SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmangazi’de 19 Mayıs coşkusu!

Yazının Giriş Tarihi: 17.05.2024 01:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 08:24

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'ta "1919 yılı Mayıs ayının on dokuzuncu günü Samsun'a çıktım" sözleriyle başlar.

Doğum gününü soranlara da '19 Mayıs' yanıtını verir.

Ulusal Kurtuluş mücadelesinin başladığı bu tarih, böylesine önemlidir büyük kurtarıcı için…

İstanbul- Samsun yolculuğunun hikâyesi ise kısaca şöyledir:

Atatürk, beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. 17 Mayıs 1919 Cumartesi günü Bandırma Vapuru saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır. 18 Mayıs 1919 Pazartesi günü yolculuğun sonuna gelinir.

Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine çıkarılırlar. Bu sandallardan birinin sahibi olan İsmail Yurtsever, o zaman için Atatürk’ü tanımadığını söyler. Atatürk’ü sandalda ve Samsun’da gördüğünü anlatır.

Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı.

Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti.

***

İşte bu bilinçle;

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın 19 Mayıs’ı Osmangazi’de büyük bir coşkuyla kutlayacak.

Bayram öncesinde ilçesinde ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın coşkuyla kutlanması için ücretsiz Atatürk bayrakları dağıttı.

Ev ve iş yerlerine asılmak üzere binlerce Ata posterine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Başkan Aydın, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nda Osmangazi’yi Atatürk ve Türk bayraklarıyla donatarak bayramımızı kutlayacağız. Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve kurtuluş mücadelesini başlattığı gün olan 19 Mayıs’ı Osmangazi ve Bursa’ya yakışır bir şekilde kutlayacağız. Haluk Levent, Emre Kaya ve Reckol konserinin yanı sıra sokak basketbolu ve masa tenisi etkinlikleriyle gençlerimize hediye edilen bu güzel bayramı coşku içinde kutlayacağız” dedi.

Ayrıca 1. Osmangazi Gençlik ve Spor Şöleni adı altında 17-19 Mayıs tarihleri arasında spor, müzik ve eğlence dolu bir program hazırlayan Osmangazi Belediyesi, bayram coşkusunu 7’den 70’e tüm Osmangazililere yaşatmak adına 1. Osmangazi Gençlik Yürüyüşü düzenliyor. 19 Mayıs Pazar günü saat 19.19’da Fomara Meydanı’ndan başlayacak olan yürüyüşe katılacak olan binlerce Bursalı, marşlar ve şarkılar söyleyerek Fevzi Çakmak Caddesi üzerinden Osmangazi Meydanı’na yürüyecek.

Haluk Levent de yürüyüşte yer alacak… Yürüyüşün ardından Osmangazi Meydanı’nında konser verecek olan Haluk Levent, sevilen şarkılarını ve marşları söyleyerek 19 Mayıs kutlamalarını taçlandıracak.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşku içerisinde kutlamak adına tüm Bursalıları, 1. Osmangazi Gençlik Yürüyüşü’ne davet ediyor.

Bu coşkuya ortak olmak için eminim hepimiz Osmangazi’de olacağız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.