SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Aydın olması gerekeni yapıyor

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2024 18:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 18:10

Belediye seçimlerinin üzerinden neredeyse 2 ay geçti.

Yaşananlar “Neler oluyor?” dedirtir cinsten.

Neden mi?

Seçilmiş başkanlardan hizmet beklerken; kimi borç afişlerini binalara astı, kimi ‘enkaz devraldık’ şarkısını paylaştı!

Halbuki;

Belediyeye başkan adayı olurken seçileceği ihtimalini göz önünde bulunduran her aday, talep ettiği belediyenin az çok mali durumunu biliyor olmalı.

Kendilerine sürpriz olmuş gibi bir havaya bürünüp mağdur edebiyatı yapmanın bir anlamı yok!

Kaldı ki belediyelerin borçlu olduğunu uçan kuş biliyor…

Size mi sürpriz oldu?

Tabi bu tarz davranışların yanı sıra;

Hiçbir bahaneye sığınmadan rutin işlerine devam eden ve hizmet etmek için çalışmalara ilk günden başlayan belediye başkanları da oldu.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın bu örnekte biri.

Ne serzenişte bulundu, ne şikâyet etti.

***

Geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya geldi Başkan Aydın.

Mazbata almasının ardından çalışmalara başladığını söyleyerek yapılanlardan bahsetti.

Önce fetih şenlikleri, sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ardından da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını yaptıklarını dile getirdi.

Ve seçim çalışmalarında vermiş olduğu sözleri yerine getirmek için çalışmaya başladıklarını ifade etti.

Öncelikle Osmangazi Meydanı’nda Haziran başında açacakları ‘Halk Lokantası’nı anlattı. Her gün bin kişilik yemek hazırlanacağını, 11.00-15.00 saatleri arasında hizmet verileceğini, 3 çeşidin 80 TL olacağını söyledi. Lokantanın yeri için de  

“Biz hazır bulduk” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Onun bu nazik tavrının tüm başkanlara örnek olması temennisi içerisinde dinlemeye devam ettim Başkan Aydın’ı.

Seçim çalışmaları sırasında çok dillendirdiği kreşlerin ilkinin Hamitler’de yapımına başlanacağını ve bir hayırsever tarafından yapıldığını duyurdu. Sonrasında bu kreşlerin farklı bölgelerinde yapımına devam edileceğini de söyledi.

Gençler için çalışma imkânı da sağlayacak, kahvenin ucuza içileceği bir mekânın, kadınlara yönelik bir spor salonu açılacağının, Bağlarbaşı’nda kız öğrenci yurdu için yer tespiti yapıldığının ve kısa sürede tamamlanacağının bilgisini de paylaştı.  

“Gezici kütüphaneler, çeşitli spor oyunları da çocuklarımızın yaz tatili için planladığımız işler arasında” dedi.

***

Biliyorsunuz;

Gündemdeki konulardan biri de sokak köpekleri hakkında hazırlanan yasa tasarısı.

Bu konuya da değinen Erkan Aydın, “Sokak hayvanlarının uyutulması konusu TBMM’ye geldi. Komisyon kuruldu. 3 ay çalışıldı ve taslak hazırlandı. İktidar partisi bunu kamuoyuna açtı. Bizim araştırma çalışmamızın sonucunda ise; konuyla ilgili fon kurulması sağlanarak hayvan haklarının korunması için önce kısırlaştırılmaları sonra sahiplendirilmeleri lazım. Hayvan barınağımızda da bakıyoruz onlara. Uyutulmalarını doğru bulmuyorum. Oluşturulan fonla gereken yapılsın” diyerek yasa tasarısı hakkında tepkisini dile getirdi.

Açıklamaları arasında kentsel dönüşüm konusu da vardı. İlçenin her yerinin dönüşüme girmesi gerektiğini ve bunun için akademik odalarla işbirliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

Vatandaşın en çok moloz atıklardan şikâyet ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Aydın, “Evlerden çıkan eski eşya vs gibi atıklar boş arazilere bırakılıyor. Biz bunu zaten topluyoruz. Vatandaş bizi arasın, biz alalım. Ücretsiz hizmet veriyoruz” dedi.

***

Yazının başında bahsettiğim tabiri caizse ‘bahaneci başkanlar profili’ne de değinen Erkan Aydın, “Yandık, öldük, bittik demiyoruz. Halkımız bizi bunun için seçmedi. Hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi ve şunları söyledi:  

“2024 yılı bütçemiz 3,5 milyar TL… 1 milyar TL borcumuz var. Döndürülemeyecek bir borç değil, ödeyebiliyoruz. Zaten yarısı uzun vadeli krediler. Ekibimizde 3 bine yakın insan çalışıyor. Biz de liyakatli insanları hak ettiği yere getirdik. Doğru atamalar yapmaya çalıştık. Ama bu işin doğrusu yolda belli oluyor.”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.