SON DAKİKA
Hava Durumu

Keskinoğlu, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 43. sıra yükseldi!

Keskinoğlu, İstanbul Sanayi Odası 2023 yılı verilerine göre, Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu (İSO 500) listesinde bir önceki yıla göre 43 basamak birden yükselerek 164. sırada yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 09:56
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 09:56
Kaynak: Bülten
Keskinoğlu, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 43. sıra yükseldi!

İSO’nun ”Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2023 yılı araştırması sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye’nin en büyük tam entegre tavukçuluk şirketlerinden biri olan Keskinoğlu 164.sırada yer aldı. Bu sonuçlarla Keskinoğlu, genel sıralamada bir önceki yıla oranla 43 basamak yükselmeyi başardı.

Türkiye’nin ilk ve tek tam entegre tavukçuluk kuruluşu olan Keskinoğlu; piliç eti, sofralık ve pastörize yumurta, ileri işlem ürünleri ve viyol üretiyor. 66 ülkeye ihracat yapan Keskinoğlu, ağırlıklı olarak Orta Doğu, Balkanlar ve Afrika ülkelerine yumurta, piliç eti, ileri işlenmiş ürünleri ihraç ediyor. Damızlık tesislerinde, yarka tesislerinde, kuluçka tesisinde ve yem fabrikalarında en güncel teknolojiyi kullanıyor ve yüksek hijyen standartları uyguluyor. Keskinoğlu entegre tesislerinde yetiştirilen yumurtacı tavuk dışkılarının doğaya geri dönüşümünün en iyi şekilde sağlanması amacıyla gübre tesisleri de bulunuyor.  Bu tesislerde, en son teknoloji kullanılarak Avrupa standartlarında gübre üretimi gerçekleştiriliyor.

Keskinoğlu Tavukçuluk bu yıl, Türkiye’nin 1 numaralı yem firması Proyem ve süt üretiminde Türkiye’nin ilk beş firması arasında yer alan Yörsan markalarının dâhil olduğu Matlı Şirketler Grubu’na katılarak daha da büyüdü. Bu birleşmeyle gücüne güç katan Keskinoğlu, yem ve süt sektöründeki faaliyetleriyle protein zincirinin diğer halkalarında da yer alan büyük bir grubun parçası oldu. Keskinoğlu, Matlı grubunun besin değeri yüksek ürünlerle tüketicilerin yaşam kalitesini arttırmak ve toplum refahını; sosyal, çevresel ve ekonomik açıdan yükseltmek vizyonunun bir parçası olarak yeni başarılara imza atmaya hazırlanıyor. Keskinoğlu’nun hedefi, hem iç hem de dış pazarlardaki paydaşlarına “işte bu” dedirten lezzet ve iş modellerini ortaya koymak.

Keskinoğlu Tavukçuluk

1963 yılından beri tavukçuluk sektöründe hizmet veren ve 2023 yılından beri Matlı Şirketler Grubu’na katılan Keskinoğlu, Avrupa Birliği standartlarındaki en modern üretim teknolojileriyle donatılmış tesislerinde faaliyet gösteriyor.

Keskinoğlu; tam otomatik bilgisayar kontrollü kuluçka ve aşılama ünitelerinde, dünyanın en verimli ve sağlıklı yumurtası ile etlik yönlü civcivlerini yetiştiriyor. Matlı bünyesindeki Akhisar ve Karacebey tesislerinde günlük 5,5 milyon adet yumurta; broiler tesisinde ise yılda 95 milyon adet etlik piliç üretiyor. 1986 yılında her biri 35 bin adet kapasiteli 13 kümesle yarka üretimine de başlayan Keskinoğlu, 2011 yılında yaptığı yatırımlarla kümes sayısını 25’e çıkardığı tesiste 2,5 milyon adet yarka yetiştiriyor. Keskinoğlu’nun 2008 yılında faaliyete geçirdiği ileri işlem tesisi ise yıllık 30 bin ton kapasiteye sahip.

Keskinoğlu, çevresel yönetim politikası doğrultusunda 1994 yılında kurduğu viyol fabrikasıyla, yumurtanın sağlıklı ve güvenli bir şekilde mutfaklara ulaşmasını sağlarken geri dönüşüme uygun malzemeler ile üretim yapıyor ve çevresel etkisini azaltıyor.

Ürünlerini tüketiciye ulaşana kadar en iyi şekilde muhafaza etmek için karton freezer ve soğuk hava muhafaza depolarını kullanıyor. Saatte 7.800 kg şoklama kapasitesine sahip olan tesiste ürünlerin besin değerleri yüksek oranda korunuyor.

1981 yılında kendi yem fabrikasını kuran ve 2008 yılında ikinci fabrikası olan OSB yem fabrikasını açan Keskinoğlu, merkez yem fabrikasında 60 ton/saat, OSB yem fabrikasında ise 40 ton/saat olmak üzere toplamda 100 ton/saat kapasiteyle üretim yapıyor.

MATLI

Matlı Şirketler Grubu; 9 sektörde 27 şirketi, 11 markası, 10 binden fazla tedarikçisi, 5 bini aşkın çalışanı ve 81 ilde 1000’e yakın bayisiyle ülkemizin 7 bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Perakende sektöründe Keskinoğlu, Yörsan ve Burdan gibi markaları bünyesinde barındıran Matlı; besi ve süt çiftlikleriyle de Türkiye’nin protein ihtiyacının karşılanması yönünde gıda sektöründe büyüyor.

Matlı; başta Proyem, Burdan, Keskinoğlu ve Yörsan markalarıyla yem ve gıda perakendeciliği sektöründe büyümesini sürdürüyor.  Türkiye’nin lider yem üreticisi, en büyük yumurta üreticisi, beş büyük süt üreticisinden biri ve en büyük tam entegre tavukçuluk tesislerinin sahibi olan Matlı; topraktan sofralara uzanan tüm süreci titizlikle yönetiyor.

Üretilen yemlerin bitkisel olması, ham madde tedarikinden başlayarak bilinçli hayvancılık uygulamalarıyla tüm tedarik zincirinin Matlı tarafından yönetiliyor olması, ürünlerin kalite ve lezzet farkını kaynağında oluşturuyor. Aynı zamanda 50.000 büyükbaş kapasiteli Bandırma Besi Çiftliği ve 1.800 büyükbaş kapasiteli Ömer Matlı Süt Çiftliği’nde sürdürülen araştırma çalışmaları sayesinde %20 verimlilik artışı sağlayacak yeni besleme modelleri keşfediliyor.

Matlı, bu faaliyetlerine ek olarak zeytinyağı, Ar-Ge, hayvancılık, lojistik, depolama, meyvecilik, sanayi yatırımları ve akaryakıt gibi çok çeşitli alanlarda da faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.