SON DAKİKA
Hava Durumu

Sedat Yalçın sosyal belediyecilikte iddialı…

Yazının Giriş Tarihi: 13.02.2024 09:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 10:09

Yeniden Refah Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sedat Yalçın, projelerini açıkladığı basın toplantılarının ikincisini Almira Hotel’de gerçekleştirdi.

Partisinin son genel seçimde Bursa’daki oy oranı yüzde 3,65 olan Sedat Yalçın’ın bu çalışmaları nasıl bir sonuç verecek bilemiyoruz ama oldukça kabarık bir proje listesi var.

O yüzden projelerini parça parça açıklıyor.

Bu yöndeki ilk toplantısında kent yönetimi ve spor başlığındaki projelerini açıklayan Yalçın, ikinci proje lansmanında ise sosyal politikalar başlığındaki vaatlerini sıraladı.

Öncelikle insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışında 3 amaç belirlediklerini belirten Yalçın, toplumdaki sosyal dayanışmayı ve toplumsal refahı arttırarak, risk gruplarını destekleyeceklerini ifade etti.

Odak noktalarını ise; Kadınlar, gençler, yaşlılar, emekliler, çocuklar ve engelliler olarak sıraladı.

Haliyle kapsam dışı kalan grup yetişkin erkekler.

Onların da zaten tarih boyunca her hakkı mahfuz…

Yalçın, pek çok proje beraberinde genişletmek istediği hizmet başlıklarından da bahsetti.

Özellikle kadına şiddet konusuna değindi. Bu konuya itina ile çalışılacağını belirterek şiddet gören kadına konforlu bir yaşam sunmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti.

Kadın projeleri arasında yer alan diğer başlıklar ise;

Kooperatifleşmeye önem verilecek ancak geleneksel kooperatif modelinin dışında yeni bir model olacak. Sistematik bir çalışma ile tasarım odaklı bir eğitim anlayışı kurgulanacak.

Kadınların evde üretimleri desteklenecek.

Yalçın, 18 yaş üstüne ‘Kadın Refah Kartı’ vermeyi de planlıyor. Tabi bunun için yapılması gerekenler olacak. Elektrik, su, doğalgaz tüketiminde israftan kaçıp tasarrufa giden kadınlar bu kartın sahibi olacak. Tasarrufları ödül olarak kartlarına yüklenecek ve bu kartları ulaşımda ya da market alışverişlerinde kullanabilecekler.

‘Genç Refah Kartı’ da Yalçın’ın vaatleri arasında yer alıyor. Gençler nitelikli zaman kullanımına teşvik edilecek. Bu nitelikli zaman kullanımı gençlere yemek, ulaşım, barınma ve kira desteği olarak dönecek.

Sedat Yalçın insan odaklı yöneticilik anlayışı ile “Yatırımları bekletirim ama insanı öncelerim” diyor.

Projeleri arasında yaşlı ve emekliler için ekonomik destekler yer alıyor.

Bir başka proje de ‘Mahalle huzur konakları’… “Türkiye’de huzurevi mantığı doğru değil” diyen Sedat Yalçın, yaşlıların sosyal ortamlarından kopmadan, alıştıkları yerde yaşamalarını sağlayabilmek adına mahallelerde küçük ölçekli huzurevleri yapacak. Böylece oturduğu yerden, komşularından, alışkanlıklarından koparılmadan yaşlıların yemek, sağlık ve barınma ihtiyaçları karşılanmış olacak… Uygulamaya geçmesini en istediğim proje bu ve bana göre çok kıymetli…

Otizmlilerin rehabilite olabileceği ‘Otizm Köyü’, yabancı dil pratiği yapılabilecek doğa ve yaşam kampı, fırınlara ücretsiz un, suya yüzde 40 indirim, yaşlı ve emekliler için kent bostanları ve daha birçok proje Sedat Yalçın’ın sosyal politikaları arasında yer alıyor…

Ve tüm bunları açıklarken “Bahsettiğim tüm konular analiz edilmiş, ayakları yere basan, gerçekleştirilebilecek konular” diyor.

Yalçın’ın yapmak istedikleri aslında Avrupa’da hayata geçirilmiş olan hizmetler. Bunların Bursa’da da uygulanmasının hiç de zor olmayacağını vurguluyor.

Bu arada;

Belirli başlıklar altında proje açıklamaları devam edecek…

Nihayetinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinde, Sedat Yalçın’ın yarışacağı isimler de bir hayli iddialı.

Netice ne olacak hep birlikte göreceğiz…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.