaokulu’ndan Mustafa Batu Eren, “Tasarrufa Evinden Başla Dünya’yı Kurtar” isimli projeleriyle birinci oldu. Öğrenci ödüllerini danışman öğretmenleri Hüseyin Yetişir ile beraber aldı.

Bağcılar Ziya Gökalp Ortaokulu’ndan Fidan Kılınç, “Düğmeli Musluk” isimli projesiyle ikinci oldu. Öğrenci ödüllerini danışman öğretmenleri Seyit Mehmet Akbaba ile birlikte aldı.

Üçüncülüğe ise FMV Özel Erenköy Işık Okulları “Su Bekçisi” isimli projeleriyle Demir Bulca, Erda Ashilan, Kerem Köse ve Ümit Kerem Şahince layık görüldü. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Ayşegül Girgin ile beraber aldı.

***

Lise kategorisinde ise;

Terakki Vakfı Okulları Şişli Terakki Fen Lisesi’nden Gökhan Özcan, “Sürdürülebilir Yaşam için Suyunu Havadan Üreten Taşınabilir Sulama Sistemi “EKO-SU-JEN” isimli projeleriyle birinci oldu. Öğrenci ödüllerini danışman öğretmenleri Talha Kılıç ile beraber aldı.

Özel Şişe Cam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Sergen Kaan Yeşilli, Ömer Önen ve Veysel Arda Karamehmetoğlu, ”Kendi Kendine Yeten Sera” isimli projeleriyle ikinci oldu.

Üçüncülüğe ise Güzelbahçe Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Su Krizi için Robo-Tarım” isimli projeleriyle Abdurrahman Ceran ve Çınar Orçun Aydın layık görüldü. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Rıdvan Dindar ile beraber aldı.

***

Gelelim son sözümüze:

1995 senesinde kurucusu olduğu Özel Bursa Kültür Dershanelerinden Özel Teknoloji Fen kolejine...

Eğitime adanan bir ömür…

Allah size nice sağlıklı yıllar nasip etsin Naci Hocam…

Örnek bir proje ile bize eğitimde olması gerekeni sunduğunuz için sağ olun var olun!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.