SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlerle ilgili sözleri

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk toplumunun gelişmesi ve ilerlemesi adına eğitim alanında pek çok yeniliğe imza attı. Atatürk, ülkeye değer katacak nüfusun yetiştirilmesi adına öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Biz de 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Atatürk’ün öğretmenlerle ilgili sözlerini derledik.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2022 08:47
Haber Güncellenme Tarihi: 24.11.2022 08:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlerle ilgili sözleri

Atatürk’ün öğretmenler için söylediği sözler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu liderinin geniş vizyonunu ortaya koyuyordu. Türk devrimini gerçekleştirerek Türkiye’nin aydınlanmasını, modernleşmesini ve ‘hurafe’lerin değil ‘bilim’in izinden gitmesini sağlayan Mustafa Kemal Atatürk, her zaman öğretmenlere karşı büyük saygı ve minnet gösterirdi. Millet Mektepleri’nin 24 Kasım 1928 günü Mustafa Kemal Atatürk’ü ‘Başöğretmen’ ilan etmesi dolayısıyla, her yılın 24 Kasım günü Öğretmenler Günü ilan edildi.

031e76a6-3f34-4198-af52-b12783a200e7.jpeg

ATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENLER İLE İLGİLİ SÖZLERİ

* Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.

* Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

* Yeni kuşak en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

* Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferler, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir.

s-8fc2a8d45cc94f52f70845c9cbd3de22a065879c.jpg

* Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmenlerdir.

* Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.

* Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

* Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.

* Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.

basogretmen.jpg

Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.

* Memleket evladı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.

* Cumhuriyet sizden ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller ister.

* Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir.

* Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

24112016.jpg

* Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

* En mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır.

* En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.

* Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.