SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitimin soyadı gibi “Örnek” savaşçısı!

Yazının Giriş Tarihi: 05.07.2022 14:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.07.2022 04:35

Henüz ilkokul yıllarımda bizim evde adı geçerdi…

Özel İnal Ertekin Okulu’nda bir öğretmen var, müthiş bir eğitimci…

Okuduğum devlet okulunda bile eğitimciler onu konuşurdu…

Öğrencilere yaklaşımı, onlarla birebir ilgilenmesi, çocukları sosyal aktivitelere yönlendirmesi ve bu yönde yaptığı çalışmalar hep “örnek” gösterilir, “örnek” alınırdı.

İlerleyen yıllarda ben basın sektöründe ekmek mücadelesi vermeye başladığımda O da Tahtakale’de bir dershane açmıştı…

Eğitimciliği gibi o yıllarda dershanecilikte de fırtına gibi esiyordu…

Lise veya üniversite kesin başarı isteyenlerin adresi O’nun açtığı her ne kadar adı dershane de olsa disiplinin bir an elden bırakılmadığı, paranın veya öğrencinin ebeveyn statüsünün hiçbir geçerliliği olmadığı eğitim kurumu oluyordu.
Nitekim;

Anadolu Lisesi ve üniversite sınavlarında elde edilen ve her yıl tekrarlanan toplu başarılar ve bireysel olarak elde edilen Türkiye birincilikleri sadece benim değil bütün Bursa’nın gururunu okşuyordu.

Eminim anlamışsınızdır:

Tabi ki Bursa’nın Emine öğretmeninden bahsediyorum…

Emine Örnek’ten…

***

Ve derken;

Bugün Bursa’ya sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da bile adından bahsettiren Özel Emine Örnek Okulları’nı kazandırdı.

Bademli’deki 70 dönümlük kampus ile Ataevler’deki binasında anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki 2 bine yakın öğrenciyi ilim, irfan sahibi yapıyor Emine öğretmenimiz…

Pırıl pırıl tam 200 cumhuriyet öğretmeninden oluşan eğitimci kadrosuyla, artık bir gelenek haline gelen Türkiye çapındaki büyük başarı ve dereceler her yıl tekrarlanıyor…

Bu başarı geleneğinin son örneği ise LGS sınavında yaşandı…

Emine Örnek Koleji’nin 8. sınıf öğrencileri Serdar Demirtaş ve Yiğit Akagündüz, 90 sorunun tamamını cevaplandırarak bir milyonu aşkın öğrenci arasından 500 tam puanla şampiyon oldular…

***

Eğitimde kaliteyi önemseyen, hatta iyi niyet bildirgesini imzalayarak Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan Emine Örnek Eğitim Kurumlarının Kurucusu kıymetli öğretmenimiz Emine Örnek, bakın neler söylüyor:

“Toplumlarda, nitelikli insan yapılanmasının anahtarı eğitimdir. Eğitim, insanda istenilen, beklenilen olumlu davranış değişikliğini yaratma sürecidir. Yaşam boyu süren bu çabalar bütünü ne denli yoğun, anlamlı ve nitelikli yaşanırsa bireyin ve üyesi olduğu toplumun mutluluğu, başarısı, geleceğe olan güvenini de o denli artacaktır. Bu bağlamda öğrencilerimizi, yapıcı, katılımcı, üretken, yaratıcı ve diğer değerlerle donanmış bireyler olarak topluma kazandırmak her zaman çıkış noktamız olacaktır.

Eğitim biliminin ilkeleri doğrultusunda, gerekli ortam ve koşulları da yaratarak her zaman hedeflerimize ulaştığımız kanısındayım…”

Evet tam 40 yıldır kendisini, “gelişim ve değişim süreçlerine ayak uydurabilen, ulusal kültürümüzle evrensel kültüre ve bilimselliğe varabilen, Atatürk ilke ve düşüncelerini özümseyen, okuyan, sorgulayan ve çözüm üretebilen, özgüveni gelişmiş, dürüst, duyarlı, sorumluluklarını bilen” bir nesil için ter döken eğitim savaşçısı Emine Örnek öğretmenimizi ve mücadelesini bu sütunlara sığdırabilmemiz mümkün değil…

O yüzden biz bu yazıyı “iyi ki varsınız öğretmenim” diyerek bitirelim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.