SON DAKİKA
Hava Durumu

​​​​​​​Hayat boyu öğrenme…

Yazının Giriş Tarihi: 01.03.2024 11:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 11:24

Yüksekokul mezunu bir kardeşimiz uzun süredir iş arayışındaydı… İş başvurularından pek bir netice alamadı. Kendisine açılacak bir kapıyı dört gözle bekliyordu ama… Bir sohbetimizde niteliklerini artırması gerektiğinden, eğitimini destekleyecek kursların iyi olacağından bahsetmiştik.

Malum; rakiplerin çokluğu donanımı artırmayı kaçınılmaz kılıyor. Kaldı ki gençlerin kişisel mücadelesi ve yeteneklerini artırma yolundaki adımları kıymetli…

Bir süredir görüşmemiştik. Geçenlerde bir otelde düzenlenen basın toplantısında rastlaştık. Bir süredir orada çalışmaya başladığını söyledi. Şeytanın bacağını kırmışsın!” deyince o arada neler yaptığını anlattı.

Herkes gibi önce yabancı dil kursuna kayıt yaptırdığını, farklı birkaç kursa daha gittiğini, ardından da Bursa Büyükşehir Belediyesi,Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği, BUSMEK ve BİKO iş birliğinde düzenlenen kursa katıldığını anlattı. BUSMEK kurslarının hem teorik hem de uygulamalı eğitim verdiğini belirtti. Zaten uygulamalı eğitim aldığı otelde de çalışmaya başladığını söyledi.

Onunla yeniden karşılaşmamız bu yazının da sebebi oldu.

***

Gerçekten de Bursa’da yıllardır hem sanat hem de mesleki eğitim alanında Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) pek çok kişiye fayda sağladı ve sağlamaya da devam ediyor.

BUSMEK için; “Halk üniversitesi!” benzetmesi yapılıyor ki çok yerinde bir benzetme…

Emekli olan arkadaşlarım var, can sıkıntısından bahsediyorlar.

BUSMEK kurslarını öneriyorum kendilerine. Çünkü herkesin dikkatini çekecek bir alan bulabileceğini düşünüyorum.

Nasıl olsa 80 yaşa kadar herkes bu kurslara katılabiliyor. Drama, diksiyon, yabancı dil, pilates, e-ticaret, grafik tasarım, finansal okuryazarlık,  bilgisayar operatörlüğü, genel muhasebe, pide yapımı, misinalı takı yapımı, aşçı yardımcılığı gibi farklı farklı pek çok kurs var…

İstihdam garantili, farklı sektör temsilcileri işbirliği ile düzenlenen eğitim kursları var.

Otelcilik sektöründe ihtiyaç duyulan ön büro personeli, servis personeli, kat hizmetleri personeli alanlarındaki, iş garantili eğitim bunlardan biriydi. Yine Bursa Eczacı Odası iş birliği ile düzenlenen eczacı asistanlığı kursu da istihdam garantili kurslardandı…

Çok sayıda kişi bu kursları tamamlayarak çalışma hayatının içinde yer aldılar.

BUSMEK 2006’da 5 kurs merkezinde başladı.

Şimdi 13 ilçede, 25 farklı mekânda, 541 farklı branşta verilen eğitimlerle dev bir kurum haline geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bir konuşmasında BUSMEK kursları hakkında, “Hayat boyu öğrenme felsefesiyle Bursa’da yılardır hayatlara dokunmaya devam ediyoruz. Burada iş bulanlar oldu, kendi işini kuranlar veya işini geliştirenler oldu” demişti.

Aktaş’ın ‘Hayat boyu öğrenme’ felsefesini herkesin şiar edinmesi gerek.

Böylece her yaşta öğrenmenin, üretmenin heyecanına varmak, hayatı daha kaliteli yaşamak mümkün olur…

“Emekli olayım, köşeme çekileyim” yok!

BUSMEK’de herkese göre kurs var…

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.