SON DAKİKA
Hava Durumu

Zeytinyağlı yiyemem aman!

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2023 15:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.11.2023 15:59

Zeytin denince akla Bursa’nın coğrafi işaret almış Gemlik zeytini gelir.

Tarih boyunca dünyada hep değerli olan zeytin, dört kutsal kitapta birden söz edilen beş meyveden biridir.

Uzun ömürlü ağacı, 7 yaşından itibaren ürün vermeye başlar, bin yıla kadar yaşayabilir.

Tarım ve gıda alanında hep en başta olmuştur…

Günümüzde tüm ülkeler bu eşsiz ürünü kendi ülkelerinde yetiştirmek için çalışmalar yapıyor.

Şu anda zeytin ve zeytinyağı üreten ülkelerin başında İspanya, İtalya, Yunanistan, Fas ve Türkiye geliyor.

Kutsal kitaplardan antik çağlara efsane, yaprağından meyvesine şifa, kahvaltıların baş tacı, mucize meyve zeytinin şimdilerde hasat zamanı…

Hasat ekim-kasımdan itibaren başlıyor. Yağ çıkarılacak olanlar iyice olgunlaşması için ocak ayına kadar bekletiliyor…

İşin özeti; nefis kokulu zeytinyağı ve çeşitli büyüklükte, lezzetli zeytinin tam zamanı…

***

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle kaliteli fide, fidan dağıtımı ve ekipman destekleri başta olmak üzere her alanda çiftçiye destek olan Büyükşehir Belediyesi, Gemlik’in ardından İznik ilçesinde de zeytin hasadını başlattı.

Hasat törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Varank, İznik Kaymakamı Recai Karal, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Demokratik Sol Parti İl Başkanı Cahit Akıncı, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Başkan Aktaş konuşmasında tarım konusunda tüm imkanları seferber ettiklerini, İl Tarım Müdürlüğü ve diğer kurumlarla ortaklaşa çalıştıklarını ifade etti. ‘’Modern teknikler kullanarak, iyi ürün üretip iyi pazarlamalıyız’’ dedi.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ise, bu sene ürünün de, fiyatın da güzel olduğunu ve üreticilerin memnun kaldığını belirtti.

***

Malumunuz; iklim değişikliği, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık ve kuraklık, diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi zeytini de olumsuz etkiliyor.

Peki, zeytinyağı fiyatları artacak mı?

Bu konuda açıklama Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’dan geldi.

Başkan Asa, “Ülkemizde yeterli miktarda zeytinyağı vardır, fiyatlarla ilgili kopan fırtına spekülatif ve gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Hidamet Asa Avrupa’nın aksine Türkiye’de yeterli miktarda zeytinyağı olduğunu da vurguladı ve “Yapılan resmî açıklamalara göre ülkemizde 170 bin ton bir önceki yıldan stok devri ve 2023/24 yılı hasat döneminde de 180 bin ton üretim beklenmektedir. Zeytinyağı fiyatları ile spekülatif haberler yaparak bazı kesimler yine “zeytinyağlı yiyemem aman!” şarkısını söyletmeye çalışıyor. Kamuoyunda zeytinyağı fiyatının 1 litresinin 500 - 600 TL olacağı yönünde çıkan haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamakla birlikte, tamamen tahmine dayalıdır” dedi.

***

Şarkının aksine, artık herkes zeytinyağının ne kadar faydalı bir yağ olduğunu biliyor. O nedenle biz bu şarkıyı epeydir şu şekilde söylüyoruz:

“Zeytinyağlı da yerim aman/Basma da fistan giyerim aman.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.