SON DAKİKA
Hava Durumu

Akıl uykuya dalarsa!

Yazının Giriş Tarihi: 05.12.2022 12:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.12.2022 12:05

Milletin çoğunluğuna bakıldığında kabul etmek gerekir ki, bizim toplum olarak hemen hemen bütün tepki, düşünüş(!), davranış ve kabullerimizi, zorlama dinsel meşruiyetin şekillendirdiği hamaset ve kurgu belirliyor.  

Zorlama dinsel meşruiyeti ise kapı kulluğuna yakışır bir dille yazılan/aktarılan gerçek dışı tarih ve Kur’an dışı din yorumlamaları ile siyasal ve dinsel (cemaat, tarikat ve her türlü STK) örgütler sağlıyor.

Böylece yeniden biçimlendirilmiş dinsellik zemininde, kurgu ve hamasete dayalı söylem ve eylemleri ile sömürgen bir düzeni meşrulaştırıp milleti peşlerinden sürükleyebiliyorlar.

Çünkü kurguya dayalı bu söylemler, bin yılı aşkın bir zamandır milletin zihnine şırınga edildiği için kafadan atılması kolay olmuyor.

Milletin zihnini hurafe, yalan ve korku ile kuşatan, başındaki idarecilere biat etmesini isteyen, dua, sabır, tevekkül ve Kur’an’a göre 5 olan iman şartına, ilave edilen kader nasihatleri ile muhakeme yani aklın işletilmesinin önüne geçen halen de yaşadığımız bir döngü bu.

Ve bu döngü Müslüman dünyanın tümüne tahakküm edip, Müslümanları zihinsel olarak kötürümleştirmiyor mu, gelişmiş ülkeler karşısında edilgen konuma sokmuyor mu?

Hâlbuki aklın işletilmesinin önüne geçen her türlü algı operasyonu Kur’an’da bozgunculuk olarak tanımlanıyor.

***

Akıl işletilmediğinde ne oluyor?

Ne olacak, egemenlerin hemen fark edilen çelişkileri, kandırmaları, tutarsızlıkları, güvenilir olmamaları, istikrarsızlıkları, duyarsızlıkları tavan yapıyor, her alanda bozgunculuk oluyor ve hakikat kayboluyor.

Peki, egemenlerin bu hallerinin millette yansıması nasıl oluyor?

Her yapılan ve söylenenin doğru kabul edilmesi ve hikmet arama, kutsallaştırma, egemenlere sarsılmaz bir inanç, vaatlerin gerçek gibi algılanıp inanılması, gerçeklerden/olgulardan kopuş ve kurgularla mutlu olunan bir hayal dünyası.

Yani aklın kaybı, akıldışılığın hâkimiyeti.

Akıldışılık ve cehalet her yanımızı sarmış, örnek çok:

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanı, Ak Partili bir seçmenin “Cumhurbaşkanımız ‘Ay’a kadar 4 şeritli yol yapacağım dese, vallahi inanırız” dediğini aktardı.

Bu ülkede ancak fantastik bir ressama ya da roman yazarına yakışacak böyle bir beyana ve buna benzeyen her gün şahit olduğumuz yüzlerce hayali beyana inanan milyonlarca insan yaşamaktadır.

Bu toplum, onlarca, yüzlerce yıldır kendisine uygulanan algı operasyonları ve kasıtlı/kurgu/hurafe din anlayışı ile aklına suikast yapılarak, akıldışılığa mahkûm milyonlarca insanı üretmiştir.

Birçok örnek var.

Mesela, Diriliş Ertuğrul’dan etkilenen bir şehrin insanlarının, dizinin kötü karakteri Sadettin Köpek’e pusu kurmak amacıyla sosyal medyada örgütlenip, belediyeden otobüs istemesi gibi.

Nitekim benzer girişim, Kurtlar Vadisi Dizisi’nin Çakır’ını rol gereği öldüren oyuncuya da planlandı ve sanatçı saldırıya uğradı.

Yine algı operasyonlarının neden olduğu bir sonucu hissetmek adına;

Denizli’de de Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken bir tiyatro sanatçısına vatandaş, ‘’Kurtar bizi Paşam’’ diye ağlayıp sarılınca haber olmuştu.

Bunların yanı sıra;

Astroloji (astronomi ile sözcük benzerliği dışında ilgisi yoktur) ve fal gibi artık gayriahlaki bir endüstri haline gelen cinci hoca ve şeyhlere, okumuş/okumamış, aydın-cahil herkesin gösterdiği ilgi ve etkileşimin boyutu da bütün çıplaklığıyla gözlerimizin önünde…

İlginç olan safsataya dayalı bir bilgi yığını olan astrolojiye ve burçlara Cumhuriyet gibi sözüm ona akılcılığı savunan gazete bile yer veriyor artık.

Yani sarmal tamam.

***

Şimdi olgu ile kurgunun ayrımı,

Gerçek olanla olmayanın ayrımı insan türünün en önemli ilerleme eşiklerinden biridir.

Bu ayrım akılla olmuştur.

Aklı devreden çıkarınca olgu ile kurgu, gerçek ile gerçek olmayan birbirinden ayrılamaz.

Yani insanlaşmanın gereği olan aklı savunmak zorundayız yoksa Goya’nın ‘’Akıl uykuya dalarsa canavarlar türer’’ isimli tablosunun ve B.Brecht’in; ‘’Belli boyutlara ulaştığında ahmaklık görünmez olur’’ tespitinin muhatabı oluruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.